Szombaton (május 24) kezdődik a szabadtüdős búvárok legjelentősebb nemzetközi versenye, Sony Freediver Open Classic, amin két magyar induló is lesz. Beharangozónk célja, hogy kedvet csináljunk ehhez az igen megterhelő, de annál remekebb sporthoz. Az se baj, ha most hallassz róla először.
A ciprusi vb uszoda |
2003. május 24-től 31-ig rendezik Cipruson a Sony Freediver Open Classic elnevezésű szabadtüdős búvárversenyt, ami bár elnevezéséből nem tűnik ki, tulajdonképpen a freediverek világbajnoksága. A szabadtüdős sport különleges helyzetéből következik, hogy bár maga a sportág lényege a versenyzés – a freediving a snorkeling (kedvtelésből, sűrített levegő nélküli merülés) versenyváltozata – Franciaországon és Olaszországon kívül a versenyzők nagyon nehezen találnak szponzort, a média érdeklődése pedig igen csekély – kivéve a halálesetek körüli felhajtást. Talán ez is az oka, hogy a legbefolyásosabb nemzetközi szervezet, az AIDA 2003-ra Törökországba tervezett világbajnoksága kudarcba fulladt a szervezet pénzhiánya és a szervezés gyengesége miatt. Ekkor ugrott be a Freediver Magazin gárdája, és ők hozták össze a ciprusi versenyt.
A mélység a lényeg |
Vagyis ha a ciprusi Open verseny nevében nem is vb, de a felvonuló világsztárokat tekintve mindenképpen annak számít. Féltucat világrecorder, 31 ország mintegy 170 szabadtüdőse küzd majd az összetett és a különböző számok elsőségéért. A versenyen magyarok is indulnak, sajnos azonban kevesebben, mint azt eredetileg tervezték, főként sponzor- és pénzhiány miatt. Legutóbbi információink szerint a két „nagy öreg” Szelle Gyula és Barabás György indul magyar színekben. Ha mi sajnos a helyszínen nem is leszünk jelen, de hagyományainkhoz híven az eredményekről mindenképpen beszámolunk. A világ legjobb freedivereit ismerve szinte biztos egy-két világcsúccsal is szolgálnak nekünk.
A beharangozónkhoz hasonló írások tisztje általában az is, hogy latolgassuk az esélyeket. A freedivingnál a helyzetet bonyolítja, hogy a szabadtüdős búvárkodás nem a világ legegyszerűbb sportja. Így maradjunk az alapoknál.
Ez csapatsport is |
A következő főbb ágakra osztható a sportág. Van, amiben úsznak a víz alatt egy medencében, a lélegzetüket visszatartva: ez a dinamikus. Itt az osztrák Herbert Nitsch a világcsúcstartó, 183 méterrel. Ennél tud ő többet is, de állítólag mások is. Van olyan ág is, amiben a víz alatt tartják a fejüket, nem mozdulnak: ez a statikus, de itt is az a cél, hogy ki bírja legtovább egy levegővel. A világcsúcsot a cseh Martin Stepanek tartja, 8 perc 6 mp-cel. Neki az összetettre is nagy esélye van, pl. állítólag dinamikusban már úszott edzésen 200 métert is!, viszont a statikus kategóriában ritkán állítanak fel világversenyen világrekordot, így elég kevés az esély arra, hogy Cipruson új csúcs szülessen. A harmadik versenyágban a mélység a lényeg. A versenyzők vesznek egy mély lélegzetet, leúsznak a tengerfenék irányába, majd vissza is jönnek ugyanazzal a levegővel. Ennek egyik fajtája, amikor egy kötél mentén úsznak le, az alján felvesznek egy jelzőlapot és azt felhozzák a felszínre. Ez a constant weight. Itt a világ jelenlegi legjobbja a venezuelai Carlos Coste, ő –90 méterre merült le. A ciprusi verseny érdekessége, hogy itt az összetettbe a dinamikus nem számít bele, csak a statikus és a constant weight.
Természetesen mindhárom számban nőknek is tartanak versenyeket, az női csúcsokról ebben a cikkben pusztán azért nem számoltunk be, mert azok mindhárom esetben elmaradnak a férfiak legjobb eredményeitől.
Akinek felkeltettük az érdeklődését, annak tiszta szívvel ajánlhatjuk a versenyre gőzerővel készülő angol szaksite-ot, a deeperblue.net-et, akik igéretük szerint a világ valaha volt legjobb freediving versenyanyagát teszik fel a netre a következő napokban. Reméljük, sikerül nekik ezt véghezvinni.