Nászút az El Capitanon, mert van, aki nem tud aludni…

Sajátos módon tölti a nászutat a legendás svájci hegymászó, Ueli Steck. Feleségével az El Capitan 1200 méter magas sziklafüggönyét mászták meg. Steck persze az egyik legnehezebb utat választotta, és szabadon küzdötte le a Golden Gate-et.






Ueli Steck aka Mr. Eiger
“Régi álmom volt, hogy szabadon megmászhassam az El Capitant.” – írta egy barátjának Ueli Steck, svájci hegymászó.

Most új oldaláról mutatkozott a Mr. Eigerként ismert alpesi legenda.
Az elsősorban kombinált mászásairól és a Himalájában és az Eigerein felállított sebességi rekordjairól híres Steck a napokban sziklamászóként durrantott nagyot, szabadon (mesterséges segédeszközök használata nélkül) mászta meg az El Capitan egyik útját, a Golden Gate-et.
Nehézségét 5.13b-re értékelik, ez az európai, UIAA skálán X-, tehát nagyon durva útról van szó. Csak megjegyzésképpen írjuk le – a skála eredetileg tíz számjegyű volt, csakhogy másztak nehezebbet, és ezért hozzáadtak egy fokozatot. A X-es nehézségű utak általában simák és áthajlanak, a mászóknak néhány milliméteres fogásokon kell magukat feltornázniuk.

Yosemite, a világ közepe






Az El Capitan
A Yosemite völgy körülbelül annyit tett hozzá a sziklamászás fejlődéséhez, mint a világ összes hegyvidéke és sziklafala együttvéve.
Mai napig a Kalifornia és Nevada határán található nemzeti parkban másszák a legtökösebb utakat, itt fejlesztették ki a modern sziklamászás eszközeit, technikáit és szemléletmódját.

Az El Capitan egy 1200 méter magas gránitfal, többnyire függőleges vagy áthajlik. Úgy magasodik a Yosemite völgy fölé, mintha egy függönyt lógatnának le az égből.
Igazi szépségét az adja, hogy egy darab tagolatlan gránitdarabból van. A hatalmas falra a repedésrendszereken lehet felmászni.

Videó itt!

Golden Gate






Függőágy






Az Ueli Steck által meghódított Golden Gate több repedésrendszert köt össze, központja a Salathe wall. A svájci mászó igazából nászúton van az Egyesült Államokban, nemrég vette el barátnőjét, Nicolet-t. A friss ara ugyan lelkes hegymászó, de a durva sziklamászás meghaladja képességeit. A házaspár úgy mászta meg az utat, hogy Nicole csak biztosított, a kemény munkát Ueli végezte. Megmászta a hosszokat, felhúzta a felszereléseket, felesége csak feljumározott a kötélen és kiszedte azokat a vasakat, amit Ueli biztosításként a repedésekbe pakolt. A mászás négy napig tartott, a páros az éjszakákat függőágyban töltötte. Érzésünk szerint kevés nőt villanyoz fel, hogy a mézeshetek alatt egy többszáz méter magasan függő aluminiumszerkezeten hajtsa álomra a fejét – pedig ez sokkal romantikusabb, mint a Ritz Hotel pihe puha ágyikói.














A 41 kötélhosszas út átlagos nehézsége az amerikai skálán 5.10-5.11, ez az európai számozás szerint VII körül jár. Ha ezt elfordítjuk más sportágra, akkor kb. annyit tesz, mintha világrekord közelében kellene maratonit futni úgy, hogy ezer méteres hegyeken vezet át az út. A Golden Gate legnehezebb kötélhosszait 5.13b-re értékelik, az útban négy ilyen van. Ueli Steck a legnehezebb részeket is on sight mászta, ez azt jelenti hogy elsőre sikerült minden, egyszer sem esett bele a biztosítókötélbe. Ilyen kőkemény utaknál ez nagy szó. A tízes fokozatú utak többségét sportmászó helyeken találjuk, amik példásan ki vannak építve. A mászó az előre elhelyezett nitt fülekbe akaszt egy karabínert, ebbe megy a kötél és küzdhet tovább. Az El Capitanon viszont nincsenek nittek, az alpinistáknak maguknak kell a repedésekbe ékeket és friendeket rakniuk. Ezek elhelyezése külön erőfeszítést igényel.

On Sight






Ueli Steck boldog
“Amikor hallottam arról, hogy Alex Huber tisztán megmászta az El Cap-et, akkor nem tudtam többé aludni, csak arra gondoltam, hogy ezt a hatalmas kődarabot meg lehet mászni on sight
” – írta Yuri Hirayama, korunk egyik legjobb sziklamászója. A japán mászó sorai arról tanúskodnak, hogy a legbevállalósabb héroszok ma azon meccselnek, hogy a kőkemény és hosszú utakat első próbálkozásra megmásszák. Ueli Steck öröme mégsem teljes. A legnehezebb részek sikerültek, ám egy könnyű kötélhossz kifogott vele. Az 5.11-es nehézségű (VII+) repedés egyik oldala nedves volt, em,berünk lába megcsúszott és beleesett a biztosítókötélbe.
Kár, hogy megcsúsztam azon a könnyű kötélhosszon, másrészről viszont nagykirályság, hogy úgy másztam meg ezt az utat, hogy előzőleg többször lecsekkoltam volna a kötélhosszokat.


Mesterséges utak szabadon

A mesterséges mászásról és nagyfalas technikáról itt találsz cikket.







A Yosemite völgy sziklafalait a hatvanas években mesterséges eszközökkel mászták meg. Ahol lehetet, ott szabadon gyűrték a sziklát, tehát a kezüket és lábukat használták az előre haladáshoz. Ahol túl nehéz volt, vagy nem lehetett megfelelően biztosítani, ott jött elő a mesterséges mászás(hazai terminológiában trepnizés).  Ilyenkor a mászó a biztosítópontokra hevederből készült “létrákat” akaszt, ezen állva helyezi el a következő olyan eszközt, amit az előre haladáshoz használhat. A mesterséges mászás nehézségét aszerint állapítják meg, hogy mennyire veszélyes az út. A skála ötfokozatú: az A0 a legkönnyebb és legbiztonságosabb, az A5 pedig a legdurvább.
Az A0 és az A1-es fokozatokban minden kóser, mindenhová lehet éket, friendet vagy szöget rakni. Az A5-ös fokozat maga a horror, a köztesek csak az ember súlyát képesek megtartani, egy esést azonban nem. Ha valami megadja magát, akkor a mászó szépet zuhan – beleesik a standba.


Az utóbbi 10-15 évben vált gyakorlattá, hogy mesterséges részeket szabadon másszák át, illetve divatba jött az is, hogy minél rövidebb idő alatt jussanak fel ezeken az utakon.Az El Capitan első útja a Nose volt.Az 1200 méter magas gránitdarab orrára 1958-ban mászott felWarren J Harding, Wayne Merry és George Whitmore.A trió 47 nap alatt nyomta le az utat. A sziklamászás a hatvanas években rohamos fejlődésnek indult, olyan eszközöket fejlesztettek ki, mint a friend, a mászócipő és dinamikus kötél.A mászók rövid sportmászó utakon trenírozták magukat, így a mozgáskultúra is hatalmasat fejlődött. Nagyjából a nyolcvanas évek végén érett meg az idő arra, hogy a klasszikus Yosemite-i utakat szabadon is megpróbálják.Az első hódítók a Salathe Wall-t szemelték ki maguknak. Az amerikai számozás szerint 5.13b (az európai számozás szerint ez kb X-) nehézségű utat 8 nap alatt mászták meg.Ez a teljesítmény lavinát indított el a völgyben, az élvonalbeli mászók minden erővel azon voltak, hogy elsőként másszák meg az El Cap nagy útjait. A völgy klasszikusa, a Nose 1993-ben dőlt meg. Lynn Hill az egyik legjobb sziklamászónő közel két év próbálkozás után négy nap alatt szabadon mászta meg az utat. A The Nose-on nemrég új sebességi rekord született, a 31 kötélhosszas utat a bajor Huber testvérpár 2 óra 45 perc alatt mászta meg.

Comments

comments