Németek nyerték a söröshordó gurító vb-t

Míg Münchenben, az Oktoberfesten a sör legurítása a cél, az angol Burton upon Trentben a söröshordók minél gyorsabb gurítása. Itt rendezik ugyanis a „sportág” világbajnokságát. Sokáig a csehek gurítottak a leggyorsabban, de mostanában a németek beerősítettek.

Így görgetnek Burtonben

A századelőn, a nagy sörfőzdékben még gyakori látvány volt, hogy a fából készült hordókat az utcákon, kézi erővel görgetik. Nem volt ez másképp az egyik angol sörvárosban, Burton upon Trentben sem. Mivel a söröshordók még üresen is 40 kg-ot nyomtak, ezért „lökőbotokkal” (bobbing sticks) irányították. Mivel ezekkel a hordók manőverezése nem is volt olyan egyszerű feladat, minden sörfőzde igyekezett a legjobb lenni ebben is. Így alakult ki a söröshordó gurító verseny, amit 1933-ban rendeztek meg először Burtonben, ahol a városka főterén egy meghatározott távon kellett minél gyorsabban végigvezetni a hordót. Az ötvenes évekig minden évben megrendezték a sörhordó görgető versenyt, aztán az alumíniumhordók kiszorították a fahordókat, és a verseny is „kiment a divatból”.

Gyorsaság, technika, összhang

Végül 1996-ban élesztették fel ezt a „tradicionális” sportágat, ekkor már egy nemzetközi verseny keretében, előfutamokkal és egy négyes döntővel.

Bottal ütik a nyomát

A Városháza előtti Edward király téren kell egy 150 méteres pályát teljesíteniük, amit félúton egy 180 fokos kanyarral is nehezítenek. Egy 100 literes (üres) hordót görgetnek, két bottal. (A hordót és a botokat a verseny tisztasága érdekében a rendezők biztosítják.). Persze jó angol szokáshoz híven már világbajnokságnak hívják a vetélkedést. A modern verzióban sokáig a csehek verték a világot. Ők tartják a világrekordot is, 29,65 másodperccel, 2001-ből. A Chodovar és a Staropramen sörfőzdék csapatai (a csapatok egy-egy sörfőzdét képviselnek a versenyen), viszont tavaly és idén is a németek voltak a leggyorsabbak. Magyar csapatok részvételéről nincs tudomásunk.

Ha valaki azt gondolná, hogy egyedül az angoloknak juthat eszébe ilyen örültség, akkor gyorsan „megnyugtathatjuk”, hogy sörhordó görgető versenyeket rendeznek másutt is.

A világbajnok testvérpár az RTL II mikrofonja előtt

Az Európa-bajnokságot idén például Németországban rendezték. A cseheknél tartanak egy nyílt nemzetközi versenyt, sőt egy Söröshordó Marathont is. Ebben a Chodovar sörfőzdétől kell eljutni a németországi Neustadtba. Az üres, 100 literes hordót 54 km-en át, a határon is átkelve kell a lehető leggyorsabban elgörgetni. Itthon pedig a Legerősebb Ember versenyeken tartanak néha söröshordó görgető számokat is.

Mint a fociban: folyton a németek nyernek

A németek nagyon komolyan veszik ezt a sportágat. A világbajnokságra is három csapattal neveztek, a Püttner, a Hofbräu és a Krumbacher sörfőzdéket képviselve. A Hofbräu csapata nyerte idén az Európa-bajnokságot, amit Németországban rendeztek májusban. Így ők győzni mentek Angliába, viszont csak a bronz jutott nekik.

A győzelmet a Wolfgang és Mathias Meiler testvérpár gyűjtötte be, megvédve ezzel világbajnoki címüket. 30,07 másodperc alatt tolták végig a hordót a távon a botjukkal. Érdekesség, hogy az Európa- és a világbajnok csapat tagjainak egyaránt 18 év az átlagéletkora (speciel Angliában ki sem szolgálnák őket egy rendes pubban). Emellett az sem elhanyagolható tény, hogy az Európa-, sőt a világbajnokságon is rendeznek nőknek is versenyt. Talán egyszer majd magyar résztvevőkkel.