Sok jó program, de kevés látogató

Tegnapi előzetesünkben egy kicsit hiányoltuk a vendégeket és nagyon hiányoltuk a jó időt. Gondoltuk, a hétvége majd mindkettőt meghozza. A kellemes tavaszi időjárásra nem is nagyon lehetett panasz, azonban a látogatók csak nem akartak tömött sorokban kígyózni a Hajógyári sziget felé.


Vigasport-Wallis Motor-Hungaro Raft&Ski produkció

Egész úton hazafelé azon gondolkodám, hogy mi lehetett a probléma. Miért nem jöttek ki sokkal de sokkal többen a Hajógyári szigetre? Talán nem volt megfelelő a reklám? Dehogynem, hirdetések, plakátok, rádiós reklámok, saját honlap. Ez rendben van. Kevés lenne a program, amit a szervezők ígértek? Szó sincs róla: káprázatos hajók és autók, kajak-kenu bajnoki futam, rafting, vízisí és wakeboard, küzdősport és műrepülő bemutató. Ráadásul a lista korántsem teljes. A hely jól megközelíthető és kifejezetten alkalmas egy ilyen rendezvényre. De akkor mi a baj? Talán az, amit az emberek többsége először néz meg a plakáton és a szórólapon: mennyibe kerül a belépő? 12 év alatt ugyan ingyenes a belépés, de ha már fizetni kell, akkor 1200 forint a legolcsóbb jegy. Márpedig ez sok kispénzű családot tart otthon szombaton délután, holott a kiállítás megérdemelné, hogy minél többen lássák.



Hajók és autó


Szép kis gyűjtemény

Brahms V. Magyar Tánca fogad a sziget bejáratánál. Ez mindenesetre szokatlan egy ilyen jellegű kiállítás esetében. Ugyanakkor reményt keltő is. Nem is csalódom. A hangzatos nevű Events Hall 2500 m2-es kiállító területén, kb. négyzetméterenként esett le az ember álla. Egymás mellett sorakoztak a nagynevű hajógyárak csodaszép yachtjai. A négy, négy és fél méteres kis sporthajóktól kezdve, a hat-nyolc méteres hajókon keresztül egészen a 12-14 méteres luxus cirkálókig. Az árakról nagyjából úgy kaphatunk képet, ha egy kicsit egyszerűsítünk: 1 méter = 1 millió forint. A vízi csodák mellett a Hallban egy négykerekű csoda is helyet kapott, a kíváncsiak körbe járhattak egy Volvo XC 70 terepjárót. A földszinten és a galérián egyaránt helyet kaptak sportszergyártók, búváriskolák, utazási irodák és kakukktojásként egy szépségápolási cikkeket forgalmazó cég is.



Síkvízi és vadvízi


Vadvízi kenuban síkvízi nagymenők

Miután szétnéztünk odabent, tegyünk egy alapos sétát a szigeten. A part hosszában változó korú, méretű, minőségű és árú hajók kelletik magukat. Ezen a hétvégén közülük többen is új gazdira találhatnak. Eközben persze zajlott az élet a vízen is. Az öbölben rendezték az év első igazi kajak-kenu versenyét, a Nemzeti Sprint Kupát, 200 méteres távon küzdöttek egymással a legjobb honi sprinterek. A kajakosok egyik legszimpatikusabb tulajdonsága, hogy mindent komolyan vesznek. Itt is úgy hajtottak a döntőkben, mintha az olimpián lennének. A családiasnak nevezhető hangulatot, leginkább a válogatott vezérszurkolója, id. Beé István generálta, aki minden versenyen jelen van. Az igazi verseny előtt volt még egy buli verseny is: három páros vadvízi kenukban mérte össze erejét és ügyességét. Ebben a számban az Ipacs László, Jób Márton páros bizonyult a legjobbnak.


Síkvízi rafting
Ritka látványosságnak lehettek szemtanúi azok, akik már kora délután kint voltak a szigeten. A Hungaro Raft & Ski jóvoltából egy kis vadvízi imitáción vehettek részt vállalkozó kedvű kajakosaink és kenusaink. Három pár vállalkozott rá, hogy összeméri erejét a vad hegyi folyókon használatos gumi kenukkal. A győzelmet végül az Ipacs László, Jób Márton duó szerezte meg, megelőzve a Varga Dávid, Börcsök Balázs és a Szélpál Csaba, Pusztai István kettőst. Ipacs Lacinak nem volt újdonság a gumihajó: „Én már egyszer voltam raftingolni a Salzán, és az nagyon tetszett. Többször is kipróbálnám, kár, hogy a síkvízi és a vadvízi szezon egybeesik.”

Jób Marci most előszö ült ilyen hajóban: „Én még nem voltam soha raftingolni, bár amit hallottam róla, az nagyon tetszik, és előbb vagy utóbb feltétlenül ki akarom próbálni. Lehet, hogy még az idén sort kerítek rá.”

„A rafting persze sokkal népszerűbb, mint a hagyományos kajak vagy kenu – mondja Ipacs Laci, de ez nem baj. Az a fontos, hogy minél többen szeressék meg a vizet, a sportot, és minél többen próbáljanak ki más vízi sportokat is. Az biztos, hogy ez a mai kis verseny nagyon jó ötlet volt.”


Kempos ököl, vasököl

Betétprogramok



A betétprogramok között egyaránt volt vízi és szárazföldi látnivaló. Előbbi közegben egy vízisíző srác volt a felelős a produkcióért. Ő és a kollégája, aki egy jetskivel vontatta, mindent meg is tett a sikerért, fáradozásaikat tapssal hálálta meg a közönség. A hangosbemondón legalább tízszer hangzott el az invitálás a bemutatóra, igaz, aki nem tudta pontosan, hogy hol van a kikötő, az addig kóvályoghatott a sziget hosszában, míg végképp lemaradt az attrakcióról. A szárazföldön ez idő alatt lehetett falra mászni és gumiasztalon ugrálni. Meg lehetett csodálni a Land Rover gyönyörű terepjáróit, a drágábbik árából két nagyobbacska hajót is lehetne venni. Küzdősport bemutató keretében a Meredek S.E. Zen Bu Kan kempósai mutatták meg, hogy mit lehet elérni sok – sok edzéssel. A csapat vezetője egy mozdulatsorral öt kőlapot zúzott ripityára! Jogosan szólt a taps.

Ekkor már öt órára járt az idő, és a közönség egy része már hazafelé tartott. Őszintén remélem, hogy hétvégi jegyet vettek (erre egyébként van kedvezmény), és visszajönnek vasárnap is. Sőt remélem, hogy eljönnek jövőre is, és akkor majd azt írhatjuk, hogy szép tavaszi napon tömött sorokban kígyóztak a látogatók a sziget felé. Ahonnan Brahms V. Magyar Tánca búcsúztatott.

(A raftingos képért köszönet a Hungaroraft & Skinek!)

Comments

comments