Rakéta-meghajtású repülőgépek versenyben

A "légi Nascarban" 560 km/órás sebességgel húznak a sugárhajtású repülők a virtuális akadálypályán, ez a Rocket Racing.





Rakétahajtómű és kompozit anyagok
Folyékony oxigén és kerozin elegyével működik a hajtóműve annak a repülőgépnek, amit a héten mutattak be az AirVenture repülőshow-n. Az amerikai Oshkosh városban rendezett bemutatón a kaliforniai XCOR Aerospace cég járműve 560 kilométer per órával száguldott el a közönség felett. A pilóta a rakéta-meghajtású üzemmódot váltogatta a vitorlázó repüléssel.

Légi akadálypályán a viadal

A Rocket Racinget bemutató animációs film láttán nem kell sokat fantáziálni azon, hogy az alapítók honnan szedték az inspirációt. A dolog kísértetiesen emlékeztet a Red Bull Air Race-re. A repülőgépeknek itt is akadálypályán kell végigmenniük. A cél az, hogy minél gyorsabban és pontosabban vegyék be a szűk fordulókat. A különbség az, hogy az Air Race pilóták valódi kapukat kerülgetnek, a Rocket Racing league résztvevői pedig virtuális pályán mozognak. A verseny promóciós filmje részletesen bemutatja a pályát.




A jövő versenye
Két repülőgép halad egymás mellett, időre kell végezniük egy három dimenziós útvonallal. Ezt a versenyt egyértelműen a televíziós közvetítésre találták ki. A nézők a pálya animált képét és a versenyző repülőgépek útját egyszerre látják. A képernyőn pontosan értelmezhető, hogy a pilóták hány hibaponttal teljesítik az útvonalat.

Futam USA módra

Tipikusan amerikai verseny ez
: test-test (naj jó, gép-gép) elleni küzdelmet láthatunk, a pilóták kvalitása legalább




annyira fontos, mint a technológia.

A repülőgépeket rakétahajtóművek hajtják, a törzs és a szárny pedig kompozit anyagokból áll. Mindkettőt az űrrepülésben használják. Nem véletlenül nevezik Rocket Racing-et az űrutazás és az országúti versenyzés kombinációjának. A liga honlapja egyenesen légi Nascar-nak nevezi az új versenyformát. Ez széria (gyári) autók pályaversenye. A Nascar az USA legnépszerűbb technikai sportja, a pilóták valóságos nemzeti hősök.

A tervek szerint 10 repülőgépet gyártanak le, ezekkel zajlik majd a verseny. A szervezők most pályáztatják azokat a városokat, amelyek be akarnak kapcsolódni a sorozatba. Persze az első igazi, több résztvevős Rocket Racing-re még néhány évet várni kell. A szervezőknek tökéletesíteniük kell a gépeket, beszerezni az engedélyeket és kialakítani a futamok menetrendjét. A dolog mögött egyébként Peter Diamandis áll. Ő alapította az első polgári űrrepülést jutalmazó díjat, az X-Prize-t.







Comments

comments