Meghökkentő légi manőverek és végtelen bukfencek az égbolton – Takáts Pál és Kézi Gábor nem kisebb célt tűzött ki maga elé, minthogy elnyerjék az Acro siklóernyőzés2008-as világbajnoki címét. Ismerjük meg őket közelebbről!
Az Acro siklóernyőzés a repülés legfiatalabb és talán a leglátványosabb ága – az első hivatalos világbajnokságot gyakorlatilag tegnap, 2006-ban rendezték meg Svájcban.
A sportág azonban nagyon gyorsan fejlődik: a manőverek egyre “radikálisabbá”, egyre lélegzetelállítóbbá válnak. Jogos a következtetés: minél inkább fejlődnek az ernyők, annál inkább tágulnak a trükkök számának és bonyolultságának határai .
Takáts Pál és Kézi Gábor hat éve repülnek, és 2005 óta járnak versenyezni. A kezdeti időszakban a téli videózásokból próbáltak információt gyűjteni a trükkökhöz, mára azonban már a világ Acro-élvonalához tartoznak. Így természetes volt, hogy a motivált és kitartó fiatalok a 2006-os világbajnokságon csapatban a 4., Takáts Pál pedig egyéniben a 7. helyet szerezte meg.
Amit csak tízen tudnak a világon…
Az Aerobatics Paragliding World Cup, az Acro siklóernyőzés világbajnoki sorozata 4-5 versenyből áll; egy-egy versenyen több futamot rendeznek.
Pálnak és Gábornak a 2008-as világbajnoki cím elnyeréséhez le kell győzniük a sportág egyeduralkodóját a spanyol Raul Rodriguezt, aki testvérével, Felix-szel csapatban is uralja a mezőnyt. A nemes cél érdekében a justAcro Team tagjai is Spanyolországba járnak edzeni, ahol 1000 méteres szintkülönbséget biztosító starthelyeket találnak, és a szélviszonyok is kedvezőek.
A látványos trükkök között olyan is akad, amit csak tízen tudnak a világon. Ez az infinity tumbling, vagyis a végtelen bukfenc nevet viseli.
Ennek lényege: a pilóta a saját ernyője fölött lendül át (tulajdonképpen ez egy előre szaltó ernyőstül), és ezt mindaddig ismétli, ameddig a magasság engedi. A világon mindössze három olyan csapat van, amely ezt be tudja építeni versenyprogramjába, és büszkén írjuk: a magyar fiuk is köztük vannak. A trükkből 113 egymás után végrehajtott bukfenc a világrekord. (A magyar siklóernyős különítmény ezt a rekordot is szeretné megdönteni…)
A versenyszabályzatnak köszönhetően minden repülésnél a biztonság az elsődleges szempont. Így egy folyamatos kontrollal végrehajtott, de kevésbé bonyolult trükk magasabb ponszámot is kaphat, mint egy bonyolultabb, amin látszik, hogy nem volt “100%-os biztonságban”. Ez leginkább azért jó, mert így a pilótákat a precíz végrehajtásra ösztönzik a bírák, nem pedig a kamikaze repülésekre.
A felkészüléshez és céljaik eléréséhez a siklóernyős csapatnak további támogatókra van szüksége. Jelenleg egy ernyőgyártó cég biztosítja számukra a felszerelést – a versenyzők egy évben akár két-három ernyőt is elhasználnak.
A fiúk távlati céljai között nemcsak a versenyzés, hanem a sportág népszerűsítése, megismertetése és elismertetése is szerepel. A csapat ezért minden repülését dokumentálja, videóra rögzíti, és rendszeresen részt vesznek bemutatókon is.
Nem mellékesen pedig a fiúk most azért gyakorolnak, hogy részt vehessenek az augusztus 20-ai légiparádén. Ehhez csak szurkolni tudunk…
Ugorj bele az extrem.hu-n: Siklóernyő & Sárkányrepülő Dosszié