A kanadai Whistlerben zajló snowboard vb-n még mindig zuhog az eső! Persze a pálya mindenkinek ugyanúgy vizes, vagyis aki nyerni akar, így is gyorsabbnak kell lennie mindenkinél. A magyaroknak ez most nem ment.
A svájci Daniela Meuli az alpesi pálya kapui között |
Snowboard vb zuhogó esőben
Január 19-én a második alpesi számmal folytatódott a kanadai Whistlerben zajló 6. snowboard világbajnokság. Az előző napi parallel óriásműlesiklásról szóló cikkünket itt találjátok. A fő különbség a parallel óriásműlesiklás és a parallel műlesiklás között – ahogy az elnevezésből sejthető – a pálya hosszában keresendő. Az óriás verzióban 940 méterről indulnak, és 675 méteren érnek célba, 23 kapu megkerülése után. Itt a pálya hossza 520 méter, függőleges esése 165 méter.
A „kisebbik” számban 875 méterről startolnak, és 775-ön van a cél. 26 kaput kell megkerülniük a 280 méter hosszú pályán, amelynek az esése 100 méter. A kettő közül a nagyobbik olimpiai szám, vagyis annak valamivel nagyobb a preztizse.
A január 18-ai parallel óriásműlesiklás női döntőjében a sorrend 1. Manuela Riegler (Ausztria), 2. Svetlana Boldikova (Oroszo.), 3. Doresia Krings (Ausztria) volt. A férfiak között pedig 1. JJ Anderson (Kanada), 2. Urs Eiselin (Svájc), 3. Nicolas Huet (Franciao.)
Aki nyomon követi az alpesi számok világelitjének küzdelmeit, az meglepődve tapasztalhatta, hogy az idén a világkupában taroló svájciaknak szinte nyomuk sem volt a dobogón. Na, de majd a kisebbik számban!!!
Magyarok: ment már jobban is
A 16 között a szabályok szerint már K.O. rendszer van, vagyis kettesével futnak (innen a parallel elnevezés), két futamot. Aki az elsőben hamarabb ér célba, az annyival hamarabb ronthat ki a startkapuból a második futamban, amennyivel megelőzte ellenfelét az elsőben. Aki a második futam végén előbb ér célba, az nyer. Sajnos magyar induló a verseny e részében már nem maradt versenyben. Az egyetlen női induló, Lovász Laura az óriásban elért 32. helye után a kisebbik számban tőle szokatlanul gyengén szerepelt. Az 55 célba érőből 51. lett. (Az előző vb-n, 2003-ban 47. volt.)
A férfiak között az egyetlen magyar induló, Sticzay Péter a parallel óriásműlesiklásban elért 52. helye után a második alpesi számban javított, és a 47. helyen ért célba az 54. rangsorolt versenyző közül. (2003-ban, ugyanebban a számban 50. volt.)
No, de lássuk, mi történt az élmezőnyben a KO-fordulókban.
Az előző napi második Boldikova már a 32 között búcsúzott (29. lett), az aranyérmes Manuela Riegler pedig rajthoz sem állt! Ez még jobban a svájciak malmára hajtotta a vizet, akiknek nagyon kellett igyekezniük, mert edzőjük a vb előtt azt nyilatkozta, hogy számukra csak a dobogós helyek elfogadhatóak. Igen ám, de ez sem segített az olimpiai bajnok, világkupa-menő Ursula Bruhinon, akit már a 16 között kivert egy olasz snowboardos (Marion Posch). Vagyis az esélyesek közül maradt az óriás harmadikja, Doresia Krings, az egyetlen aki idén úgy-ahogy tartani tudta az iramot a svájciakkal és a második legjobb svájci, Daniela Meuli.
A nőknél alpesi dominancia az alpesi számban
A szám legjobb 16 női versenyzője |
Hozzájuk csatlakozott még a négy között egy másik osztrák, Heidi Neururer és az amerikai Rosey Fletcher. Vagyis az osztrákoknak ötven százalék esélyük volt az előző napi arany megismétlésére. Ehhez képest a dobogó többi fokát töltötték fel. A négy között ugyanis a svájci Meuli kiverte Kringset, a másik ágon viszont továbbjutott Neururer Fletcher ellen. Vagyis Neururer Meuli ellen küzdhetett a döntőben. Míg a 26 éves osztráknak ez volt az első nagydöntője életében, a 24 éves svájci rider a szezonban szinte minden alkalommal a döntőig menetelt. Neururer nem is bírta vele az iramot, és az idén eddig Bruhin mögött háttérbe szorult svájci boarder most a világ tetejére jutott. A kisdöntőben nyert Krings, aki így mindkét alpesi szám után bronzzal távozott. Elmondása szerint „nem gondoltam volna, hogy lesz erőm a kisdöntőben ilyen jól menni, annyira elfáradtam. Az óriásban elért bronz nekem jobban számít, mert az olimpiai szám”.
Vagyis az a furcsa helyzet állt elő, hogy a vb előtt nulla darab női snowboard arannyal rendelkező osztrákok a két alpesi számból 1 arany, 1 ezüst, 2 bronzzal távoztak, az eddig mindenkit verő svájciak pedig 1 arannyal.
Családi svájci roham Kanada ellen
A szám legjobb 16 férfi versenyzője |
No, nem baj, gondolták, hisz a férfiaknál hasonló volt a helyzet. Az olimpia bajnok Philipp Schoch Bruhinhoz hasonlóan uralta a világkupát. Mivel Schoch az előző napi számban már a 32 között búcsúzott, így nagy volt rajta a teljesítési kényszer. A kisebbik számban sokkal jobban ment neki, csakhogy a nyolc között az előző napi bronzérmes, francia Nicolas Huet volt az ellenfele. Bár, hogy egy ősi sport igazságot idézzünk: ha nyerni akarsz a kieséses versenyben, mindenkit meg kell verned, akárkivel is kerülsz szembe. Schochnak ez most nem sikerült, és végül 5.-nek rangsorolták. Így az az eddig szokatlan helyzet állt elő, hogy egy évvel idősebb bátyja, Simon Schoch viszi haza a családból a jobb helyezést. Ő ugyanis bejutott a négy közé, ott azonban az előző napi győztes, a kanadai Jasey Jay Anderson elbánt vele. A kisdöntőben pedig az osztrák Sigi Grabnerrel nem bírt, így öccse előtt eggyel, a 4. helyen végzett.
Sigi Grabnernek a mászással voltak gondjai
Huet, Anderson és Grabner a dobogón |
Sigi Grabner eredetileg világbajnoki címét ment megvédeni Kanadába, és ez majdnem sikerült is neki. Csakhogy a négy között, a francia Huet ellen bukott, és hiába mászott vissza, úgy látszik, nem eléggé, nem a megfelelő kapuhoz, ezért diszkvalifikálták a futamból, és így Huet ment a döntőbe. A balszerencséjén Grabner pozitívan húzta fel magát, és a kisdöntőben esélyt sem adott Simon Schochnak.
Ezen előzmények után a döntőben Huet és a hazaiak biztatása közepette JJ Anderson feszült egymásnak. JJ ugyanolyan jól ment a zuhogó esőben, mint előző nap, így 2001 egy után ismét ő lett a szám világbajnoka.
A világbajnokságon a következő döntőt január 21-én rendezik, ekkor a Big Air legjobbjai ugranak majd, január 22-én pedig a félcső fináléval zárul a világverseny.