Ötödik alkalommal rendezték meg a Red Bull Crashed Ice különleges korcsolyaversenyt, és ötödik alkalommal sem tudta senki legyőzni Jasper Feldert. A fantasztikus svéd ezúttal az amerikai Duluthban oktatta a 90 fős mezőnyt. Magyar ellenfele ezúttal nem volt.
Kilövés – a rajt pillanata Fotó: Clay Rogers |
Még egy hónapja sincs, hogy beszámolhattunk nektek egy igazán extrém magyar sikerről. A Red Bull által életre hívott fantasztikus korcsolyaverseny, a Crashed Ice moszkvai futamán egy magyar jégkorongozó, Sándor Szilárd is felállhatott a dobogóra. Szilárd tettének értékét növeli, hogy mindezt abszolút újoncként érte el. Pedig ebben a sportban aztán igazán jól jön a rutin. Az angolul ice cross downhillnek nevezett, magyarra talán koricrossként fordítható sportág egyesíti magában a jégkorongot (a kori fajtája, a védőfelszerelés, a test test elleni küzdelem), az inline downhillt (nagy sebességgel zúzás lefelé), illetve a boardercrosst (futamonként négyen küzdenek a továbbjutásért). Magyarán nem árt tisztában lenni a bevethető, és a bírók által elfogadott technikákkal, a fizikai kontaktus ugyanis nem lépheti át egyfajta fair play határait. Nagyjából, mint a fociban: a vállat oda lehet tenni, de gáncsolni, az ellenfelet megütni, vagy a pályáról kilökni szigorúan tilos. A védőfelszerelésbe öltözött négy harcos egy bobpályára hasonlító jégcsatornában száguld lefelé, nem ritkán 50 km/h-s sebességgel.
Ez a magyar virtus
Egyeseknek még figurára is volt erejük Fotó: Clay Rogers |
Ezt az egész őrületet két osztrák Red Bullosnak, Sigi Meiche-nek és Stefan Aufschneiternek köszönhetjük, ők szervezték meg az első versenyt 2000-ben, Stockholmban. A második flúgos futamot 2001-ben, az ausztriai Klagenfurtban bonyolították le. A Crashed Ice tavaly átkelt az óceánon, és bemutatkozott az Egyesült Államokban is: a Minnesota állambeli Duluthban hatalmas sikert arattak a kori lovagok. Az idei évben pedig már nem is egy, hanem két futamot rendeztek! Január 25-én Moszkva adott otthont az európai fordulónak, itt fricskázta meg a “profikat” a mi Sándor Szilárdunk, és lett harmadik élete első Crashed Ice versenyén. Amerikába sajnos nem tudta őt kivinni a Red Bull, ez ugyanis jóval költségesebb kirándulás lett volna, mint a moszkvai, de a cég hazai képviselői nem tartják kizártnak, hogy jövőre újra rajthoz állhat egy honfitársunk valamelyik futamon. És, hogy mi a közös a felsorolt négy versenyben? Nem más, mint a győztes személye, ugyanis a svéd Jasper Feldert eddig egyetlen alkalommal sem tudták legyőzni, mindig ő volt a leggyorsabb és a legügyesebb. Akárcsak a legutóbbi hétvégén, amikor az ice cross downhill visszatért Észak-Amerikába, természetesen ismét Duluthba, ahol már nagyon várták a korisokat a bizonyítási vágytól fűtött helybéliek.
A jeges sportok hazája
A férfiak dobogója, középen Jasper Fotó: Clay Rogers |
Minnesota államban ugyanis imádják a jeget, főleg a jégkorongot. A sportág imádata odáig fajul, hogy Minnesota állam mindenféle szerénység nélkül a jégkorong államának nevezi magát. Ebben az a legszebb, hogy ezt országszerte senki nem vitatja. Az idei esztendőben az állam székhelye, Minneapolis/St. Paul adott otthont az Észak- Amerikai Profi Jégkorong Liga (NHL) All Star gálájának. Az érdeklődés akkora volt, hogy a látogatók majd‘ szétszedték az ikervárost, három nap alatt több százezer fanatikus zarándokolt St. Paulba, a helyi csapat otthonául szolgáló csarnokban több mint húszezren nézték végig a kelet-nyugat meccset. Persze, korizni is szeretnek, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy a 90 indulóból 56 a házigazda állam színeiben állt rajthoz.
Azonban tévedés lenne azt gondolni, hogy segítette őket a hazai pálya ismerete, a pálya ugyanis alig emlékeztetett a tavalyira. A tervező, Global Event Management munkatársai nem is titkolták, azért építették át a pályát, hogy ne kerülhessenek előnybe azok, akik tavaly is ott voltak Duluthban. A jégcsatorna megépítése egy hónapot és kb. 3,5 millió liter vizet igényelt. A téli X Games-eken is dolgozó pályatervezők számos ravasz döntött kanyart, alagutat és ugratót építettek a pályán.
Egy sima, egy szoros
A női dobogó, középen a szerencsé Nico Fotó: Clay Rogers |
Azonban mindhiába ügyeskedtek, Jasper Felder ellen nem volt orvosság. A verseny első napján a 75 fiú és 15 lány a selejtezőkben küzdött meg egymással, másnap pedig jöhetett a döntő, 32 fiú és 8 lány részvételével. Jó amerikai módra voltak persze betétprogramok is: egyetemek válogatottjai, illetve rivális helyi tévék és rádiók munkatársai küzdöttek meg egymással a csatornában.
A nap végére kialakult a döntők mezőnye, a fiúknál két európai és két amerikai koris szállt harcba a győzelemért, a szebbik nemet pedig három amerikai valamint egy kanadai hölgy képviselte. A fiúk versenye viszonylag sima volt, a verseny előtt négyszeres győztes Jaspert ezúttal sem lehetett megállítani, a helyi Matthew Krengel, a horvát Hroboje Appelt és a szintén minnesotai Erick Kyllonen csak a svéd hátát nézhette. A lányoknál izgalmasabb volt a döntő, a végig vezető Lory Huberty nem sokkal a cél előtt kicsúszott, így a szorosan mögötte vágtató Nico Kieves ölébe hullott a győzelem.