Respekt és respekt: 2100 km-es futás az Élő Tiszáért

Hídvégi-Üstös Pál – környezetvédelmi céllal – 50 nap alatt 2100 km-t futott le a Tisza körül, érintve minden egyes tiszai települést. Nem ez volt az első Tiszáért útja.

Úgy is mondhatnánk: Hídvégi-Üstös Pál triplázott, ugyanis már harmadszorra tért vissza a Tiszához. Három évvel ezelőtt, 852 kilométert úszott a Tiszán, majd 2008-ban a forrástól a torkolatig végigfutott mellette.
2009-ben pedig minden tiszai települést érintve “körbefutotta a folyót”.





Az útvonal

A sport már sok megoldatlannak tűnő problémában segített, és határokat nyitott meg. Nem véletlenül nevezték ki a folyó mellett élők a Tisza Nagykövetének, mert talán nincs senki, aki annyira ismerné a folyót, mint Ő.
“2006-ban 32 napon keresztül a bőrömön éreztem, azóta pedig megismertem a mellette élőket forrástól a torkolatig, immár mindkét parton. Szeretném elérni, hogy a Tisza egyre vonzóbb és gyakrabban választott úticélja legyen mind a hazai, mind a külföldi aktív turistáknak.”- nyilatkozta Pál.

Diplomáciai céllal is

Hídvégi-Üstös Pál a Tisza Nagyköveteként diplomáciai munkát is végez: 235 település vezetőjével konzultált, akik egy közös nyilatkozathoz is csatlakoztak. A 2100 kilométeres, 50 napig program során 15.000-en futottak, kerékpároztak Pállal, de voltak, akik lóval csatlakoztak, vagy éppen a vízen, evezve kísérték. Ukrajnában – helyi szokás szerint – díszes kaláccsal és sóval fogadták, Szerbiában jachtokkal is kísérték, Magyarországon pedig számos szép élménnyel tapasztalhatta meg a tenniakarást és a kistérségi összefogást.





A célbaérés pillanata

Május 1-én startolt az ultrafutó Vásárosnaményből, és indult Ukrajna, a Kárpátok felé, hogy a Tisza forrásától, Szerbia felé vegye az irányt, majd most újra visszatérhessen Magyarországra, és június 19-én befusson a vásárosnaményi célba.

A tiszta Tiszáért

Hidvégi-Üstös Pál partnere Vásárosnamény és Beregszász városok “Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kárpátalja Együtt az Élő Tiszáért!” környezetvédelmi programjának, amely az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség társfinanszírozásával valósul meg a “Határon átnyúló együttműködés fejlesztése a magyar-ukrán határtérségben” című projekt keretében.

A program célja a Tisza mellett élők összefogása, a fiatalok környezettudatos szemléletformálása és az illegális hulladéklerakók feltérképezése, hogy ne legyen akadálya a tiszai aktív és falusi turizmus terjedésének a folyamatosan a folyón levonuló PET-palackáradat.
Jó hír, hogy a kárpátaljai területen, a fő szennyezési forrást jelentő mellékfolyók mellett is megjelentek a kukák, beindult a szemétszállítás, így már most láthatóan nagyságrendekkel kevesebb hulladék jut az illegális lerakókba.

Comments

comments