Síugrás: a valaha volt legizgalmasabb vb döntő

Az oberstdorfi síugró vb nagysánc egyéni döntőjéről az ínyencek is csak szuperlativuszokban beszélnek. Rengeteg nagy ugrás, krimibe illő izgalmak és persze a végén a katarzis. Részletek itt.

Sportolók egymás elleni küzdelme mindig akkor a legizgalmasabb, ha több hasonló formában lévő induló harcol egymással. Ha valaki nagyon kiemelkedik, és biztos a győzelme, akkor oda az izgalom, és az élvezeti szint is csökken. Az idei síugró szezon elején a finn Janne Ahonen verhetetlennek tűnt, minden versenyt ő nyert meg. És bár tagadhatatlanul nagyot teljesített, hiányoztak az ellenfelek. Január végén aztán Ahonent elkapta egy vírus, pár világkupa versenyt kihagyott – megtehette, akkora volt az előnye – és a betegsége miatt némileg csökkent a formáját illetően az előnye a többiekkel szemben.

A februári oberstdorfi északi sí világbajnokságra persze meggyógyult, de már nem tíz méterrel verte a mezőnyt minden ugrásnál. Mintegy egy tucat versenyző alkotta az élmezőnyt a február 25-ei nagysánc egyéni versenyen, és az első sorozat után még nem lehetett tudni, hogy ki lesz a végső győztes. Ráadásul ezúttal az időjárás is a szervezők mellé állt, így nem csak nagy küzdelmet, de gyönyőrű, nagy ugrásokat is láthatott a közönség.

Ahonen kollekciójának új darabja

Végül mégis a legnagyobb esélyesek állhattak fel a dobogóra. Az idén sikeressé váló cseh Jakub Janda a kisebbik sáncon elért 2. helye után most a 3. helyig jutott. Roar Ljökelsöy pedig második helyével bebizonyította, hogy bár a norvégok idén sokkal kevésbé sikeresek, mint tavaly, a tehetség megvan, csak egy kis szerencsére lenne szükségük. A nap talán legpechesebb embere a norvég Lars Bystoel volt, akinek második ugrását, amivel 143 méterre repült, és ezzel a nap legnagyobb ugrását produkálta, a bírók lepontozták, és így épphogy csak, de lecsúszott a dobogóról. A kisebbik sánc friss világbajnoka, a szlovén Rok Benkovic a nagysáncon 5. lett.

És hogy ki nyerte azt a versenyt, ahol összesen hat ugrás volt 140 méter feletti? Természetesen az év legjobbja, a finn Janne Ahonen, aki ezzel a győzelmével már mindent megnyert, ami világbajnokságon nyerni lehet. (A kissáncon 1997-ben, Trondheimban lett világbajnok.)

Február 26-án a síugrás zárószámára, a nagysánc csapatversenyére kerül sor.