Offline Sport Games: görmekka a belvárosban

Az OSG már fogalom a magyar streetsportokban. Idén szeptember 4-én a Westend tetején randiztak egymással az ország legjobb deszkásai, görkorisai, BMX-esei, no meg az ezeket a sportokat csak szemlélő rajongót. Volt mit nézni, az biztos!


Szombati ebéd a Westend tetején
Fotó: Kapornaki Anikó

Öt évvel ezelőtt az Offline magazin vezetősége az X Games mintájára létrehozta azt a rendezvényt, ami Offline Sport Games néven vált a magyar streetsportok legfontosabb eseményévé. Tavaly még az Europark parkolója adott otthont az OSG-nek, idén azonban már visszakerült eredeti helyére, a Westend tetőteraszára. Ennél központibb helyet már nem találhattak volna a seregszemlének, így azzal a kifogással senki sem maradhatott otthon, hogy túl messze van, inkább a szombat délutáni sorozatokra szavaz.



Mi is felnyáboltuk a kamerából, fényképezőből, energiaitalból és napszemüvegből álló menetfelszerelést, hogy utánanézzünk, melyik sportágban állunk legjobban a nemzetközi mezőnyhöz képest. Már dél előtt népes tömeg gyülekezett a rámpák körül, azt azonban nem lehetett mondani, hogy óriási tömeg lett volna. Bár mivel sem óriáskivetítő, sem felépített nézőtér nem volt a „pályák” körül, több ember el sem igen fért volna. Első ránézésre nehéz döntésnek tűnt kiválasztani, hogy gördeszkát, inline görkorit vagy BMX-et nézzünk.


Flatlandesek, gyakorlás közben
Fotó: Kapornaki Anikó

Aztán segített a rutin és a szakértői segítség, így azt a sportágat választottuk, amiben a legközelebb állunk a nemzetközi élmezőnyhöz: ez pedig nem más, mint a BMX flatland. És nem bántuk meg a döntésünket. Már az amatőrök, a Red Bull Local Hero Tour legjobbjai is megmutatták, hogy az egyensúlyozás művészei, a 20 profi pedig úgy pörgött-forgott bringáján, mint a búgócsiga. De először lássuk, mit is foglal magába a BMX ezen ága. Az extrem.hu-n először a Circle of Balance nevű németországi világverseny kapcsán olvashattatok a flatlandről. Túl sok alkatrész nem kell flatlandesek pályájához, mindössze egy lapos talaj. Ez azonban sokszor nehezebb feladat, mint aminek látszik.


Gyenes Pali, művészi aspektusból
Fotó: Víg Szilvia

Például a Westend tetején is elég méltatlan körülmények között tekertek a fiúk. A pálya ugyanis púpos volt, vagyis a két szélén, a vízelvezető csatornák felé lejtett. Ez eső esetén igen hasznos, a flatlandesek számára viszont átok, mivel a bringa a lejtő felé húz, ahol a csatornatető megakasztja a kereket, és már kész is az esés. A fiúk (igen, fiúk, mivel lány induló nem volt) két percet kapnak arra, hogy bemutassák trükksorozatukat. Ha le ér a lábuk a földre vagy elesnek a bringával, az pontlevonást jelent. A zsűri a trükkök nehézségét, változatosságát és a kombinációkat pontozza. A művészi hatást nem, de persze ez nem azt jelenti, hogy a látványos, gyors pörgések ne aratnának hangos sikert a nézők között.



A laikusok számára egy vázpörgetés vagy egy pedálról kormányra lépés megtanulása akár könnyűnek is tűnhet, a fiúk beszámolóiból azonban kiderül, hogy egy-egy ilyen trükköt hónapokig gyakorolnak. Ahhoz évek hosszú munkája kell, hogy valaki profivá, az egyensúlyozás művészévé váljon. Ha viszont ez sikerül, az igazi esztétikai élmény, igazi közönségsport.


Az osztrák riderek ezúttal csak a nézők voltak
Fotó: Kapornaki Anikó

Bár az OSG-en volt két fiatalember, aki némi rossz szájízzel szemlélte a versengést. Két osztrák flatlandes, aki versenyezni jött, de már itt, az OSG-n tudták meg, hogy nem indulhatnak.Volt egy-két olyan versenyszám, amiben rajthoz állhatott néhány környező országbeli, de például a flatlandben csak magyarok vehettek részt. Ennek legfőbb oka – mint ahogy azt az extrem.hu-nak a verseny előtt adott interjújában a főszervező Sárvári Zoltán kifejtette – a magyar riderek védelme.



Ezt a versenyt azért hozták létre, hogy a magyar versenyzőknek média- és nézőnyilvánosságot teremtsenek. Jönnének külföldiek szívesen, de akkor mindenki rájuk figyelne, ez a verseny pedig nem erre való. Logikus érvelés, ennek ellenére fájó volt nézni a két srácot, akik a pálya szélén üldögéltek és valószínűleg azon elmélkedtek, hogy megérte-e átjönni nézelődni Budapestre.


Az OSG-n snakeboard demo is volt
Fotó: Víg Szilvia

Ha most nem is láthattunk külföldi sztárokat, ha minden jól megy, erre már nem kell sokáig várnunk. Október 23-ára ugyanis egy nemzetközi extrémsport jam van készülőben. A helyszín az Aréna lesz, ahol felépítik Európa legnagyobb félcsövét. Vagyis aki október 23-án nem a Bécs-Budapest szupermarathon befutójára megy ki a Hősök terére, annak az Arénában a helye.



Sárvári Zolitól, aki annak a jamnek a szervezésében is részt vesz, persze leginkább azt akartuk megtudni, hogy kik lesznek itt. Még nem biztos, hogy fenn áll a lehetősége, hogy sikerült például Bucky Laseket idehozni. Aki olvasta az X Games-ről írott cikkeinket, az a gördeszka félcső versenyek kapcsán hallhatott róla. Bucky tavaly és idén is megnyerte az extrém olimpiát, vagyis manapság ő a legnagyobb név a gördeszka félcsövesek között. Nagy szó lenne, ha őt élőben láthatnánk az Arénában.

Comments

comments