Nők árral szemben, férfiak párban

A vadvízi szlalomversenyek második döntőjében a kajakos hölgyeknek igencsak meggyűlt a bajuk a kutyanehéz pályával. Ők készítették elő a terepet a két királykategória a férfi kajakosok és a páros kenusok számára. Döntők aug 20-n!


Vadvízi stadion

A Hellenikos vadvízi pálya ékes példája annak, hogy mire képes az emberi kreativitás. Sós vízű vadvízi pályát építettek a görögök egy repülőtér helyén, ott, ahol olyan meleg van, hogy a fű sem nagyon nő meg. Ezt a pályát direkt az olimpiára építették, csak szlalom kajak és kenu versenyeket tartanak itt. Persze azért a játékok végeztével nem bontják le, fognak itt még remek világkupa futamokat rendezni. Mivel azonban egy ilyen műpálya felépítése igen drága mulatság – az athéni pálya majdnem öt milliárd!! forintba került – Magyarországon maximum akkor épül ilyen, ha Budapest olimpiát rendez.



A Hellenikos-szal kapcsolatban az olimpia előtt többször felmerült, hogsy egy kicsit talán túl jóra is sikeredett. Kezdőket vagy félprofikat rá sem engedneik, hisz végigúsznák az egészet. A női kajakosok versenyén jól látszott, hogy a lányok komoly fizikai harcot folytattak a víztömeggel, hogy irányban tartsák a hajót.


A kapu megérintése 2 mp-es büntetést jelent

A cseh Stephanka Hilgertova, a kétszeres olimpiai bajnok és a jelenlegi világbajnok is, például sokat mesélhetne erről. Azt egy pillanatig sem vitatta senki, hogy Hilgertova nagyon ért a vadvízhez, a görög pályát viszont nem fogja a kedvenceként emlegetni. Az elődöntőben és a döntőben is meggyűlt a baja az egyik kapuval (összesen 20 kaput kell teljesíteniük, ebből hatot folyásiránnyal szemben). Mivel 50 mp büntetés jár a kapu kihagyásáért, így ha valakit elsodor az ár, akkor muszáj árral szemben visszaküzdenie magát. Kicsit olyan ez, mintha valaki kihagyna egy kaput egy síszlalom versenyen. Itt is legalább olyan nehéz az árral szemben evezni, mint hegynek felfelé síelni. Hilgertova sokat gyakorolta ezt Athénban. Így hiába volt ő az egyik nagy esélyes, végül helyezett sem lett.


Elena Kaliska, Athén bajnoka

A másik favoritnak a szlovák Elena Kaliskát tartották, bár ő még sohasem nyert olimpiát, viszont vb-t már háromszor is. Ha szlalomkajakban pusztán a fizikum döntene, Elenának már előre odaadták volna az aranyérmet, ugyanis kicsit a keletnémet úszónők fizikumára emlékeztet a felépítése. Mivel azonban itt a technika és a szerencse is sokat számít, azért mindenki végig is ment a pályán.



Elenával leginkább a kaliforniai Rebecca Giddens bírta az iramot, aki az elődöntőben is és a döntőben is hibátlan kört futott. Mivel azonban a tempója lassúbb volt, mint szlovák ellenfeléjé, így meg kellett, hogy elégedjen az ezüsttel. A brit Helen Reeves lett a harmadik, aki őrült iramban evezett, de Hilgertovához hasonlóan elvétett egy kaput.


Kenu férfi páros

Amikor kiderült, hogy Kaliskáé a leggyorsabb idő, úgy tűnt, tökéletes napjuk van a szlovákoknak, hisz a nap másik döntőjében, a kenusok között is egy szlovák, Michal Martikan volt a leggyorsabb. Aztán végül – ahogy arról nálunk is olvashattatok – a bírók egy be nem számított kapuérintés miatt 2 mp-et hozzáadtak Martikan idejéhez, aki így végül francia ellenfele mögé szorult.



Persze északi szomszédaink számára még nincs minden veszve, sőt, hisz a kenu kettesek között a címvédő olimpiai bajnok páros, a Pavol és Peter Hochschorner testvérpár szintén szlovák. A C2-es döntőt augusztus 20-án rendezik, és ha van látványos sportág az olimpián, akkor ez igazán az! Egy aprócska, rendkívül borulékony hajóban evez két férfi egyszerre, teljes összhangban. Utánuk pedig jönnek a férfi kajak egyesek a címvédő német Schmidttel, a francia Lafevre-rel és a brit Walsh-sal.

Comments

comments