Sir Edmund Hillary az Antarktiszra megy

Az Everest meghódítója még él? – merülhet fel a kétkedőkben. Pedig igaz, az új-zélandi kalandor már 85 éves, de még mindig aktív. Most épp a Fehér Kontinensre indul. Utánanéztünk, mi célból.


Hillary (balra) Antarktisz térképe előtt
Fotó: John Selkirk/Dominion Post

A Gyűrűk ura trilógia előtt évtizedekig Sir Edmund Hillary volt Új-Zéland legismertebb „árucikke”. Hillary és sherpája 1953-ban hódították meg a Föld legmagasabb pontját, és azóta iskolai tananyaggá váltak. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy Hillary a Föld „három sarka” közül nem csak a legmagasabbon, de a legdélebbin is járt. Három évvel az Everest-kaland után vágott neki egy brit/új-zélandi expedícióval a Fehér Kontinensnek. Az új-zélandiak nem csak a Déli-sarkot célozták meg, de Hillary vezetésével 1957-ben létrehozták a Scott bázist is, amit eredetileg csak pár évig akartak fenntartani. Később, ahogy egyre több geológiai és asztronómiai projectet helyeztek az Antarktiszra, a Scott bázis szerepe is egyre nőtt.


Sir Edmund ma, 85 évesen
Fotó: John Selkirk/Dominion Post

Hillary mostani útjának egyik apropója, hogy a bázis közelgő 50. évfordulója (2007) alkalmából dokumentumfilm készül a bázis történetéről. Mivel Hillary idős kora ellenére még jól mozog, így felkérték, utazzon el velük, és a helyszínen meséljen az első napok élményeiről. Mivel még a legelső házikó is megvan – a Scott bázison muzeális emlékként őrzik – minden adott a hitelességhez. Szerencsére a tévések arra is gondoltak, hogy a lehetőségek szerint emberi körülmények között forgassanak, ezért az utazást novemberre tervezik, az antarktiszi nyár idejére. (Jelenleg a Scott bázison -40 fok körüli a hőmérséklet, amelyet tovább hűt a jeges szél.)



A novemberi időpontnak ráadásul még egy aktualitása lesz: A hetvenes években óriási volt az érdeklődés az Antarktisz iránt, ahová számos „kontinensnéző” repülőjáratot indítottak. 1979 november 29-én az Air New Zealand 910-es járata nekiütközött a Scott bázis közeli, 4000 méter magas Erebus hegynek.

A balesetben mind a 257 utas meghalt, köztük Hillary barátja és felfedezőtársa, Peter Mulgrew is. (Sir Edmund felesége négy évvel korábban Nepál fölött halt meg egy repülő-szerencsétlenségben, és később Mulgrew özvegyét vette el.)



A baleset 25. évfordulóján rendezendő megemlékezésen Hillary is részt vesz majd.

Comments

comments