Örült? Végig akarja úszni az szennyezett Hudson folyót

Bár nincs rokonságban ifj. Schirilla Györggyel, Christopher Swain is híres folyóúszó. Azzal akarja tölteni a következő hónapot, hogy végigússzal az USA egyik leghíresebb folyóját. A baj csak az, hogy a Hudson túl szennyezett.


Swain a Columbián
Fotó: Basil Childers

Christopher Swain nevével már találkozhattatok az extrem.hu oldalain. Ő volt az, aki végigúszta az Egyesült Államok második leghosszabb folyóját, a Columbiát. A 2000 km-es úszása alatt olyan társai voltak a folyóban, mint a szennyvíz, a nukleáris hulladék, dízel üzemanyag, nehéz fémek, műtrágya, vagy éppen növényvédőszerek.



Normális ember nem úszik folyóban, max. az eredete közelében, amikor még vadvíz, de folyamban biztosan nem – érveltek Swain úszása ellen. Persze a 36 éves amerikai Ironman sem fürödni ment a Columbiára, hanem azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a folyó szennyezettségére. 165 nap alatt végigúszta a folyót és túlélte. Úszásáért az ENSZ-ben kitüntetést vehetett át a Föld Napján.


Asher Brown Durand Kindred Spirits c. festménye a Hudson felső részéről

Kevesebb, mint egy év múltán megint kinézett magának egy tisztításra szoruló folyót. A Hudson az USA egyik legszebb folyója, New York állam egyik büszkesége. A Marcy-hegynél ered, a Felhők Könnye tónál (Lake Tear of Clouds) az állam északi részén és 500 km megtétele után New York City-nél folyik bele az Atlanti-óceánba. Christopher Swain ezt az utat szeretné végigúszni. Tervei szerint 2004. június 3-án csobban a Felhők Könnye tóba, és ha egészségileg bírja, július 27-én finishel Manhattannél.



Persze nem megállás nélkül akarja megtenni a távot – napi hat órás úszással számol. Egy hajó fogja kísérni, így a legnagyobb veszélyt várhatóan nem az jelenti majd, hogy valaki elüti, hanem maga a folyó. Christopher már beoltatta magát hepatitis, tetanusz és tífusz ellen, de a biztonság kedvéért 20 percenként hidrogén-peroxiddal gargalizál, hogy csökkentse a mérgező anyagok lenyelésének esélyét.


A Hudson

Ha 30 évvel ezelőtt vágott volna neki az útnak, akkor sokkal kevesebb lett volna az esélye a túlélésre, akkor ugyanis sokkal szennyezettebb volt a folyó. A fő szennyező a General Electric vállalat volt, amelynek két gyára üzemelt a folyó partján, Hudson Falls-nál és Fort Edwardnál. Hiába állapították meg már az ötvenes években, hogy a transzformátorok és kondenzátorok gyártásánál használt vegyi anyag, a PCB (polichlorinált biphenyl) erősen rákkeltő, a General Electric-et ez nem zavarta. Ráadásul a PCB-re nem is vigyáztak, tonnájával öntötték a folyóba. A szövetségi Környezetvédelmi Hivatal (EPA) megállapítása szerint 1957 és 1975 között 250-500 tonna!!! PCB került a Hudsonba a General Electric „jóvoltából”. A halak tömegesen pusztultak, a szennyezett víz a háztartások vízcsapjaiban kötött ki, míg végül a hetvenes években az egyre erősödő környezetvédelmi lobbi elérte, hogy a Tiszta Víz Törvény (Clean Water Act, 1972) törvénybe iktatásával drákói szabályokat vezettek be. Természetesen csodát nem tudtak tenni, a folyó alsó szakasza még mindig erősen szennyezett, de a helyzet sokat javult az elmúlt harminc évben.



Christopher Swain célja, hogy a Hudson védelmére azok figyelmét is felhívja, akik a környezetvédelmi törvényekre nem sok figyelmet fordítanak. Ha eljut Manhattan alsó csücskébe, akkor ő lesz a történelem első embere, aki végigúszta a Hudson folyót.



A Hudson völgye vonza a turistákat

Comments

comments