Speedride: Antoine Montant második alkalommal lett a világ legjobbja

A francia Antoine Montant nyerte a legrangosabb speedride versenyt, a Speed Flying Pro-t. A síelés és az ejtőernyőzés keresztezéseként létrejött sportág bajnokságát Les Arcs-ban rendezték.





Speedride
“A speedride a két kedvenc hobbim, ami a siklóernyőzés és a síelés keresztezése. Ha ernyővel repülsz a levegő az a játéktér, amiben gondolkodnod kell. Ha pedig sízel, akkor kíméletlenül hozzá vagy kötve a földhöz. A legjobb pillanat, amikor elugratsz egy buckáról… A speedride egészen komplex dolog. Egyszerre síelsz és repülsz, mindenre oda kell figyelni: a hegyoldalon fújó széllel ugyanúgy számolni kell, mint a hó minőségével vagy az ernyő repülési tulajdonságaival” – mesélte egy korábbi interjú során az acro siklóernyőzés egyik nagyágyúja, Antoine Montant.

A sportág francia nagymestere most másodszor söpörte be a világ legjobb speedriderének járó elismerést: január végén megnyerte a Speed Flying Pro nevezetű versenyt.
Ez a sportág még túl fiatal még ahhoz, hogy világbajnokságot rendezzenek. Vannak viszont versenyek, sőt versenysorozatok, ahol speedride megszállottai bizonyíthatnak.






Díjátadó: Speed Flying Pro
Ez az új extrém sportág az ejtőernyőzés a síelés hibridjeként jött létre, a sportolók kisméretű ernyővel a fejük felett siklanak le – többnyire pályán kívül.
Néha repülnek, néha síznek. A dolog előnye, hogy nem kell szlalomozni.
A meredek és egyenetlen terepen is nyílegyenesen lehet nyomatni a síléccel, hiszen a fejünk fölött lévő 8-10 négyzetméteres ernyő megvéd bennünket az esésektől.

A speedrider beülőhevederen lóg (ül), az ernyő sebessége pedig a kézben lévő fékekkel szabályozható. A leggyorsabb ernyők akár 120-150 km/órás sebességre is képesek (a normál utazótempó 50-60 km/h körüli.)
Ha az extrém síző felgyorsítja az ernyőt, majd megfékezni, akkor a levegőbe emelkedik. Antoine Montant szerint ez a sport mégiscsak közelebb áll a síeléshez, mint az ernyőzéshez.
Ahhoz azonban, hogy ne törd össze magad az első szezonban, jobban kell tudni síelni, mint ernyőzni.







“A speedride-kupolát egészen máshogy kell irányítani, mint a siklóernyőt. Inkább ejtőernyőre emlékeztet, mert nagyon gyors, a siklószáma pedig pocsék. Egy kis légijártasság azonban nem árt, hiszen pillanatok alatt több száz méter magasra lehet kerülni, amikor elfogy a lábad alól a talaj” – tette hozzá Antoine.

A versenyeken két versenyszám van: szlalom és big mountain.
Előbbi emlékeztet bármelyik alpesi sportág szlalom versenyszámára, az indulók kapukat kerülgetnek. A játék itt sebességre megy. A másik versenyszám, a big mountain olyan mint a freeride – adott egy hatalmas meredek hegyoldal, itt kell lejönni.
A bírók az útvonalválasztást, a tempót és a stílust értékelik.
Az a legjobb, aki a legjobban használja a hegyoldalt: ahol lehet ott síel, ahol muszáj ott repül – sőt, időnként még figurázik is.






Szlalom versenyszám
Antoine hozta a formáját a frenciaországi Les Arcs-ban rendezett Speed Flying Pro-n: precíz ernyőkezelés, hihetetlenül technikás síelés, meglepő útvonalválasztás és nagyon nagy kockázatvállalás.

A mezőny nem kutyaütőkből állt, csupa csupa világbajnok indult el.
Ott volt példának okáért Vincent Reffet többszörös ejtőernyős világbajnok, Felix Rodriguez a siklóernyős műrepülés alapító atyja és világbajnoka, valamint Jimmy Pacher többszörös siklóernyős világ és Európa-bajnok. A verseny honlapján részletes videó-beszámoló található a versenyről.

Comments

comments