Tavaly a síugró szezon legbotrányosabb, idén a leghangulatosabb versenyének helyszíne volt Zakopane. Az ötvenezer lengyel drukker karneváli hangulatot teremtett, éltették kedvencüket, de annak ellenfeleit idén nem pocskondiázták. Így lett a pokolból karnevál.
A lengyel szurkolók, hősükkel a kivetítőn |
A helyszín:
Wielka-Krokiew-sánc, Zakopane, Lengyelország
Az időpont:
2002. január 19-20: Közel 70 ezer lengyel síugrás-őrült – mintegy 20 ezren közülük hamisított, fénymásolt jegyekkel – tombol, amikor kedvencük, a lengyelek nemzeti hőse, Adam Malysz repül a levegőben, és fújol torkaszakadtából, amikor Malysz legnagyobb riválisa, Sven Hannawald ugrik el a sáncról. A 2001-02-es világkupa-szezon legbotrányosabb futamának helyszínét azóta csak a lengyel pokolként emlegetik.
2003. január 18-19: A helyszín ugyanaz, a nézők száma sem sokkal kevesebb. A szombati verseny este 5-kor kezdődött, vagyis ez már esti, villanyfényes viadalnak minősült. Ekkora tömeget leginkább a Wembleyben lehet látni rock koncerteken.
Őrületes volt a hangulat |
A rendezők még DJ-kről is gondoskodtak, így az atmoszféra a snowboard versenyek utáni esti partikra hajazott. Csak itt nem pár ezren, hanem több mint ötvenezren tomboltak. Köztük Kvasnyevszkij lengyel köztársasági elnök, aki úgy tapsikolt, ugrált, és szorított Malyszért, amilyen produkciót utoljára Jelcin ex-elnöktől láthattunk 2002. év végén, a tenisz Davis-kupa döntőjében, amikor az orosz csapatot bíztatta. Kvasnyevszkij a győzelemnek nem örülhetett, de Malysz harmadik helye is szép teljesítmény, főleg mivel a tavalyi szezon összetett világkupa győztese idén még nem nyert versenyt. És hogy miért lett idén a pokolból riói karnevál? Főként amiatt, hogy a lengyel szövetség és a rendezők kérésének eleget téve idén a szurkolók megerőltették magukat, és a fair play nevében bíztatták kedvencüket.
Hannawald: kétszer is első lettem |
Hannawald tavaly a pokoli katlanban is mindkét nap második tudott lenni – részletesebben lásd itt. A magát szívesen sztároló, a közönséget örömmel szórakoztató Hanni most szinte szárnyakat kapott a koncerthangulattól. Első ugrásánál a helyi müezzin komoly életveszélyben volt, mivel Huuuuuuuuuuuu-val kísérte a német röptét, de arra ő sem számított, hogy Hannawald bőven túlugorja a többieket, és 140 méternél landol. A földet érésnél a hangosbemondó levegőért kapkodott, de így voltak vele a nézők és a tévénézők is. Ezzel az óriási ugrással Hanni természetesen megjavította a sáncrekordot, amit alig egy hónapja állított fel Adam Malysz 136,5 méterrel. Hanni 140 métere azt jelentette, hogy második ugrásánál nagyot kellett volna hibáznia, hogy ne ő nyerje a versenyt. Nem tette meg ezt a szívességet ellenfeleinek. Másodikra 134 méterre repült, így az idei szezonban 3., pályafutásában pedig 15. futamgyőzelmét szerezte meg.
És hogy ki állhatott fel a dobogóra második fokára? Az első körben Malysz és a szlovén Primoz Peterka egyaránt 134 métert, a norvég Sigurd Pettersen 133 métert, az osztrákok egyik titánja, Florian Liegl pedig 132,5 métert ugrott. A legutóbbi – Liberecben rendezett – verseny győztese, az osztrák Thomas Morgenstern 128,5 méteres ugrásával ekkor a 9. helyen állt. Meglepetésre a világkupa pontversenyében vezető, Négysáncverseny győztes finn Janne Ahonennek csak 125,5 méterre futotta az erejéből és a pontversenyben őt követő osztrák Martin Höllwarth sem nagyon dicsekedhetett a maga 119,5 méterével.
A második sorozatot többször is meg kellett szakítani pár percre az összevissza fújdogáló szél miatt, de ez még fokozta is az izgalmakat, és így az ugrások közti szünetben arra is jutott idő, hogy a nézők tombolása is megkapja a megérdemelt figyelmet. Végül az idegek harcát – persze Hannawald után – az Liegl bírta legjobban, és 133 méteres második ugrásával bebiztosította magának a 2. helyet, Malysz előtt, aki egy 128.5 méteres második kísérlettel jogot szerzett magának a dobogóra, a helyiek nagy örömére. A 4. helyen Pettersen végzett, az előtt a Christian Nagiller előtt, akinek ez volt élete első világkupa futama. Aki figyelemmel kíséri az idei versenyeket, az már magabiztosan vágja rá erre, hogy Nagiller biztos osztrák, akit a vezetőedző, Lepistö hozott fel a második vonalból, a Kontinentális Kupából. Ez valóban így is van. Az osztrákoknak olyan rendkívül erős az utánpótlásuk, hogy Lepistö Mathias Hafele és Thomas Morgenstern után újabb tehetséget tudott előhúzni a varázssüvegéből. Nagiller mögött Peterka végzett a 6., Morgenstern pedig a 7. helyen. És hogy hova fért be Ahonen? Idei legrosszabb eredményét produkálva a 20. lett. (Eddig a Titisee-Neustadtban elért 10. helye volt a leggyengébb.) Nála is rosszabbul járt Höllwarth, aki múlt heti megfázását úgy látszik nem tudta teljesen kikúrálni, és mindössze a 25. helyre volt elég ereje.
A verseny után az önmagát percekig ünneplő, és a közönségnek többször is hálás köszönetet mondó győztes Hannawald úgy jellemezte a versenyt, hogy annak hangulata leginkább a riói karneváléhoz hasonlított. Hanni szerint az ilyen győzelmekért érdemes ezt a sportot űzni.
A dobogó ugyanezt a képet mutatta szombaton és vasárnap is |
A szombati verseny után sem a síugróknak, sem a nézőknek nem volt sok idejük pihenni, hisz vasárnap kora délután újból várta őket a sánc. A nézők száma mit sem csökkent, a nemzeti színű bolondos kalapjaikat és zászlóikat sem hagyták otthon, a szombat esti hangulatot azonban mégsem sikerült reprodukálniuk. A délutáni sziesztahangulatban csordogáló verseny csak a végére élénkült meg, és végül különleges eredmény született. A dobogó pontos mása lett a szombatinak, pedig az a világkupa történetében még sohasem fordult elő, hogy ugyanazon helyszín két versenyén ugyanaz legyen az első három sorrendje. Zakopanéban viszont pontosan ez volt a helyzet. 1. Hannawald, 2. Liegl, 3. Malysz.
A vk első tíz helyezettje |
Mögöttük már változott kicsit a sorrend. Vasárnap Peterka lett a 4., az osztrák Andi Goldberger az 5., Janne Ahonen pedig feltornászta magát a 6. helyre, Pettersen elé. Morgensternnek a 12, Nagillernek a 14., Höllwarthnak pedig a gyászos 28. hely jutott.
Kettős győzelmének köszönhetően Hannawald előre lépett a világkupa összetettben. Az 5. helyről először a 4., majd vasárnap a 2. helyre jött fel. Hátránya a még mindig vezető Ahonennel szemben már csak 52 pont.
A legközelebbi versenyt Hakubában tartják csütörtökön (jan 23.) Japánban, a hétvégén pedig két versenyt bonyolítanak le Szapporóban. (jan 25.-26.) A németek a zakopanei verseny előtt még úgy nyilatkoztak, hogy nem mennek Japánba, készülnek a februári világbajnokságra. A hétvégi győzelme után viszont logikusnak tűnt volna, hogy Hannawald elutazzon Japánba, pontokat gyűjtögetni a világkupában, hisz Ahonennel szemben sokat csökkent a hátránya. Legfrissebb információink szerint azonban a németek Lillehammerbe vonulnak edzőtáborozni. Sőt, Höllwarth és Morgenstern sem megy Japánba.