Acélketrec védi a Földközi-tenger legnagyobb ókori hajóroncsát a kincsvadászoktól. Van, ahol börtön jár, ha a búvár letör egy zsebretesz egy korallt
“Emlékképeket hozz a víz alól és csak buborékokat hagyj magad után” – mondja a búváretikett. Ezt azonban sok merülő nem tartja be, és lerabolja a víz alatti világot” – mondta az extrem.hu-nak Nagy Gábor, búvároktató, aki a jövő héten indul a Vörös-tengerre.
Forrás: www.submarine.hu |
Csak a szemnek legyen ajándék a merülés élménye
A búvárszafarik hónapjaiban járunk. Ezért az extrem.hu megnézte, hogyan is áll a helyzet, ha a búvár valami szépet, valami emléknek valót lát a víz alatt. Szabad-e elcsábulnia?
(Természetesen NEM, és NEM és NEM!
Sajnos, ezt kérdést fel sem kellett volna tenni. Legalábbis akkor, ha nem fogynának jelentős mértékben a víz alatti értékek.)
Egy roncs, ami védett
Hat évvel ezelőtt, egy véletlen folytán (hajóhorgony beakadt a roncsba) káprázatos kincsekre bukkantak búvárrégészek azon a római hajóroncson, ami 1,5 km-re hever a Földközi-tengerben, Valenciánál.
Amfora a víz alatt |
Amforák rejtekhelye
A 30 méter hosszú, 400 tonnányi teher szállítására alkalmas roncs a legnagyobb, amit eddig a Földközi-tengerben találtak.
A roncs a római kor ereklyéit rejti. Többek között 1.500 db kétfülű amforát, agyagkorsókat, több száz korsónyi garum maradványt, nagydarab edényeket, és egyék kincseket.
Ereklyevadászok célpontja
Thistlegorm roncsa |
A roncsot fedezték a szuvenírvadászok, és gyors ütemben pusztítani kezdték.
Ezért, a spanyol hatóságok kénytelenek voltak acél ketrecet emelni köré, hogy megakadályozzák kifosztását.
Az Adrián szabad a rablás. Parton döglődő csillag
Thistlegorm |
“Az Adrián sajnos nem veszik komolyan a víz alatti élővilág és roncsok megóvását. Hányszor láttam turisták mellett a parton kiszáradásra váró vizicsillagot, amely utolsó erejével még igyekezett volna a víz felé” – mesélte az extrem.hu-nak Nagy Gábor búvároktató.
Vörös-tenger: ahol rendőrségre megy a rabló
Nagy Gábor hozzátette: a Vörös-tengeren azonban más a helyzet. Itt nagyon komolyan veszik a víz alatti elővilág és roncsok védelmét.
“Volt már példa a Vörös-tengeren, hogy feljöttek ellenőrizni a búvárszafari hajóra, hogy
Csörlő 40 m mélységben Fenella Ann-on |
Úgyhogy, itt komolyan veszik a víz alatti értékmegóvást. Nagyon helyesen!” – tudatta Gábor.
Elítélt tengerészláda
Hozzátéve, hogy sajnos látott már magyar merülőnél is olyan tengerészládát, amiben a víz alól felhozott emlékeit őrizte.
A búvárvezető felelőssége az értékmegóvás
Kabin |
Felelősséggel kell merülni
“Én soha nem engedem, hogy bármit felhozzon merülőcsapatom a víz alól. És a búvárszafariról sem hozhat senki, semmi víz alatti tárgyat haza. És ezt a szabályt az oktatásnál is kihangsúlyozom. De, más búvároktató nevében nem tudok nyilatkozni.
Tisztesség a víz alatt is. A mélységnek, a múltnak, az emlékeknek
Az én, és még nagyon sok tisztességes búvár elve, hogy egy igazi búvár csak képeket hoz a felszínre, a fejében vagy a fényképezőgépében, és csak buborékokat hagy maga után a mélységben” – mondta Gábor.
Még többet a búvárkodásról az extrem.hu-n a Búvárkodás Dossziéban: Itt
Még több a merülésekről az extrem.hu-n a Búvárkodás Blogban: itt
Címkép forrása: Submarine