Úgytűnik nem honosodik meg a golf sport az Űrben, és nem fog golflabda keringeni a Föld körül.
Az asztronauta a Nemzetközi Űrállomáson gyakorol |
A NASA ugyanis nem engedélyezi a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) történő golfozást. Az űrbe lőtt labda ugyanis igen komoly károkat tehetne az űrállomásban, illetve más Föld körüli pályán keringő műholdakban – adta hírül a space.com.
Pedig miért is ne?
Ha feltennénk azt az egyszerű kérdést, hogy milyen létfontosságú eszközök kerülnek/kerülhetnek fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), akkor elsőre talán senki nem említené a golfütőt és golflabdát.
Pedig, ezt az ősrégi múltra visszatekintő sportot már a Római Birodalomban is játszották, több száz évvel az angolszász golf előtt. Akkor pedig miért ne művelhetnék a Világűrben is?
Űr-golf engedélyezése
Talán pont ilyen ötlet alapján engedélyezte korábban a NASA, hogy a június 2-i űrséta során az asztronauták végrehajthassanak egy golfütést. Hol máshol téve mindezt, mint – ahol, esélye sincs a labdának arra, hogy lyukra futhasson, így pedig csupán a játék lényege veszik el – a Világűrben.
Az űr-golf oka: talán egy megszállott asztronauta?
Jelenleg mintegy 65 millió ember golfozik a világon, vagyis a Földön.
De, hogy miként is kerülthetett a golf a Nemzetközi Űrállomásra?
Ha ennek az okát nézzük, talán lehet, hogy egy sportrajongó asztronauta is van fönt. Az pedig, hogy a golfrajongó most éppen az ISS-en dolgozik, ez miért jelentené azt, hogy le kell mondania kedvenc sportágáról?
Világ legnagyobb pályája
A golfpályák száma a Földön meghaladja a hatezret.
A megszállott asztronauta az ISS-n egyetlen golfpályára sem lelt. Így, azon merész ötlete támadhatott, mi lenne, ha a Világűrt használná golfpályaként.
Hiszen, végső soron minden golfozó álma a pályák tekintetében a változatosság, a minél szemkápráztatóbb, minél nagyobb látóhatárú környezet. Az asztronauta pedig megtalálta a számára tökéletes pályát, amely végre nem meghatározott számú, nem 18 szakaszból álló, hanem végtelen, mint a világmindenség. Elütő helynek pedig ott a Nemzetközi Űrállomás.
Space szabályok a golfban
A golf játékot a kijelölt elütő helyről kell kezdeni, és a golflabdát maximum 6 ütésből a lyukba kell juttatni. Az ISS-en tartózkodó megszállott golfrajongó gondolta, ezt a Földi-játékszabályt fénysebességgel átugorja. Hiszen, a „space golf” vagyis „űrgolf” lényege, hogy az elütés súlytalan, mégis gyönyörittas pillanata megmarad a golfsportoló számára.
A golfjáték során többféle labda is használható, viszont minden pályát azzal a labdával kell végigjátszani, amellyel a kezdő ütést elvégeztük – mondja ki a golf sport következő szabálya. Hát igen, a golfrajongó asztonautának ez a pont is okozott volna némi nehézséget, ha eljut idáig, és a NASA szakemberei mégiscsak engedélyezik a Világűrbe történő golfkísérletet.
Most nem valósul meg az űr-golf
A nemzetközi űrállomásra (ISS) még áprilisban vitték fel a golfütőt és golflabdát, amellyel elütöttek volna egy golflabdát az űrbe. A labda, a számítások szerint négy évig keringett volna az űrben, miközben fokozatosan beérve a Föld légkörébe, a súrlódás következtében elégett volna. A labda „útját” szigorúan ellenőrizték volna, egy globális helymeghatározóval követték volna nyomon.
Veszélyes is lehetett volna
A golf sport „gyakorlása” a világűrben azonban kockázatosnak bizonyult. A NASA houstoni Johnson Űrközpontjának szakértői szerint ugyanis, ha a labda becsapódna az űrállomásba, az egy 9,4 km/s sebességgel bekövetkező frontális ütközés lenne, ami olyan, mintha egy 6,5 tonnás, majdnem 100 km/h-s tempóval száguldó kamion csapódna az űrállomásnak.
A Moszkva közelében lévő koroljovi irányítóközpont szóvivője, Waleri Lyndin szerint viszont nem kizárt, hogy valamelyik őszi űrséta során mégis sor kerül a különleges golfkísérletre.
Mi lesz az ISS golfrajongójával?
Ha a golf sport múltját tekintjük, akkor megtalálható benne azon adat, hogy II. Jakab, skót király 1457-ben betiltatta ezt a sportot, mert a hadrafogható ifjak a fegyverforgatás helyett inkább a golfütőt forgatták. De, mi a helyzet most az ISS-n? Mi lesz a golfrajongó megszállottal, képes lesz-e feldolgozni a világűrbe történő ütés elmaradását, és ennek hiányában munkájára koncentrálni.
Fotó és tények: www.space.com
www.newscientistspace.com