Mire figyeljünk, ha vízbe merülünk, és mit tegyünk, ha fuldoklót látunk? A vízi balesetek javarészét odafigyeléssel meg lehetne előzni.
A hét elején bányatóba fulladt egy 65 éves férfi a Győr melletti Abda község határában. A férfi horgászni ment a tóhoz, majd a vízbe gázolt , amikor egy méretes hal kirántotta kezéből a botot. A hirtelen mélyülő medrű tóban elsüllyedt, és megfulladt.
Horgászbotját már azelőtt a partra sodorta a víz, hogy megtalálták volna.
A kétkilós ponty ott volt az áldozat horgászbotján.
A hét közepén szintén bányatóba fulladt meg egy fiatal. A 16 éves fiú a Nyékládházán – némi italozás után – a vízbe merészkedett, annak ellenére, hogy nem tudott úszni. Ez lett a veszte. Májusban pedig egy egyetemista lett a Balaton áldozata.
A meleg idő megérkeztével szinte nem múlik el hét halálos kimenetelű vízi baleset nélkül. Éppen ezért szakemberek véleményét kértük abban: mire figyeljünk, amikor hűsölni indulunk a habokba, vagy a hirtelen mélyülő bányató mellé.
Hőségben is komolyan kell venni a táblák tiltását |
Rendkívül veszélyesek!
Marosvári Csaba szerint az, hogy valakinek az úszás jól megy az uszodában, még nem jelenti azt, hogy folyóban is kitűnően tempózik. Nem érdemes azonnal fejest ugrani sem, amikor a déli hőségben úgy érezzük: majdnem hőgutát kapunk.
– Sajnos a legtöbb esetben emberi felelőtlenség és a hely nem ismerete, illetve a nem megfelelő tájékozódás áll a vízi balesetek háttérében – tette hozzá egy korábbi cikkben a Fővárosi Tűzoltóság őrnagya.
– Egészen más szabályok vonatkoznak arra, ha valaki a hőség előli lehűlés végett folyóban szeretne megmártózni, esetleg bányatóban (már ha ott nem tiltott!), vagy pedig állóvízben. A folyóban ugyanis figyelnie kell a sodrásra, bányatóban pedig a hirtelen mélyülésre és a víz hirtelen lehűlésére – mondta Marosvári.
Hozzátette azt is, hogy ilyen szempontból a Balaton sem veszélytelen, ahol nem a hirtelen mélyülés jelenti a legnagyobb gondot, hanem az, hogy mély lyukak lehetnek a homokban. Egészen kis gyerekeknél pedig arra kell nagyon figyelni, hogy pontosan hol merül le, hogy baj esetén a szülő azonnal utána tudjon nyúlni. Ez azért fontos, mert hiába tiszta a Balaton vize, a tó sajátossága miatt nem lehet lelátni az aljára. Csaba hozzátette: sem bányatóba, sem erős sodrású folyóba ne merészkedjen be az, aki nem rendelkezik biztos úszástudással.
A szakszerű mentés |
Figyelmesen a mentéssel
Ha azonban megtörténik a baj, netán fuldoklót látunk a vízben, akkor vajon egyértelmű-e, hogy azonnal beúszunk hozzá, és menteni kezdjük?
A kérdésre a hirtelen adott válasz az igen lenne.
De vajon a szakember is így gondolja?
– Volt már olyan extrém esetünk, amikor a fuldokló mentésére sietett személy fulladt meg – jelezte az őrnagy. Vagyis a mentés veszélyes lehet a mentő fél számára. Ugyanis a pánikba került személynek “megnő” az életösztöne, és könnyen víz alá tolhatja az őt menteni szándékozót.
– Ha a fuldokló mentésére sietünk, akkor az az első dolog, hogy mögé kerüljünk, majd átkarolva megfogjuk a hóna alatt. Ha eszméleténél van, és ekkor mégiscsak sikerül neki lenyomni minket a víz alá, akkor hagyjuk, hogy ezt megtegye, és vegyünk egy nagy levegőt. Ugyanis ő pánikban van, mi nem, és amint víz alá nyom minket, el is enged, és felszínre tudunk jönni. Vagyis a mentő mindig őrizze meg hidegvérét – hangsúlyozta az extrem.hu-nak Kalmár Gábor mentőbúvár.
– Ha sikerült végre megfognunk a hóna alatt, a fejét a vízből kiemelve, akkor sikeresen partra húzhatjuk – tette hozzá Gábor.
Tegyük fel, sikeresen partra hoztuk a fuldoklót, aki azonban vizet nyelt, köhög, de jobban van. Mi a teendő?
A szakemberek szerint hiába tűnik úgy, legalábbis látszólag, hogy minden rendben van a mentett személlyel, mindenképpen mentőt kell hívni. Ugyanis azt csak orvos tudja megítélni, hogy víz került-e a véráramba, ami másodlagos fulladást okozhat a megmentettnél.
Néhány tanács:
1. Csak az arra kijelölt helyen fürödjön!
2. Mielőtt vízbe menne, mérje fel a terepet, milyen veszélyforrás adódhat!
3. Folyó: a sodrás, az örvény ereje kiszámíthatatlan lehet!
4. Bányató: Nagyon hirtelen mélyül és hűl le! Ezért nem ajánlott víz alá merülni, fejest ugrani!
5. Figyeljen a vízi járművekre! A közelben elhaladó hajó farhullámot vet!
6. Ha jet ski-s is használja a tavat semmi estre se merüljön a víz alá vagy ússzon a víz alatt! Mert a jet ski-s nem érzékeli, hogy Ön hol bukott a víz alá, és hol fog feljönni!
7. Mindig jelezze kísérőjének, ha úszni indul!
8. Ha bizonytalan a tudásában, bányatóba soha ne merészkedjen!
9. A mentőmellény NEM CIKI felnőtteknek sem, mert életet ment!
10. Ha családtagja, gyermeke úszni indul, mindig kövesse a szemével a vízben!