Összefoglaló a londoni ötkarikás játékok extrém versenyeiről

Ebben a rövid összefoglalóban összegyűjtöttük, hogyan szerepeltek az extrém sportok a londoni ötkarikás játékokon.

Kezdjük az összefoglalót a mountain bike-kal, annak ellenére, hogy a számot az olimpia utolsó napjaiban bonyolították le.

A cross country kategóriának két magyar szereplője is volt, Benkó Barbara és Parti András.

A két versenyző egész éves jó teljesítményéről rendszeresen hírt adunk, így senkinek sem okozott meglepetést májusban és júniusban, hogy a rendelkezésre álló két magyar kvótát Benkó és Parti érdemelte ki. 

Férfi kategóriában csúnyán leszerepeltek a szám királyai, a franciák.
A versenyszám 1996-os atlantai debütálása óta minden évben szereztek érmet sőt a pekingi futamon dupláztak is, Julien Absalon első helyen, míg Jean-Cristophe Péraud a második helyen végzett. Ezzel szemben Londonban Péraud a 28. helyen zárt, a címvédő Absalon pedig be sem fejezte a versenyt.

Sajnos a magyar csapat férfi tagja, Parti András sem tudta befejezni a versenyt, óriásit esett, súlyos agyrázkódással szállították kórházba.
Jó hír, hogy András már jól van, lábadozik sérüléséből.

Míg a férfi kategóriában csúfosan leégtek a franciák, addig a nőknél történelmet írtak: a verseny történetében még sohasem szerzett érmet francia női hegyikerékpáros, azonban ez most összejött, Julie Bresset a címvédő német Sabrine Spitzt győzte le, és szerzett aranyat.
A harmadik helyen az amerikai Georgia Gould ért célba, míg magyar szempontból Benkó Barbara nagyszerűen helytállt és élete első olimpiáját a 27. helyen fejezte be.

A biciklizés BMX szakága négy évvel ezelőtt mutatkozott be az olimpiai programban. A férfiaknál nem sok változás történt, legalábbis ami az első helyet illeti, ugyanis a szám újrakoronázott királya a dán Maris Strombergs lett. Megtört azonban az amerikaiak uralma – még 2008-ban két érmet, ezüstöt és bronzot szereztek, addig idén csak egy hetedik hely jött össze nekik –  és feljöttek helyettük a hollandok, ausztrálok és a kolumbiaiak. Az ausztrál Sam Willoughby alig lemaradva Strombergs mögött a második helyig jutott, a kolumbiai Carlos Oquendo pedig a harmadik lett.

A nőknél teljesen átalakult az élmezőny. Megtört a francia uralom, az első helyen a kolumbiai Mariana Pajón ért célba, aki kolumbia történetének második olimpiai aranyérmét szerezte, őt az új-zélandi Sarah Walker és a holland Laura Smulders követett szorosan a dobogón. A franciák a negyedik illetve a hetedik helyig csúsztak vissza, valamint meglepetés az is, hogy az amerikaiaknak mindössze egy nyolcadik hely jött össze.
A számnak pekingben voltak magyar versenyzői is, azonban a londoni játékokat Hódi Anikó és Radasics Vilmos is kihagyta. 

A vadvízi evezés, azaz a kajak-kenu szlalom évtizedek óta megtalálható az olimpiák programjában. Londonban férfi és női kajak-kenu egyes és férfi kenu páros számokat rendeztek. A férfi kajak egyes

kategóriában az olasz Daniele Molmenti írta bele magát a sporttörténelem könyvekbe. A világbajnokként
olimpiai aranyat nyerő olasz duplán örülhetett, ugyanis az olimpia idején ünnepelte a 28. születésnapját. Molmenti egyébként már Pekingben is ott volt a legjobbak közt, de akkor elizgulta a versenyt. Londonban képes volt megőrizni a hidegvérét és sikerült gyorsabbat eveznie mint cseh vetélytársának, Vavrinec Hradileknek. 
A nőknél bombameglepetés született, a szám nagy esélyeseként számontartott szlovák Jana Dukatova csalódáskeltően versenyzett és csak a hatodik helyen zárt. Az első helyet a francia Emilie Fer szerezte meg, mögötte az ausztrál Jessica Fox és a spanyol Maialen Chourraut állhatott a dobogóra.
A férfi kenu egyes kategóriában nem történt meglepetés, a franciák legendája és a nyitó ceremónia zászlóvivője, Tony Estanguet harmadik aranyérmét szerezte meg. Peking bajnoka, a 33 éves szlovák Michal Martikan számos hibát ejtett, produkciója csak a harmadik helyhez volt elég. Az ezüst a német Sideris Tasiadisé lett.
Kenu párosban a rendező britek örülhettek a legjobban, akik két érmet is megszereztek. Az aranynak a Tim Baillie és Etienne Stott alkotta páros örülhetett, az ezüst honfitársaik, David Florence és Richard Hunslow nyakába került. A harmadik helyen egy szlovák testvérpár, Pavol és Peter Hochschorner zárt.

Az evezős versenyek után továbbra is vízen maradva nézzük hogyan zajlottak le a vitorlás versenyek. A vitorlázás a legrégebbi olimpiai számokkal említhető egy lapon. az első és a harmadik kivételével az összes olimpián helyet kapott. A vitorlázás az egyik leginkább változó olimpiai sportág. Az olimpiák során összesen 32 hajóosztályban rendeztek már versenyeket, továbbá gyakran változik a versenyszámok nemek szerinti besorolása is, ráadásul 1984 óta a windsurf is a vitorlás versenyekhez tartozik.

Londonban tíz vitorlás számban versenyeztek a világ legjobbjai, háromban pedig magyar versenyzőknek is szoríthattunk. 
A többi sportra jellemzően a vitorlások is a történelem és a meglepetés jelszavakkal vágtak neki a versenyzésnek, hiszen óriási meglepetések és történelmi eredmények születtek. Érdemes a felsorolást a hazai színekben versenyző Ben Ainslie eredményével kezdeni, aki negyedik aranyérmét szerezte meg finn-dingi kategóriában, így megelőzte a sportág dán legendáját, Paul Elvstromot. A britek vitorlás sikerei nagyjából ennyiben ki is merültek, az ausztrálok ugyanis vízbedöngölték a mezőnyt, ezzel pedig megelőzték a briteket és átvették a vezetést a vitorlás érmek táblázatán.
Az ausztrálok diadalmenetét Tom Slingby kezdte meg a laser hajóosztály megnyerésével. A számnak magyar versenyzője is volt Berecz Zsombor személyében, aki a 21. helyen ért célba.
A nagyszerű szereplést a Nathan Outteridge és Iain Jensen páros folytotta a férfi 49-es hajóosztályában szerzett aranyérmével. Végül a 470-es kategóriában Mathew Belcher és Malcolm Page vetett véget a britek három olimpia óta tartó uralmának. 
Az egyik legnagyobb meglepetést Fredrik Loof, Max Salminen alkotta svéd páros okozta csillaghajó kategóriában. A svédek a végső esélyesnek tartott brit Iain Percy, Andrew Simpson és a brazil Robert Scheidt, Bruno Prada párosokat előzték meg.

A nők kiváló szereplésének köszönhetően a spanyolok a második helyet csípték el a vitorlás éremtáblázaton. Windsurfben, vagyis a női RS:X kategóriában a spanyol Marina Alabau végzett az első helyen, Detre Diána pedig a 18. helyet szerezte meg. Férfi RS:X kategóriában a 23 éves holland Dorian van Rijsselberge magasan túlszárnyalta a mezőnyt kiütve a brit reménységet, Nick Dempseyt. Gádorfalvi Áron a 25. helyen zárt.
A spanyolok másik hatalmas sikerüket női Elliott 6 kategóriában szerezték meg – Támara Echegoyen, Sofia Toro és Ángela Pumariega kormányozta az első helyre a spanyol hajót.
A női 470-es kategóriában az új-zélandi lányok remekeltek, Jo Aleh és Olivia Powrie 1984 után szerzett ebben a számban újra aranyérmet nemzetének. Az utolsó meglepetéssel a kínaiak rukkoltak elő, a női laser radial számot ugyanis Xu Lijia húzta be a holland Marit Bouwmeester és a belga Evi Van Acker előtt.

Szintén a vizes sportoknál maradva muszáj megemlítenünk Risztov Éva elképesztő magyar sikerét, aki a 10 km-es női maratonúszásban páratlan aranyérmet szerzett. A második alkalommal megrendezett számban Éva történelmet írva, rajt-cél győzelemmel, váratlanul, szinte a semmiből szerzett aranyérmet. Tempóját ellenfelei képtelen voltak tartani, a címvédőként induló brit Keri-anne Payne még a dobogóról is lecsúszott és csak a negyedik lett. Risztov mögött az amerikai Haley Anderson ért be másodiknak, az olasz Martina Grimaldi pedig harmadiknak. a kanadai színekben induló, magyar származású Balázs Zsófia a 18. lett. A férfiaknál Gercsák Csaba képviselte Magyarországot, aki szintén a 18. helyig jutott. A férfi aranyat a tunéziai Oussama Mellouli, az ezüstöt a német Thomas Lurz, a bronzot pedig a kanadai Richard Weinberger szerezte meg.

A férfiaknál Brit testvér sikereket, a nőknél pedig célfotós izgalmakat hozott a történelem harmadik olimpiai triatlon versenye. Az 1500 méter úszásból, 40 km kerékpározásból és 10 km-es úszásból álló versenyszámot a férfiaknál a brit Brownlee testvérek uralták. A jobb eredményt az idősebbik, ezáltal tapasztaltabb testvér, Alistair Brownlee szerezte meg, győzelmével egyébként a papirforma igazolódott be. A két brit fiú közé a spanyol Javier Gomez ékelődött be a második helyre. A bronzot a már említett 22 éves Jonathan Brownlee szerezte meg.

A nőknél elképesztő izgalmakat hozott a véghajrá. A svéd Lisa Norden, a svájci Nicola Spirig és az ausztrál Erin Densham végig kiélezett küzdelemben, fej-fej mellett haladva teljesítették a kijelölt távokat. Végül Norden és Spirig két másodperccel gyorsabbnak bizonyult az ausztrállal szemben, de kettejük csatájáról csak a célfotó döntött a svájci javára. Minket Kovács Zsófia képviselt, aki az 51. helyen fejezte be a versenyt. 

Öttusában, vagy más néven modern pentatlonban négy magyar versenyzőért is szoríthattunk. A világ talán legösszetettebb versenysportja 1912 óta minden olimpiai évben része a programnak. A vívást, úszást, lovaglást, futást és lövészetet felvonultató sportban a magyarok közül Marosi Ádámnak, Kasza Róbertnek, Tóth Adriennek és Kovács Saroltának szoríthattunk. Legjobb eredménnyel a 2009-ben világbajnoki címet szerző Marosi zárt, aki harmadik helyével dobogóra állhatott; Kasza az előkelő 12. helyet szerezte meg, Tóth 20. lett, Kovács pedig a 33. helyen végzett.
A férfiaknál egyébként a világ jelenlegi legjobbja, a favorit orosz Alexander Lesun, nagy örömünkre Marosi Ádám miatt nem szerzett érmet. A második helyen a kínai Cao Zhongrong az elsőn pedig a cseh David Svoboda végzett.
A nőknél a nagyszerű futásának köszönhetően, athéni ezüstje és pekingi bronzérme után a litván Laura Asadauskaite megszerezte a hőn áhított aranyérmet is. Másodikként a brit Samantha Murray ért célba, harmadik pedig a brazil Yane Marques lett, aki bronzéremmel a nyakában készülhet a rio-i rendezésű 2016-os olimpiára.

Comments

comments