A múlt héten a kisebbik, most a nagyobbik sáncon is az osztrákok diadalmaskodtak a síugró vb-n. Viszont mégsem osztrák lett a vb legjobbja. Az egyik cseh pedig bemutatta, hogy kell a lehető legjobban esni.
Hajek esése |
A németországi Oberstdorfban zajló északi sí világbajnokság záró síugró száma a vb-n eddig megszokotthoz hasonlóan izgalmasra sikeredett. Az izgalmak már a próbaugrások során elkezdődtek. A kiszámíthatatlanul fújó szél ugrás közben belekapott az egyik fiatal cseh, Antonin Hajek léceibe, aki elvesztette a kontrolt és fejjel előre huzant a föld felé. Ekkor tankönyvbe illő módon alkalmazta a balesetvédelmi órán tanultakat. Úgy fordította a felsőtestét, hogy ne arccal előre, hanem az oldalára essen, összekucorodva. Persze így is borzasztóan nagyot esett, de saját lábán távozott. (Azóta kórházba szállították, bordatörés gyanújával.)
A próbaugrások felénél a versenybíróság úgy döntött, szünetet rendelnek el, és csak másfél órás késéssel kezdődött a verseny.
Az előzetes esélylatolgatások alapján a kisebbik sáncon egy héttel korábban világbajnoki címet szerző osztrákoknak volt a legnagyobb esélye a győzelemre. Viszont komoly küzdelemre volt kilátás az egy nappal korább egyéniben aranyérmet szerző Janne Ahonen vezette finnekkel és az ezüstöt szerző Roar Ljökelsöy vezette norvégokkal szemben. És persze a házigazda németeknek is lehet jó napjuk, mint ahogyan volt a kisebbik sáncon, ahol csapatban másodikak lettek. Aztán ott vannak a szlovénok, a kis sáncon egyéniben meglepetésre aranyat szerző 18 éves Rok Benkovic-csal.
A bajnokok: Andi Widhölzl, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern és vállukon Martin Höllwarth |
Vagyis esélyesek voltak bőven. Végül a legegységesebb team nyert. Érdekesség, hogy az osztrákok úgy nyerték meg mind a két csapatversenyt, hogy a két egyéni versenyben egyetlen érmet sem sikerült nyerniük! A nap legnagyobb ugrását 142,5 méterrel Janne Ahonen produkálta, de ez sem volt elég az osztrákok megelőzésére. Ahonen viszont azzal vigasztalódhat, hogy így teljes az éremkollekciója: van egy bronza a kisebbik sánc csapatversenyéről, egy aranya a nagyobbik egyénijéből, és most egy ezüsttel gazdagodott.
Az osztrák és a finn csapatból is akadt egy-egy ember, aki nemcsak síugrásban, de aerobicban is bizonyított. Először Thomas Morgenstern majd Janne Ahonen is majdnem elesett a második sorozatbeli ugrásakor, és csak a remek kondijuk és edzett combizmaik mentették meg őket, mivel meg tudták a saját súlyukat tartani, centikkel a talaj fölött egyensúlyozva a hátsójukat és a kezeiket. Ha bármelyik testrészük elérte voln a földet (természetesen a síléccel érintkező talp nem számít), akkor az bukásnak számított volna a pontozóknál, és az a csapatuk érmébe került volna.
|
A harmadik helyet a norvégok szerezték meg, akik végig szoros küzdelmet folytattak a finnekkel. Náluk a leggyengébb láncszem Sigurd Pettersen, a sáncrekord tulajdonosa volt. Sigi nem fogja legszebb emlékei között őrizgetni az oberstdorfi világbajnokságot. Az első team-viadalon miatta lett utolsó a skandináv csapat, mivel a súlyához képest túl hosszú volt a léce, és diszkvalifikálták, most pedig az ugrásai távolságával volt gond.
Az ugróknak sok idejük nem lesz pihenni, hisz folytatódik a világkupa. Világbajnokságra két év múlva kerül sor legközelebb, Sapporoban, 2007-ben.