Ötkarika: Egy szörfös nyerte Izrael első olimpiai aranyát

Gal Fridman nevét csak szörfberkeken belül ismerték. Mostantól azonban nemzeti hős, aki az utolsó pillanatban szerezte meg a Mistral kategória aranyát. Ez Izrael legelső olimpiai aranyérme. És egy szörfös nyerte!


Nick Dempsey, a bronzérmes vőlegény

Az athéni olimpián a versenybírók rendesen megdolgoztatták a szörfösöket. A szabályok szerint max. 11 futam eredményei alapján hozzák meg a végső döntést, de ennél már jóval kevesebbtől le lehet állítani a küzdelmet. A bírók azonban maximalisták voltak, nem érdekelte őket, ha alig volt szél és a szörfösök izomból voltak kénytelenek járgányukat haladásra bírni. Végül ennek a módszernek az izraeliek örülhettek leginkább.



Ugyanis a 10. futam utánig a brazil Ricardo Santos-nak állt a zászló, aki legrosszabb esetben is a 3. helyen állt, de legtöbbször az ő neve mellett állt az összetett elsőséget jelző 1-es. Aztán augusztus 25-én, a legutolsó futamban újra csak a túl gyenge és túlságosan változó irányú szél volt a szörfösök legnagyobb ellenfele. Santos is ennek esett áldozatul: csak a 17. helyen haladt át a célvonalon, így nemcsak az aranyról, de a dobogóról is lecsúszott.



A futamot a brit Nick Dempsey nyerte, aki korábban végig alulról nézegette a pódiumot, viszont az utolsó futamban nyújtott teljesítménye, no és persze Santos hibája miatt végül felkapaszkodott a harmadik helyre, egy váratlan éremmel ajándékozva meg a briteket. Kellett is kapaszkodnia, hisz mennyasszonya, Sarah Ayton a vitorlások egyik versenyében aranyérmet nyert. Az esküvőjüket is azért halasztották el, mert mindketten az olimpiára készültek, Nick például már három hónapja Athénban bérel lakást, hogy minél jobban alkalmazkodni tudjon a helyi viszonyokhoz. Végül megérte a sok áldozat, bár amikor Nick célbaért, még azt hitte, hogy nincs dobogós helyen, már épp el akart bandukolni, amikor odaszaladtak hozzá, hogy szóljanak neki: ő lett a bronzérmes.


Fridman méltán büszke

A sokáig az összetett 2. helyén álló izraeli Gal Fridmantől érmet vártak otthon, hisz Atlantában már szervezett egy bronzot. Sydney-be nem jutott ki, mert izraeli riválisa, Amit Inbar szerezte meg előle az indulás jogát. Ezen annyira elkeseredett, hogy egy időre abba is hagyta a szörfözést. Aztán, amikor Inbar is más sportág felé fordult, úgy döntött, hogy újra megpróbálja. Megérte, hisz tavaly világbajnok lett. Azt azonban nagyon remélni sem merték, hogy Fridman arannyal a nyakából távozik majd az Agios Kosmas vitorlásközpontból, Izrael ugyanis még sohasem nyert aranyérmet olimpián. Az ország 1952 (Helsinki) óta vesz részt az ötkarikás játékokon, de az ezüstre is 40 évig kellett várniuk. 1988-ban már volt rá esélyük, egy vitorlás páros jóvoltából, akik a legutolsó futam előtt még a 2. helyen álltak. Az utolsó futamot azonban a Yom Kippur napján rendezték, és az izraeliek ezen a nap nem voltak hajlandók rajthoz állni. Barcelonában aztán 1992-ben végül egy judos végre hazavitt nekik egy második helyet. Újabb 12 év elteltével pedig egy szörfös lepi meg őket egy arannyal.



Fridman győzelmét a 1972-es müncheni olimpia izraeli áldozatainak ajánlotta. (A Fekete Szeptember elnevezésű terroristacsoport robbantásában 11 izraeli sportoló halt meg.) A győzelem után az Moshe Katsav izraeli elnök telefonon gratulált Fridmannak, jelezve, hogy az aranyérem minden izraeli, sőt, minden zsidó számára nyar ünnep.


A görögök hőse is boldog volt

Azért a hazaiaknak sincs okuk panaszra. Nikolaos Kaklamanakis, Fridman barátja, és edzőpartnere sem járt orosszul. Mint ahogy azt mi is megírtuk, Kaklamanakisnak a sprinterek doppingbotránya után jutott osztályrészül az a megtiszteltetés, hogy ő gyújthatta meg az olimpiai lángot a megnyitón. Az utolsó futam elején még ő is temette dobogós reményeit, mivel ugyanolyan rosszul ment neki, mint Santosnak, de a végén hét hajót megelőzve feljött a 17. helyről a 10-re, ami Santos hibája miatt azt jelentette, hogy végül az ezüstnek örülhetett.



Amikor Fridmant arról kérdezték a sajtótájékoztatón, hogy tartott-e egy terrorista támadástól, zavarta-e a fokozott védelem, az izraeli csak annyit mondott: “Biztonságban érzem magam. Csak akkor szoktam félni, ha Nikos-szal ülök egy autóban és ő vezet.”


És mi van a magyar fiúval?
Bár a legjobb magyar szörfös, Gádorfalvi Áron volt már 14. is az olimpiai szörfküzdelmek során, a 11. futamból álló verseny második felében kevésbé volt szerencséje, így a legutolsó futam után összetettben a 22. helyen fejezte be az athéni csatát.

Comments

comments