Sárkányok az Everest felett

Tévedés azt hinni, hogy az Everestet csak megmászni lehet. A világ legmagasabb hegye a szabadidős tevékenységek kimeríthetetlen tárháza: fel lehet rá mászni, majd lejönni sílécen, snowboardon, siklóernyővel. Sőt, át is lehet fölötte repülni, mondjuk motoros sárkánnyal. Erre vállalkozik most egy furcsa trió.


Az Everest büszke orma

Manapság az ember nem győzi törni a fejét, milyen őrültséget találjon ki, hogy senki ne vághassa a fejéhez: “ezt már mindenki megcsinálta”. Manapság, amikor orosz cégek potom 10 ezer dolcsiért bárkit felkísérnek a világ tetejére, kezd leértékelődni ez a teljesítmény. Kötelességemnek érzem, hogy azonnal kiálljak a hegymászók mellett, tessék nekem elhinni, az Everestre és más nyolcezresekre feljutni nem gyerekjáték! Akik csak a feljutásban már nem lelik örömüket, azok a leereszkedésben próbálnak a boldogság közelébe jutni. Ez eddig leginkább a szlovén Davo Karnicarnak sikerült, a mai napig ő az egyetlen ember, aki lesíelt a 8850 méteres csúcsról.



Repülni kell!


A gróf és a hadnagy 1933-ban

Mi jöhet még szóba, ha az ember nem akar szégyenben maradni a haverok előtt? Meg is mászták már, le is jöttek róla, át is repülték. De itt álljunk is meg! A repülés terén még bőven vannak kiaknázatlan lehetőségek. Az első hiteles kísérletet 1933-ban jegyezték fel, amikor Clydesdale grófja, és McIntyre hadnagy egy-egy kétfedeles géppel felszállt Nepálból, és 34.000 láb (kb. 11.000 m) magasságban átrepülték a hegyet. Kalandjuk emlékére idén megismétlik a nagy tettet, méghozzá egy hasonmás repülővel. A gépet jelenleg építik, a pilóta szerepére több jelöltjük is van, még nem született végleges döntés.



Magányos rekordok után csapatban



Legutóbb egy hőlégballonos kísérletről lehetett hallani, melyet egyik kedves kalandor ismerősünk, David Hempleman-Adams tervezett. A kísérlet, sajnos számos ok miatt kútba esett, hősünk azonban nem csüggedt, és egy három napos transz-atlanti ballonrekorddal kárpótolta magát, és az érte szorítókat.


Próbarepülés Olaszországban

Idén azonban újabb próbálkozásról lehet hallani, mely lassan a megvalósítás fázisába érkezik. Ezúttal két ultrakönnyű repülő szerkezetre kell figyelni az Everest térségében. Egy motoros sárkányrepülőre, melyet 1990 Microlight világbajnoka, az angol Richard Meredith-Hardy fog kormányozni. Ezzel a szerkentyűvel vontat majd egy hagyományos, motor nélküli sárkányrepülőt, melynek zsákjában az olasz Angelo d‘Arrigo fekszik majd. A 42 éves talján sem éppen kezdő a szakmában, világkupa versenyeken szerzett érmeivel teli van spájz. Emellett repült már egyhuzamban 1830 km-t, és járt már 9100 m magasban is. Szívesen repül egyedül, olyannyira, hogy számos szóló világrekordot tart: elsőként repülte át motoros és sikló sárkánnyal is a Földközi-tengert és a Szaharát.



Sasolnak


Angelo és Niké – Együtt repülnek

Ez a díszes páros most összeállt, hogy újabb fejezetet írjon az aviatika 100 évet felölelő históriás könyvébe. Azonban nem kizárt, hogy Angelo az ornitológia nagykönyvébe is be fog kerülni, mégpedig Metamorfózis nevű vállalkozásával. A két évvel ezelőtt indult program során Angelo a világ legkülönfélébb pontjain követi a vándormadarakat, hogy tanulmányozza szokásaikat, útvonalukat, életüket, és persze a magát a repülést, amit, Angelo szerint soha nem fognak tudni tökéletesen lemásolni az emberek. Első lépésként a vándorsólymok Szahara és Észak-Európa között lebonyolított utazásait követte, majd átette székhelyét Szibériába, ahol a darvak költözési szokásait tanulmányozta. Mostani útján a pusztai sas (aquila nipalensis) vonulási pályáját kívánja lekövetni. Őt pedig Niké (a győzelem görög istennője) névre keresztelt “leánya”, egy valódi pusztai sas fogja követni, aki apjának tekinti Angelot. A kis csapat a Himalája északi oldaláról, a Tingri folyó völgyéből, madarak költőhelyéről fog dél felé indulni. Körülbelül tízezer méter magasban repülnek át hármasban az Everest fölött, ahol jóformán már nincs oxigén, ám annál hidegebb, kb. -30 fok van.

Comments

comments