Széllovas Jam, Szabadi-sóstó: élni tudni kell!

Batár nagy terepjárók, Lorenzo a Való Világ I-ből, modelltestű sportolók, vakító napsütés, buli és Balaton. Ezt kínálta az windsurfösök és a kite-osok hétvégi sóstói versenye, amiről mi sem maradhattunk le.


Egy táncoslábú cowboy
Fotó: Kapornaki Anikó

Bár Zimmer Ferinek idén sem megy túl jól, a horvát tengerpart sokkal népszerűbb, azért szerencsére a magyar tenger partja sem kong az ürességtől. És idén még víz is van a tóban, így a déli parton nem kell száz métereket begyalogolni a Balatonba, hogy boka fölé érjen a víz. Ráadásul július 17-én és 18-án egy különleges csemegében is része volt annak, aki Szabadi-sóstón töltötte a hétvégét. Itt rendezték ugyanis az I. Red Bull Quiksilver Széllovas Jamet, a kitesurfösök és a szabadstílusú windsurfösök dzsemboriját. A Tancsa Péter és Csík Berci által megálmodott és létrehozott kezdeményezés legnagyobb előnye, hogy kevés szél kell hozzá.



A magyar szörfös élet legnagyobb ellensége ugyanis a szélcsend, ami általában tönkreteszi a windsurf versenyeket. Az egyik magyar szörfös mondta egyszer, hogy itthon nincs egyszerre kánikula is meg szél is: olyan Hawaii-on van, nem a Balcsin. Nem volt ez másképp ezen a hétvégén sem: 30 fok volt, viszont szél szinte semmi. Így fordulhatott elő, hogy a Balatonaligára szervezett magyar windsurf formula futam résztvevői is lassan átszivárogtak Sóstóra, a Széllovas Jamre – versenyezni vagy legalább vegyülni. A szél ahhoz itt sem volt elég, hogy a kitesurf magyar bajnokságon újabb futamot rendezzenek, így a szerdai I. futam eredménye lett a végleges sorrend. Viszont a másik versenyszám, a Let’s Go Freestyle kötetlen széllovas verseny szélcsendben is megrendezhető volt.


Kreativitás előnyben
Fotó: Kapornaki Anikó

Hogy ez pontosan miből is áll? Olyan sok köze a windsurfhöz nincs, de azért vicces. A fiúk és lányok egy bóják által kijelölt négyszögletes pályán, a part közelében bizonyíthatták, mit tudnak a deszkán állva a vitorlával kezdeni, szinte egy helyben. Némelyik indulónak néha sikerült egy kis siklást is prezentálnia, de a lényeg most nem ez volt. Hanem, hogy milyen trükköket, forgásokat, ugrásokat tudnak bemutatni, anélkül, hogy beesnének vízbe. Vagyis a szertorna, a balett és az egyensúlyozás mixét produkálták. Ezt a parton helyet foglaló zsűri pontozta.


Nézők és tévések
Fotó: Gömör Tamás

A pályáról a strandolókat kiküldték, nehogy a deszkák és a turisták fizikai kontaktusa balesetet okozzon. Akadt néhány strandoló, aki nem igazán reagált a hangosbemondó kérésére, hiába kérlelte az magyarul, sőt németül is, ők a bóják között áztatták magukat. A konferanszié végül feltalálta magát, és pályaelemmé nyilvánította őket.



Jól bizonyítja az ötlet életképességét, hogy idén összesen negyvenen neveztek. Így tíz selejtező futamot tartottak, ahonnan a legjobb két-két versenyző jutott a húsz közé. Itt 5 négyes csoportba osztották őket, szintén kieséses formában a legjobb kettő-kettő jutott tovább. A tízből aztán hat lett, akik két hármas csoportban küzdöttek az elődöntős helyekért. A legjobb négy harcolt meg a két döntős helyért. Már a bemelegítésnél látszott, hogy körülbelül ki az a négy-öt ember, akinek esélye lehet a végső győzelemre. Sok gyakorlás kell a „bodysail 360 into back to sail”, a „propeller”, a „jump over the sail”, a “duck tack”, a „simulator loop” és a hasonló fantázianevű trükkök tökéletes végrehajtásához, és itthon kb. féltucat szörfös űzi komolyabban ezt a szakágat.


Balett a deszkán. Előadja: Horányi Névy András
Fotó: Kapornaki Anikó

Egyikük Horányi Névy András, az egyik nagy esélyes, aki minden körülmények között ad a kinézetére is. Végig cowboykalapban szörfözött, így rajtszám nélkül is könnyen azonosítható volt. Ráadásul András a modellkülső mellett észnek sincs híján. Mint megtudtuk, a „cowboy” Pécsett egyetemista, nyolc éves kora óta szörfözik, de rájött, hogy a freestyle nagyobb fejlődési lehetőséget nyújt számára. Ebben a szakágban mindig van újabb megtanulható elem, nem csak a sebesség számít. András elmondása szerint „ha fél vagy egy év gyakorlás után végre sikerül megcsinálnod egy trükköt, az eufórikus élményt jelent”. Pár barátjával, többek között a Széllovas Jamen is rajthoz álló Ender Gáborral Balatonbélatelepen edzenek, kora tavasztól késő őszig. Idén tavasszal például még jégtáblák úsztak a tóban, de ők már a parton próbálgatták a trükköket. Andris széles repertoárja miatt a Let’s Go Freestyle tavalyi győztese, Marton András is őt tartotta az egyik legnagyobb ellenfelének.

Persze nem mindenki az első helyre hajtott. A Széllovas Jam nem egy véresen komoly harc, inkább egy olyan találkozó, ahol mindenki együtt bulizhat. Főként emiatt jött el például Sticzay Péter is, a magyar boardos élet egyik nagy öregje. „Sticó” szinte minden olyan sportágban rajthoz áll, ami boardra végződik, és némi köze van a víz valamilyen halmazállapotához. A freestyle windsurf számára is új talaj volt, Sticó azonban gyorsan tanul, így némi gyakorlás után tovább is jutott a selejtezőkből, egészen a hat közé.


A kinézetet is értékelték
Fotó: Kapornaki Anikó

Rajthoz állt a főszervező Tancsa Péter is, sőt ő némi nehezítéssel. Ahogy „Mikutól” megtudtuk, négy éve nem állt windsurf deszkán, neki a kite a nagy szerelem, ráadásul enyhén be is volt csípve, vagyis neki a koordináció külön kihívást jelentett. Ennek tudatában még dícsérendőbb, hogy a mérlegállás ilyen jól ment neki a deszkán.



Volt olyan is, aki a zsűrit nem csak a trükkjeivel, de vizuális elemekkel is elkápráztatta. Eötvös „Csöpi” Sándor például búvárszerelésben állt rajthoz. Műanyag palackjai, gumicsöve, zsineggel a lábához kötözött, a kelleténél több számmal nagyobb békalába közönségkedvencé tették, és a zsűri is külön pontozta az ötletességét. Nemhiába, a freestlyle-ba sok minden belefér.


Lorenzo gyakorol
Fotó: Kapornaki Anikó

És persze ott volt Lorenzó is, a Való Világ I. „sztárja”. Gerzsényi László már a villában is többször jelezte, hogy nem csak a motor, de a szörf is nagy szerelem számára, Sóstón pedig bizonyította, hogy nem csak a szája járt odabent. Bár néhány trükk „too much” volt az életművész számára, a „motorok ördöge, a lányok csődöre” azért a selejtezőből továbbjutott.



A konferanszié mondatszerkezetei már szombat délután “a Bols vodka és a Red Bull támogatásával álltak elő”, és a buli szombat éjszaka a Coca-Cola Beach House-on, Siófokon folytatódott. Főként ennek is köszönhető, hogy a vasárnap reggel 10-re meghirdetett folytatás 12.30-kor vette kezdetét. (No meg annak, hogy az egyik bóját valaki éjszaka ellopta.) A hat közé Marton András, Amigo Dávid, Stico, ill. Horányi Névy András, Ender Gábor és Dobozi Dániel jutott. Ez volt a középdöntők csoportbeosztása, ahonnét mindkét csoportból 2-2 szörfös jutott tovább. Stico és Dobozi Dani volt a két kieső, a többiekre várt délutáni elődöntő.


Ender Gábor, a freestyler
Fotó: Gömör Tamás

Ez előtt azonban még sok került a párosok “versenyére”, aminek gyakorlatilag semmi sportérteke nem volt, totális bohóckodás jelleget öltött, a közönség viszont nagyon élvezte, és a Széllovas Jamek ez is az egyik lényege.



A négyes elődöntőből Marton András, a címvédő és Ender Gabi jutottak a döntőbe. Vagyis ez azt jelentette, hogy Horányi, akit mi győztesnek tippeltünk szombaton, kiesett. A bronzmeccset végül megnyerte, így ő lett a harmadik és Amigo Dávid a negyedik. A fináléban sokak szerint Marton Andris volt a jobb, a zsűri mégis Ender Gabit hozta ki győztesnek, aki a kűr vége felé a fejéről lerepülő szalmakalapot egy laza mozdulattal visszarúgta a fejére – lehet, hogy ezzel döntötte el a küzdelmet a maga javára.



Egy azonban biztos. Aki kint volt Szabadisóstón a kempingben a hétvégén, az egy igen kiváló rendezvény részese lehetett.

Comments

comments