Képregényekben és egy James Bond filmben már évtizedekkel ezelőtt szerepeltek rakétával a hátukon repülő hősök. A valóságban még csak néhányszor. Most egy amerikai kaszkadőr Londonban döntötte meg ezen repülésfajta Guinness-rekordját. Megtudtuk, hogy miért csak fél percig volt a levegőben.
Sean Connery, mint rakétaember |
A képregényekben nem ritka a repülni is tudó hős. Van, amelyik saját erőből száll fel (pl. Superman), van aki fonallal (lásd Pókember), más siklóernyőzésben tündököl (mint Batman), és van olyan hős is, aki nem szégyellt külső segítséget igénybe venni. Mint például egy hátizsákként vállra kapható rakétát, ahogy tette ezt a Rocketeer is.
A személyre szabott rakéta persze a hadiipar figyelmét is felkeltette. Az amerikaiak a második világháború után bele is fogtak a fejlesztésbe. 1953-ra Wendell Moore-nak sikerült is létrehoznia egy működőképes modellt, amit 1958-ban maga is kipróbált, de akkor még kötelekkel segítették a manőverezést. Az első segítség nélküli repülésre 1961-ben került sor. Nagy közönségsikere volt, az 1965-ös Tűzgolyó (Thunderball) című Sean Connery féle James Bond filmbe is bekerült, de mivel a katonai alkalmazás nem hozta a várt eredményeket, így a fejlesztés megrekedt. Eredetileg a rakétás katonát olyan esetekben akarták használni, amikor forróvá válik a talaj a katonák számára, és gyorsan el kell hagyni a helyszínt. A „hátizsákos” rakétával viszont az volt a gond, hogy az üzemanyagot túl gyorsan elégette, így csak mintegy harminc másodperces repülésre volt alkalmas.
Bush elnök gratulál egy jól sikerült repülés után Daytonában Forrás: Powerhouse Productions |
Így lett belőle látványosság. A csúcspontot az 1984-es Los Angeles-i olimpia nyitóünnepsége jelentette, ahol mintegy kétmilliárd ember láthatta, amint Bill Suitor, a kor híres „rakétaembere” repül egyet vele. 1991-ben aztán filmfőszerepet is kapott a „jármű”, a Rocketeer című alkotásban, majd Michael Jackson Dangerous Tourjában kápráztatta el az amúgy is őrjöngő tömeget.
Jackóék persze úgy adták elő, mintha maga a fekete/fehér popkirály csatolta volna magára a rakétát, de Michael Jackson karakterét ismerve persze ez már eleve gyanús. Egy egyszerű bűvésztrükkel oldották meg a problémát. Jackó beöltözött a pilótaruhába, felvette a sisakot, majd egy dobozban behozták a rakétát. MJ belépett a dobozba, majd maga a doboz felemelkedett, és rakétával a hátán megjelent – nem Jackó, hanem a Rocketman cég egyik kaszkadőre, aki annak rendje és módja szerint megröptette az eszközt a nézők felett.
(Itt videón is megnézheted, hogy pontosan hogy történt a csere.)
Eric Scott London felett Fotó: Reuters |
Ennek a cégnek az egyik pilótája Eric Scott, aki 2004. április 20-án Londonban szállt fel egy torony tetejére. A 41 éves texasi kaszkadőr először bemutatta az újságíróknak, hogy hogyan működik a közlekedési eszköz, majd próbaként repült vele már métert. Majd begyújtotta a rakétákat, és mintha dróton húzták volna, csak szállt felfelé. Körbenézett London felett, majd a 13 emelet magas torony tetején baj nélkül landolt. Huszonhat másodpercet töltött a levegőben, a 85 kg-os hátizsákjával, amely 800! Lóerőt képes generálni, és két másodperc alatt gyorsul nulláról 120 km/h-ra.
Scott, akinek fiai meg vannak győződve róla, hogy apjuk a Superman, elmondta, hogy a rakétás repülés élménye olyan, mintha ébren álmodna. Persze mindig kicsit izgul, hogy nehogy a magasban elromoljon a gép, és arra is koncentrálnia kell, hogy jól landoljon, de ettől eltekintve imád madárként repülni.
A Reuters Television jóvoltából itt megnézheted, hogy hogyan repült Scott Londonban.