Nyolcezresek télen: Simone Moro és Shanen a Broad Peakre készül

A Karakoram 8000-es csúcsaira télen még senki sem mászott fel. A minusz ötven fok és az állandó szélvihar visszavert minden támadást. Egy olasz hegymászó most be akarja bizonyítani: a csúcsok elérése ilyenkor sem lehetetlen.






Simone Moro
Nem a rossz idő miatt kellett visszafordulnunk, hanem azért, mert későn értük el a hegyet. Az expedíció 10 napos csúszásban volt, ez okozta a vesztünket – nyilatkozta Simone Moro a 2007-ös téli Broad Peak-kísérletről.

Az olasz hegymászó eddigi teljesítményei meglehetősen szigorúak.
Akkor lett himalájai sztár, amikor 2004 telén megmászta a Sisha Pangmát, a világ 14. legmagasabb csúcsát.
Az embertelen körülmények közti mászás módszereinek elsajátítását 1993-ban Dél-Amerikában kezdte: télen (a déli féltekén ez június, július, szeptember) mászott az Aconcaguára és a Cerro Mirador-ra.

Simoneról már ekkor lehetett tudni, hogy tökös hegymászó, mivel az utóbbi csúcsra egyedül mászott új utat, ráadásul alpesi stílusban.

1997-ben Anatoly Boukreev-vel, az egyik orosz hegymászó legendával indult el az Annapurna téli meghódítására.
Az expedíció tragédiába torkollott, Boukreev ugyanis eltűnt (Bourkeev-ről és eltűnésének körülményeiről 2003-ban készült film, ez a Trentoi filmfesztiválon nyert díjat.)
Simone Moro 2001 telén Tien Shan-ban is nagyot durrantott, Ázsia leghidegebb hegységében megmászta a Marbe Wall-t. A 6400 méter magas csúcs elérése az északi falon keresztül azért váltott ki eismerést, mert meglehetősen sok sziklabetétet tartalmaz – mínusz harminc fok hidegben sziklát mászni pedig nem a legegyszerűbb mutatvány. Simone idén sikertelenül próbálkozott a 8051 méter magas Broad Peakkel, most azonban egy pakisztáni mászóval ismét belvág a dologba.

Szezonon kívül






Broad Peak
A Himalája nyolcezreseit a Makalu kivételével már télen is megmászták, a Karakoram legmagasabb csúcsai (K2, Nanga Parbat, Broad Peak, Gashebrum I és II. ) viszont eddigi minden kísérletnek ellenáltak. Mindennek oka a két hegység földrajzi fekvésével magyarázható.
A Himalája időjárását az Indiai-óceán közelsége miatt a monszun határozza meg. Mászni itt tavasszal és ősszel szoktak, nyáron ugyanis a monszun miatt elég karcos az idő. A tél viszonylag száraz, nem esik túl sok hó, viszont kutyahideg van. A Pakisztánban fekvő Karakoram klimatikusan a kontinentális zónába esik, vagyis a nyár nagyon meleg a tél pedig borzalmasan hideg.
A szezon itt természetesen a nyár,  télen a hegység megközelítése is nehézkes.

Logisztikai problémák

– Az Everest alaptábort télen is simán meg lehet közelíteni terepjáróval. A tibeti oldal télen nagyon száraz – mondta ez extrem.hu érdeklődésére Klein Dávid. A Karakoram viszont egy kicsit nehezebb ügy. Askole, ahonnan a Broad Peak alaptáborát meg lehet közelíteni, ilyenkor hó alatt van. Az embernek végig kell mennie a Baltoro gleccser mellett, ami nyáron is egy elég kemény dolog. Télen több méternyi hóban ez hatványozott feladat. Ilyen körülmények között a logisztika a legnehezebb ügy, hiszen a felszerelést fel kell juttatni az alaptáborba – mondja Klein.

Télen sarki körülmények uralkodnak a Karakoramban, a hőmérséklet néha mínusz 40-50 fok alá esik. A hideg miatt fűtött sátorra, dupla hálózsákokra van szükség, a táborokat jobban el kell látni élelemmel, mint nyáron. Ez mind-mind többlett terhet jelent, amit fel kell cipelni. Ezt a feladatot rendesen pakisztáni teherhordók végzik, akik nyáron vietnámi papucsban és buggyos nadrágban közlekednek a hegyekben. Az expedíciók mellé szegődő hegyi lakosság persze nem rendelkezik a téli viszonyoknak megfelelő felszereléssel, ezért Simone expedíciójának fel kell ruháznia a teherhordókat.






Simone és Shanen
Tavaly pontosan a logisztikán csúszott el Simone Borad Peak expedíciója (későn ért fel a hegyre), ezért idén outsourceingolta a szervezést.
Shahen Baig pakisztáni hegymászó és expedíciószervező már nyilván kész csapattal várja Simone-t. Persze Shahen feladata nem merül ki pusztán a szervezésben, hanem közösen fognak mászni a 8051 méter magas csúcsra.
– Shahen technikailag magasanképzett hegymászó és nagyon erős személyiség. Jó társ és mindig vidám, ami nagyon fontos a téli mászások alatt – nyilatkozta társáról Simone Moro.
Shahen egyébként érdekes figura. Hegymászó iskolájába nők is jelentkezhetnek, mindez pedig elég meglepő Pakisztánban, ahol merőben más nézeteket vallanak a női egyenjogúságról, mint Európában…

Ketten a hegyen

A nyolcezres hegyeken mászóidényben számos expedíció próbálkozik, ha valaki bajba kerül akkor többen sietnek a segítségére. Télen viszont a madár se jár a Karakoramban, Simone és Shahen tehát csak magára számíthat. Persze ez nincs ellenére az olasz hegymászó fenoménnek.
– Kedvelem az igazi telet és magányt – nyilatkozta Simone a climbk2.net-nek. Nem szeretem azt, amikor ezren vannak a hegyen, és meg kell osztanom minden tervemet másokkal. Nem akarok semmilyen versengésben részt venni – fűzte hozzá az olasz mászó.

Durva körülmények






Egy nap jó idő a Broad Peak-en
Idén februárban Simone épp egy kicsivel a csúcs alól fordult vissza, ezért érthető, hogy ismét nekivág a Broad Peak téli meghódításának.
Február 14-én érkezett az alaptáborba, az expedíció sok nyári hegymászót megszégyenítő sebességgel mozgott a hegyen. Annak ellenére, hogy szinte végig sarki hideg és szélvihar volt, kötél nélkül mászták át a technikailag nehéz szakaszokat. Amikor nekivágtak a csúcstámadásnak az időjárás kényen közbeszólt.
A csapat éjszaka érte el a hármas tábort, ahol a szélvihar betemette a néhány nappal korábban előkészített sátorhelyet. Ekkor úgy döntöttek, feladják.

Expedíció online






Simone sziklamászóként is nagy név
Simone december végén indul Pakisztánba, addig görögországi Kalymnos sziklafalain sportmászással üti el idejét.

A 38 éves olasz abban reménykedik, hogy idén jobb lesz az időjárás a Karakoramban, mint tavaly.

Az expedíció útja a neten is követhető, két honlapra kerülnek fel azok a felvételek, amelyeket a hegymászók sisakjára erősített kamerák rögzítenek.



Comments

comments