A rekordok rekordere, Steve Fossett szeptember elején felszállt repülőgépével a nevadai M Ranchról. Azóta nem látta senki, valószínüleg lezuhant. Halálát nem mondták ki egyértelműen, ezért aztán Fossett életművét sem foglalta össze senki. Pedig életművén keresztül a mester agyába pillanthatunk bele. Az első részben azt taglaljuk: a mester hogyan jutott el a világrekordokig.
Amikor Fossett eltűnt, fél Amerika őt kereste. A nevadai sivatagot sok száz repülő és helikopter pásztázta. Nem találtak semmit, ami a bevetett technikai arzenált nézve megdöbbentő. Viszont semmi csodálkozivaló nincs benne, ha a dolgot a hasonló esetek
A rekorderek rekordere |
A kősivatagban elvileg könnyen ki lehetne szúrni bármit, ami nem a táj szerves része, a gyakorlatban ez mégsem jön be.
Még különösebbé teszi az egész históriát, hogy Fossett egy sor különféle jeladóval szerelkezett fel, a radarok és műholdak mégsem észlelik a műszerek jelzéseit. Az összeesküvéselméleteket, hogy a kalandort az ufók rabolták el, most hanyagoljuk…
Chasing The Wind
A 115 különféle világrekordot jegyző Steve Fossett két könyvet hagyott az utókornak.
A The Sailing (A vitorlázás) című darab szakkönyv, a Chasing the Wind pedig önéletírás.
Akik első kézből akaráják megtudni, milyen életutat járt be Steve Fossett, hogyan döntött világrekordokat, az rendelje meg az amazonról.
Mi itt az életmű kivonatát irjuk le. Két részben.
Biznisz
Fossett negyvenéves koráig szinte kizárólag a chighagói Marathon Securities nevű cégének szentelte az életét. A tőzsdei szolgáltatásokban és ingatlanbefektetésekben utazó vállalkozás a nyolcvanas évek közepére futott be – Fossett ennek köszönhetően annyira meggazdagodott, hogy ettől kezdve csak kedvteléseinek élhetett.
A bemelegítő a La Manche csatorna átúszása volt a nyolcvanas évek közepén, aztán jöttek a hegyi futóversenyek majd a Hawaii Iron Man triatlon (5,2 km úszás, 42,2 km futás és 180 km biciklizés).
A kilencvenes évek elején a kutyafogat-hajtásban jeleskedik: végigcsinálja az 1800 km hosszú alaszkai mega-versenyt az Iditarodot. A mínusz 20-30 fokos hidegben a résztvevők két hét alatt, minimális alvással szokták teljesíteni a távot.
Fizikai állóképességét ezután a technikai sportokban vetette be.
Fossett vitorlázóként is letette a névjegyét: 21 világrekordot állított fel különféle távokon, mint az Atlanti- vagy a Csendes-óceán átszelése.
Steve Fossett nem szokványos kétagysejtes extrémsportó volt, hanem egy sokoldalú lángelme. Világrekordjai teljesítéséhez mindig bedobta azokat az ismereteket, amiket más területen szerzett.
2004-ben rágyúrt a legjobban megbecsült feladatra, a Földkörüli vitorlázásra.
Gino Morrelli hajótervező sztárnak azt a megbízást adta, hogy készítse el az elképzelhető legjobb katamaránt. Fossett folyton ott ólálkodott a műhelyben, és a vitorlázórepülésben valamint a ballonozásban szerzett tapasztalataival segítette a munkát.
Az eredmény az anyaghasználatában és formájában meglehetősen merésznek tartott Chayenne vitorlás.
A hajó és a tengeri vitorlázóversenyek legjobbjaiból összeválogatott legénység bizonyított: nem egészen két hónap alatt (58 nap, 9 óra 32 perc) szelték körbe a Földet.
A csapat hat napot javított az addigi legjobb eredményen. A teljesítmény csak részben pénzkérdés. A legfontosabb a tudás, hogy mikor és merre érdemes hajózni.
Fossettnek ekkorra pedig már elég átfogó elképzelése volt arról, hogyan is működik a golyóbis áramlási rendszere…
Folytatjuk…