Steve Fossett elindult: ezúttal non-stop repüli körbe a Földet

A Föld megállás nélküli, egyszemélyes körberepülése egy egymotoros géppel a(z atmoszférán belüli) repülés utolsó olyan mérföldköve, ami mellett még nem áll senki neve. Steve Fossett azért indult útnak, hogy bevésesse a nevét a kategória mellé. Sir Richard Branson és Burt Rutan segít neki.


A VirginAtlanticGlobalFlyer

Egy hónapos várakozás és az időjárás előrejelzés szuggerálása után végre útnak indult a milliárdos kalandor, Steve Fossett, hogy egy újabb rekorddal gazdagítsa már eddig is tekintélyes (102 hivatalos repülős, ballonos és vitorlás világrekordot tartalmazó) gyűjteményét. Célja most az, hogy egy egymotoros géppel, megállás (és üzemanyag felvétel) nélkül, egyedül körberepülje a Földet.



A VirginAtlanticGlobalFlyer névre keresztelt járgányt az a Burt Rutan tervezte, akinek legismertebb gyártmánya a világ legelső magánkészítésű űrrepülőgépe, a SpaceShipOne.



A kísérlet harmadik főszereplőjének neve a project nevéből már sejthető: ő Sir Richard Branson, a Virgin mammutvállalat teljhatalmú ura, aki szintén dobogós lenne a kalandoros ismertségi világranglistáján. Sir Richard egy másik géppel követi barátját, akit út közben meg is interjuvol (és ébren is tart, ha kell.)



Hosszas halasztás-sorozat után Steve Fossett 2005. február 28-án napnyugtakor (helyi idő szerint 18:47-kor) végül útnak indult a Kansas állambeli Salina városkából. A felszállást közel tízezren figyelték a reptéren, a hideggel dacolva.


Az irányítóközpont
Forrás: virginatlanticglobalflyer.com

A táv felét 27 óra és 13 perc elteltével érte el, vagyis tartja az ütemtervet, és ha minden jól halad, akár 80 óránál rövidebb idő alatt is körbeérhet. Eddig az út során a legnagyobb problémát a GPS ideiglenes kiesése jelentette. Kanada fölött ugyanis tíz percenként egy percre letűnt a globális prozicionáló rendszer. Így Steve egy ideig csak a rádióra és az őt kísérő gépre tudott támaszkodni. Mivel az üzemanyag mennyiségét rendkívül pontosan kiszámolták, a pontos útvonaltól való eltávolodás akár a kísérlet kudarcát jelentheti. Sokat nem tudtak tenni a problémával, de végül két óra elteltével magától megszűnt a gond.

Az elődök
A Föld első körberepülése Wiley Post nevéhez fűződik, aki 1933-ban több mint hét nap alatt tette meg az utat, és jónéhányszor megállt tankolni. Az első non-stop, tankolás nélküli globális repülést Jeana Yeager és Dick Rutan hajtotta végre 1986-ban. (Dick Rutan a VirginAtlanticGlobalFlyert tervező Burt Rutan testvére.)

Steve Fossett a körülményekhez képest jól van, jókedvű és csokoládés tejshake-kel táplálkozik. Kicsit fázik a lába és az állandó 95 decibeles fülkezajt sem egyszerű elviselni, de Steve eltökélt, és róla semmiképp sem állítható, hogy tapasztalatlan pilóta lenne. Ha elbóbiskolna a több mint háromnapos út alatt, akkor robotpilótára állíthatja a gépet, és az őt kísérő repülőből is figyelik a VirginAtlanticGlobalFlyer pozícióját, hogy ha szükséges, azonnal rádión fel tudják ébreszteni.



A gép percre pontos állapota és útvonala a kísérlet honlapján követhető nyomon.

Comments

comments