Pestis fenyegeti az európai mókusokat

A természetvédők a lakosság segítségét kérik abban, hogy megakadályozzák a hazai mókusállományt veszélyeztető betegség elterjedését.






Az amerikai szürke mókus.
A szeme sem áll jól…
A szürke mókus az öreg kontinensen nem őshonos, Észak-Amerikából hozták Nagy-Britanniába a XIX. században.

Az idegen faj hódító útra indult, szürke bundás rágcsálók a nagyvárosok parkjaiban és kertjeiben is mindennapi látványnak számítanak.
Angol kutatók azt vették észre, hogy az amerikai bevándorlók szinte teljesen kiszorították az őshonos vörös mókusokat.
A jövevények ugyanis egy biológiai fegyvert vetettek be, a pestist. Erre ugyanis ők immunisak, ám a vörös mókusok azonnal elpusztulnak, ha elkapják a kórt.

Támad a kór!






Ha bejönnek az amcsik,
akkor ezeknek kampec!
Az angliai betelepítést az olaszországi követte. Itt két időpontban, két helyszínen szabadultak el fogságban tartott szürke mókusok az ország északi területén. Mostanra az a mókusinvázió elérte a Torino környéki erdőket. Nyomukban pusztulás jár, hiszen a vörös mókusok nem bírnak a pestissel.

A vírustól megbetegedett mókusoknak fekélyes lesz a bőrük, sebes a szemük, szájuk, lábuk, az ivarszerveik pedig duzzadtak és váladékosak. Az állatok 15 nap alatt elpusztulnak, érintkezésbe kerülnek az amerikai bevándorlókkal. Az inváziónak van még egy káros hatása: jelentős csökkenést okoz az énekesmadár-populációban is, amelynek tojásait a szürke mókusok előszeretettel fogyasztják.

A brit mezőgazdasági minisztérium programot indított “egy orális mókus-fogamzásgátló” kidolgozására, amelyet étekcsalival juttatnának célba. A hatóságok kizárták az irtást, mert az nem járna biztos eredménnyel.

Megelőzés

A szürke mókus egyre nagyobb területeket hódít meg Európában, ezért a természetvédők a lakosság segítségét kérik. Aki hazánkban szürke mókust lát, az jelezze a helyszint és az időpontot a mókusleső honlapon.



Comments

comments