Norvégiában sírepülősáncot építenének – kettőt is!

Komoly gonddal kell szembenézniük a norvégoknak: hol is építsenek sírepülő sáncot? Bár ilyen a világon jelenleg mindössze öt van, a norvégoknál két project is verseng egymással. Mérnek, számolnak, összevetnek. Egyiket nekünk adhatnák!


A vikersundi mostani és a tervezett sánc

A sírepülést, a síugrás extrém verzióját a világon nagyon kevés helyen űzik, és persze csak a világ legjobbjai, ugyanis rendkívül veszélyes. Jelenleg csak Európában van erre alkalmas sánc. Egy a csehországi Harrachovban, egy a szlovéniai Planicában, egy az osztrák Kulmban, egy a németországi Oberstdorfban és egy a norvégiai Vikersundban.



A norvégoknál, ahol a síugrás rendkívüli népszerűségnek örvend, jelenleg két sírepülő sánc is a tervezés fázisában van, és komoly vitát rendeznek arról, hogy melyik épüljön meg. Az egyik Vikersundben épülne, a mostani sáncot alakítanák át, a másik terv szerint Oslo mellett, Rødkleiva-ban építenének egy vadonatúj sírepülő sáncot.



A vikersundi az olcsóbb megoldás, az 56 millió norvég koronát kóstálna, míg a főváros közeli megoldás 200 millióba kerülne. Persze a norvégoknál a pénz nem minden! A döntés várhatóan áprilisban születik meg. A sáncépítési, -felújítási lelkesedés fő oka, hogy 2010-ben a skandináv ország jön sorra a sírepülő világbajnokság rendezési jogát illetően.



Mivel ilyen kevés működő sírepülő sánc van, nagy választék nincs. A kétévente megrendezésre kerülő világbajnokságot 2002-ben Harrachovban, 2004-ben Planicán rendezték, a legközelebbi vb helyszíne 2006-ban az ausztriai Kulm lesz, 2008-ban pedig a németországi Oberstdorf. Vagyis kizárásos alapon 2010-ben Norvégia következik, ahol 1990-ben és 2000-ben volt legutóbb vb.


Roland Müller a sáncrekordjakor

A kérdés csak az, hogy pontosan melyik sáncon legyen majd. Ilyen gonddal más országoknak sehol a világon nem kell megküzdeniük! A skandináv precizitáshoz méltóan a norvég síszövetség felmérést készített a két projectről összesen 13 kategória alapján. Mindkét esetben ultramodern kialakítású, környezetbarát építményről lenne szó. Az Oslo közeli fekvése miatt Rødkleiva nyerne a hotelkapacitás, az újdonság varázsa kategóriában, viszont pontosan a főváros közelsége miatt esély lenne a dugókra, és ezért a milliője nem rendelkezne olyan varázzsal, mint a vikersundi komplexum. És persze a költség sem mellékes faktor, ahogy az sem, hogy Vikersundban már több mint száz éve létezik a síugrás, ha nem is a kezdetektől sírepülés formájában.



Érdekesség, hogy a jelenlegi sírepülősáncon a rekordot az osztrák Roland Müller tartja, aki 2004-ben egy kontinentális kupa versenyen, vagyis a világkupánál eggyel alacsonyabb osztályban érte el a 219 méteres eredményt. (A világcsúcs jelenleg 231,5 méter, ez a planicai sáncon született.)



Csak összehasonlításként: az egyetlen magyarországi sánc K30-as, vagyis akkora, mint alsó képen található komplexum bal szélső sánca!!! Igen, az az apró.



A vikersundi komplexum

Comments

comments