Most nem Hollywood kölcsönöz a NASA-tól, hanem fordítva. Kaszkadőrök kapnak el egy zuhanó űreszközt, nehogy baja essék a begyűjtött mintáknak. Michael Crichton egyik könyvében a Földre hulló űrkapszula megfertőzte a bolygót…
Mintagyűjtés közben Fotó: NASA/JPL/Caltech |
A Genesis névre keresztelt űreszközt 2001-ben indították el, azzal a céllal, hogy mintákat gyűjtsön a napszélből, egy napelemhez hasonló hiperérzékeny cseréplap segítségével. A NASA tudósai szerint a napszél összetétele 99%-ban azonos azzal porral, gázzal, ami a Naprendszer bolygóit létrehozta. A Föld azóta sokat változott, de a napszélből begyűjtött minták választ adhatnak néhány, a Föld keletkezésével kapcsolatos kérdésre. (Innen az űreszköz neve is: Genesis, azaz Eredet.)
A Genesis 2004 áprilisára fejezte be a gyűjtögetést. Ekkor a földi irányítás segítségével a szenzorokat egy kúpalakú konténerbe zárták, ami „hazafelé”, az öt hónapos úton védi a mintákat. A tervek szerint a Genesis szeptember 8-án lép be a Föld légkörébe. Ilyen esetekben az a mondat következne, hogy becsapódik az óceánba, és a NASA szakemberei kihalásszák. A Genesis esetében azonban túlságosan féltik az árut. Attól tartanak, hogy a becsapódás széttöri a napszélből nyert mintákat befogó cserepeket, így azok összekeverednének.
Ezért a levegőben akarják befogni. Egy világűrből a Földre zuhanó űrhajót? – nem tévedés, ez a NASA terve. A tudósok elméletben már mindent kidolgoztak. Pár órával a szeptember 8-ai landolás előtt, mielőtt a Genesis beérne a Föld légkörébe, a mintákat tartalmazó konténer leválik az űrhajó többi részéről, amely Föld körüli pályára áll. A konténert pedig olyan pályára irányítják, hogy egy Utah állambeli katonai bázist vegyen célba.
Csak profi horgászoknak! Fotó: NASA/JPL/Caltech |
Ha minden jól megy, landolni nem fog, ugyanis megpróbálják a bázis felett, zuhanás közben elkapni.
A projectért felelős kaliforniai Jet Propulsion Laboratory terve első hallásra egy hollywoodi akciófilm jeleneteit idézi. Ez nem is áll olyan messze az igazságtól, a befogáshoz ugyanis az álomgyárból kölcsönöznek kaszkadőröket. Két helikopterrel fogják megközelíteni a zuhanó konténert, ami a tervek szerint 30 ezer méter magasban kilöki a tetőt és egy ejtőernyőt, amelynek segítségével mintegy 16 km/h-ra csökkenti a sebességét. Az egyik helikopter 2400 méter magasságban a lehető legközelebb repül az ejtőernyős konténerhez, és egy kampó segítségével megpróbálja röptében elkapni. Ha az első helikopter nem jár sikerrel, akkor a második is megpróbálja. A siker érdekében május elejétől időről-időre elpróbálják a horgász-jelenetet, hisz ha elhibázzák, darabokra törhetnek a cserepek.
Leválik a tető és szétnyílik az ernyő Fotó: NASA/JPL/Caltech |
Arra is felkészültek, ha esetleg a mutatványhoz túl rossz lenne az idő, bár ennek a utahi sivatagban kicsi az esélye. Ebben az esetben még időben, elég nagy magasságban módosítanak a konténer röppályáján és pár napig a Föld körül keringtetik. Ha sikerül zuhanás közben lehorgászniuk, akkor egy fertőzésmentes laboratóriumhoz viszik, ahol a tudósok évekig vizsgálhatják a mintákat.
A NASA terve innovatív és bátor. Ezzel nincs is gond. Maga, a Földre visszahozott, mintákat begyűjtő űreszköz okozhat még gondokat. Már ha hiszünk a sci-fi könyvek valóságalapjában. Ugyanis Michael Crichton pontosan erről írt egy könyvet 1969-ben, Androméda-törzs néven. Abban Arizona állam sivatagjában, egy kis falu közelében landolt egy szatellit. Mire a hadseregnek sikerült begyűjteni, az egész falu meghalt. Csak egy, a világűrből, a szatellit által a Földre jutó fertőzés ölhette meg őket. Az ilyen esetekre létrehozott, szupertitkos laboratóriumban kezdték el megvizsgálni a „zöld foltokat”, azonban a biztonsággal ott is gondok voltak. Akit érdekelnek a részletek, olvassa el a könyvet, nagyon érdekes!