Siklóernyőseink megszállják Brazíliát

Úgy tűnik, hogy siklóernyőzésben Magyarország egyre határozottabban csatlakozik a világelithez. Ennek természetesen vannak a sportdiplomáciai, a sportgazdaság területén mérhető eredményei, de ezek persze nem lennének, ha nem lennének nálunk zseniális siklóernyősök. Szerencsére vannak.


A repülés legfontosabb eszköze a mindent rögzítő műszer

Itt most hosszasan lehetne értekezni arról, hogy a magyar siklóernyős sportág milyen hosszú utat bejárva, milyen nehéz körülmények között működve, a központi sportbüdzséből rendszerint keveset szakítva, elsősorban a szakmai sikerekre alapozva tornázta fel magát a világ jegyzett siklóernyős hatalmai közé. Ami igaz.



De ettől még a tény az: igazán jegyzett attól lett a magyar siklóernyőzés, hogy novemberben két magyar sportoló, Forgó Szilárd és Simonics Péter Brazíliában világcsúcsot állított fel céltávrepülésben.



Ráadásul ez a csúcs immár nem csak elbeszélésekben, beszámolókban létezik, hanem valóságban is. A Nemzetközi Repülős Szövetség a múlt csütörtökön elküldte a hivatalos értesítést a Magyar Repülős Szövetségnek arról, hogy a szakemberek megvizsgálták Simonicsék világcsúcsának körülményeit, az összes adatot rendben találták, az igazolásokat elfogadták, és be is jegyezték az új magyar csúcstartók nevét, valamint a csúcsát.


Balra Forgó, jobbra Simonics, az arcukon a leszállás utáni fáradtság

Vagyis a nemzetközi szövetség figyelemmel követi a magyar siklóernyősök életét.



Ez az igazán kedvező helyzet viszont több olyan eredménnyel járt, amely eddig nem volt általános. Az egyik, hogy a világ talán legnagyobb ernyőgyártója, a NOVA-cég a két magyar világcsúcstartót kérte fel arra, hogy tesztelje, vizsgálja a legújabb, Radon nevű ernyőt.



A tesztelés egy hétig tartott, s hogy mennyire jól sikerült arra példa: miután valamennyi változtatási igényt elfogadta a cég szakmai képviselete, megszületett az új termék, amelynek első két darabja természetesen Magyarországra került Forgó Szilárd és Simonics Péter tulajdonába.



Túl azon, hogy egy ilyen speciális (és persze professzionális) ernyő közel egy millió forintba kerül, ez a tény is jelzi: a sportág magyarországi képviselőinek szerepe egyre jobban felértékelődik. Ennek is tulajdonítható, hogy a hagyományos nagy brazíliai nemzetközi versenyre az idén igen népes magyar küldöttség utazik. Jó néhányan már két hete elrepültek Dél-Amerikába, a húszfős csapat többi tagja pedig szerdán ül repülőre.



S ugyancsak ide tartozik még az a tény is, hogy a Simonics-Forgó páros csúcsrepüléséről készített film hamarosan látható lesz a National Geographic csatornán.

Comments

comments