Néhány érdekesség az olimpiai snowboard versenyekről

Tudj meg mindent a hódeszkások torinói produkciójáról, trükkjeiről, nagymenőiről!

A 2006-os Torinói Téli Olimpián a lányok, és a fiúk félcső futamát is Bardonecchiában rendezték meg.



A félcső magassága 5.7méter, hosszúsága,18méter, dőlés szöge pedig 16 fok volt . Minden sportolónak kötelező volt a bukósisak, de emellett más protektorok is elengedhetetlenek voltak. Ilyen a gerincvédő, és a fenékvédő. Mivel félcsőről van szó, és nem is akármilyenről, tehát nagyon nagyot dob, hatalmasakat repülnek benne a versenyzők, ezáltal, ha valaki esik az jó nagyot koppanhat.



A legjellemzőbb esések a mostani olimpián is, a drop asztalra sikerültek, vagy mélyen az ívbe.



Az olimpiának nagyon merev kötött szabályi vannak, de a snowboard mégiscsak magával vonz egyfajta lazaságot, ami a versenyek hangulatán is érezhető volt. Sok amerikai, és ausztrál félmeztelenül drukkolt kedvencének. A lányok fiúk a menetük alatt saját számot választhattak, hogy kedvencük szóljon, miközben ugrálnak, forognak a félcső ívein – az előző női olimpai bajnok Kelly Clark kérésére például Nirvana szólt.



S, hogy magukról a trükkökről is szó essék. A lányoknál a 900-at ki kellett forogni a dobogóért. A férfiak mezőnyében a 900-as fordulat alap trükknek számított, és az 1080 elengedhetetlen volt a dobogós hely elnyerésére de a gyakorláson nem egy srác adta be az 1260-at! Pedig nem is olyan rég az 1080 igen nehezen kivitelezhető trükknek számított.



Mctwistek is akadtak rendesen – a nők versenyében harmadikként végző norvég Kjersti Buaas egy gyönyörű mctwisttel zárta a 42 pontos futamát.



A legmagasabb pontszám, amit egy versenyző kaphatott az 50 pont volt. Kézletétel már nagy levonásokkal járt, viszont aki esett az gyakorlatilag bukta a futamát. Nemcsak azért mert rengeteg pontot vesztett, hanem, azért is, mert ha valaki félcsőben esik, az a lendületéből, és sebességéből annyit veszít, hogy utána lehetetlenség újra felpumpálni magát igazi pontot érő magasságokba, no és természetesen ez lelkileg is megviseli a versenyzőket.



A férfiaknál, és a nőknél is amerikai tobzódás volt az első 6 hely környékén. Az amerikai csapat nagyon erős, de a skandináv országok szülöttei szintén ott vannak az élbolyban (mint Norvégia, vagy Finn ország). Ami meglepő volt, az a női mezőnyben évek óta igen eredményes ausztrál hölgy, Torah Bright produkciója, aki itt Bardonecchiában is 5. lett. (Pedig Ausztrália nem éppen síparadicsomáról híres.)



Magyar résztvevő eddig még nem volt mióta (1998 –óta) olimpiai sportág lett a snowboard. Reméljük 2010-re ez a helyzet változni fog.

Comments

comments