Unod a síelést? Vagy csak valami gyorsabbra vágysz? Akinek van mersze, öt másodperc alatt 100 km/h-ra felgyorsulva “leugorhat” az erre kiképzett hegyekről. No, persze nem bárki. A repülés élményéért keményen meg kell dolgozni. A legjobbak a hétvégén Ausztriában versenyeztek.
12 msp alatt repültek le a hegy tetejéről |
Mint ahogy arról beharangozónkban már beszámoltunk, a sírepülés nem olyasmi, amit bárki kipróbálhat, ha van elég pénze rá. Csak olyanokat engednek fel 185m-es sáncra, akik a kisebb sáncokon (K120, K90) már profiként bizonyítottak. Hisz öt másodpercnyi lefele „csúszás” alatt nulláról 100 km/h-ra gyorsulnak, aztán hét perc repülés után kb. 200 méterrel arrébb landolnak. Védőfelszerelés persze szinte semmi, kivéve a két síléc a lábukon, no és persze katapultálni sincs hova.
A sírepülőversenyeken elinduló profi síugróknak két típusa van: aki élvezi sírepülést és akiben kicsit sok a félsz. No persze, mindegyikük tiszteli a „nagy hegyet”. Az izgalom abból is látszik, hogy a sírepülőversenyek alkalmával a sáncnál felállított mozgó WC-k ajtajának kilincsét egymás kezébe adják az ugrók az elugrás előtt. Nem volt ez másképp a hétvégi, Tauplitz/Bad Mitterndorfban rendezett világkupa verseny előtt sem.
Hanni a sáncot szuggerálja |
Jó versenyre volt kilátás, különösen azért, mert a német Sven Hannawald már a csütörtöki edzésen 205 méterről 214-re javította a sáncrekordot. Ráadásul az idei világkupa szezonban szinte minden verseny előtt kijelenthettük, hogy megjósolhatatlan, hogy ki fog nyerni, majd egy izgalmakban gazdag verseny után szinte mindig más nyert. Sajnos, az óriási izgalmak Tauplitzban elmaradtak – sőt, óriási ugrásokat sem nagyon láthattunk. Köszönhetően főként Walter Hofer versenyigazgatónak, aki nem mert kockáztatni, és szinte a sánc aljából indítatta el a versenyzőket. (Minél magasabb „beülőtől” indulnak, annál több idejük van felgyorsulni, lendületet venni, és annál nagyobb esélyük van, hogy messzire repüljenek.)
Nagiller nem tudott beleállni az ugrásába |
Csütörtöki jó teljesítménye ellenére a szombati versenynapon mégsem Hannawald nyert, hanem egy, a huszadik születésnapját aznap ünneplő osztrák fiú, Florian Liegl, akinek ez volt az első sírepülőversenye. Jobban nem is sikerülhetett volna a születésnapja. Liegl mellett Hannawald, és a lengyelek kedvence, Adam Malysz állhatott fel a dobogóra. A szombaton negyedik helyen záró osztrák Christian Nagiller vasárnap délelőtt, az aznapi verseny selejtezőjében 220 méterre repült – csakhogy nem tudott beleállni az ugrásába, és így nem érvényesítették a rekordját.
Felül: Hannawald, Liegl, Malysz Alul: Liegl, Hannawald, Hautamaeki |
Vasárnap délután a szombati három dobogós állt az élen, aztán a végelszámolásnál mégsem volt ott mindegyikük az élen. Vasárnap a sírepülő világbajnok, Hanni nyert, Lieglnek a 2. hellyel kellett beérnie, míg a 3. helyre a tavalyi sírepülő vb bronzérmese, az idei szezonban eddig gyengélkedő finn Matti Hautamaeki ugrott fel. Malysz lett a 4., a világkupa pontversenyében vezető finn Janne Ahonen pedig az 5.
A hétvégi események következtében igencsak összetorlódott a világkupa élmezőnye. Ahonen még mindig vezet (928 ponttal), de előnye mindössze egy árva pontocska Malysz előtt. Hanni feljött a harmadik helyre, 27 pontra lemaradva Ahonen mögött. Mivel a következő versenyt február 8.-9. között a németországi Willingenben tartják, így az sem elképzelhetetlen, hogy február végi Val di Fiemme-i világbajnokság kezdetére egy német vezesse a világkupa összetettjét.
|