2025. április 15. kedd. Ma Anasztázia, Tas névnap van

Steve Fossett megint feladta

Az amerikai milliárdos Steve Fossettre lehet számítani. Minden évre előáll egy újabb projecttel. Akkor sem adja fel, ha féltucatszor sem sikerül neki. Idén a vitorlázórepülést választotta. Persze itt is világrekordra tör, de a légkör nincs vele. Egyelőre.


Steve Fossett

Határ a csillagos ég



Az idei év már minden bizonnyal nem a magassági rekordok éveként vonul be a sporttörténelem aranykönyvébe. Legalábbis ami a légi sportok magassági rekordjait illeti. Először az angoloknak nem sikerült hőlégballonnal feljutniuk az űr szélére, pár héttel később pedig az amerikai Steve Fossett magassági rekordterve volt sikertelen a Föld túloldalán.



Ha így halad a Steve Fossett, pár év múlva ő lesz a világ legismertebb kudarcot kudarcra halmozó milliárdosa. (Na, jó van neki több tucat világrekordja is, viszont ezeket több száz kísérletből hozta össze. Megteheti, futja rá.) A 58 éves chicagoi milliárdos ugyanis nem arról híres, hogy hamar feladná. Amikor azt vette a fejébe, hogy ő lesz az első, aki egyedül körberepüli a Földet egy hőlégballonnak, akkor is hatszor próbálkozott, mire 2002-ben végre sikerült neki. (Két kísérlete majdnem az életét követelte.)


Kicsit szűk a hely a gépben
Fotó: Powers Unlimited

Erre a hónapra is jutott neki egy rontott kísérlet, megint sikerült pár százezer dollárt kidobnia az ablakon. Most épp a vitorlázórepülés magassági rekordjának megdöntése a célja, eddig azonban nem sok sikerrel, pedig már két éve próbálkozik társával, a volt NASA-s Einar Enevoldsonnal egy német gyártmányú vitorlázórepülővel. Mivel olyan magasságba próbálnak feljutni, ahol a hőmérséklet –50 fok körüli, így szkafanderben ülnek a gépbe. A rekordhoz persze kellett valami hangzatos tudományos kutatási tervet is mellékelni, hogy ne érje őket az a vágy, hogy csak egy milliárdos hóbortjáról van szó. Tehát a kutatás célja az ózonréteg tanulmányozása, a kevésbé ismert, ritkán látogatott légrétegek vizsgálata.



A rekordot az amerikai Bob Harris állította fel még 1986-ban a kaliforniai Sierra Nevada hegység felett 14.935 méter magassággal. Fossett Új-Zélandon kísérletezik, viszont hiába kalkulálták biztosra az időjárást, ezúttal is megtréfálta őket a szél.


A sarki örvény

A déli féltekén, az ottani tavasz idején Új-Zéland déli része felett gyorsmozgású szelek köröznek (az úgynevezett sarki örvény), olyan 11 ezer méter magasságban, és ezeket szeretné Fossett elérni. Ahhoz, hogy feljusson hozzájuk, szüksége lett volna a hegyek közötti szelek felhajtó erejére. A hegyi szelek és a sarki örvény segítségével szeretne Fossett és pilótatársa átjutni az úgynevezett tropopauzán, a troposzférát (a legalacsonyabb légköri réteget) és a sztratoszférát elválasztó rétegen, ami a legtöbbször kioltja a hegyi szeleket. Fossették úgy gondolták, hogy a déli sarki örvény egyenletesebb, így megbízhatóbb, mint az északi földtekéé, ezért telepítették a bázisukat Új-Zélandra (és persze a körülmények is jobbak ott, mint északon, Szibériában).


A Perlan a hegyek felett
Fotó: Powers Unlimited

Úgy tűnik, idén már nem lesz szerencséjük a széllel. Fossették szeptember 20-án úgy döntöttek, idénre ennyi elég volt a kudarcból. Ők hazamennek, a gépet viszont az Omarama repülőtéren hagyják, és 2004. június és szeptember között próbálkoznak majd újra a 19 ezer méter elérésével. Idén ennek a feléig jutottak csak. Ez pedig igen messze áll Fossett céljától. A különc milliárdos ugyanis a Perlan Projecttel (Perlan izlandiul gyöngyöt jelent) azt szeretné bebizonyítani, hogy a sztratoszférában uralkodó szelek felvihetik a speciálisan kialakított vitorlázórepülőjét akár 30 500 méter magasba, az űr szélére is. (A személyszállító repülők 11 ezer méter magasság körül, a Concordok 17 ezer magasban repültek.)

Comments

comments