Cikksorozatunkban leírjuk: hol érdemes falat mászni és hol nem. Mai cikkünkben a Klébivel foglakozunk.
A Klébi épülete |
Overvjú
A falmászás a sziklamászás zárt termi, ha jobban tetszik: téliesített formája. Az egész azért jött létre, mert a mászók télen is edzeni akartak, ezért aztán mesterséges sziklafalakat kezdtek felhúzni fűtött környezetben. Az egész egyszerűen hangzik, hegessz vasszerkezetet, arra szerelj rétegelt lemez lapokat és csavarozz rájuk műfogásokat.
Kezdetben a mesterséges fogás gyanánt léceket használtak, illetve összeszedtek lapos köveket, ezeket átfúrva felcsavarozták a farost lemezre. Ennél persze létezik jobb megoldás, ma már műgyantával kevert homokból öntik a műfogásokat.
A sziklamászó versenyeket ma már szinte kizárólag műfalakon rendezik. A világon rengeteg műfal és sziklamászó terem létezik. Van házi használatra szánt 5 négyzetméteres fal és olyan is, ahol a fal magassága 22 méter. Igazából a méret nem meghatározó tényező, de azért nem árt ha egy fal magas és legalább 400 négyzetméteren lehet mászni. Az ilyen típusú műintézmények között is van pocsék és kiemelkedően jó. Szerkesztőségünk számára a szakmai etalon a svájci Interlaken mászó csarnoka. Itt egy 15 méter magas háztömb belsejében lehet mászni. Az utakat itt úgy csinálták meg, hogy természetes sziklán érzi magát az ember. Mindez persze nem csoda, Eiger lábánál konyítanának valamit alpinizmushoz…A szakmai mélypont pedig a Mászóbirodalom, amiről előző cikkünkben írtunk. Elvárásaink egyszerűek egy műfallal kapcsolatban: normális és tiszta öltöző, karban tartott, jó minőségű fal, jó állapotban lévő biztosítóeszközök.
Klébi
Csomót kötnek |
A belépő 1300 Ft, ebben benne van az alapvető felszerelés – kapunk beülőt és biztosítóeszközöket. Mászó cipőt vagy mászásra alkalmas lábbelit magunknak kell vinnünk. A legolcsóbb mászó cipő kb. 10 ezer forintba kerül, de ha valaki nem akar ennyit költeni, akkor kezdetben megteszi egy lehasznált sportcipő is. Érdemes társasággal menni, mert egyrészt így jobb móka a mászás, másrészt kell valaki aki biztosít akkor ha mászunk.
Mászás, mint választható tantárgy
Küzdelem a méterekért |
A Hidegkúti útról a Községháza utcánál kell lefordulni balra (a sarkon egy CBA van).
várják a látogatókat, vasárnap pedig 4-től hétig tartanak nyitva.
Kicsit fura, hogy a korán érkezünk akkor alsó tagzatos illetők rohangálnak a fal tövében. Na igen, ez egy haladó szellemű iskola, a mászás itt választható tantárgy.
A tornacsarnokba lépve azonnal belebotlunk a falmesterbe, neki kell leperkálni a belépődíjat. Az öltöző a bejárattal szemben található. Láttunk már tisztábbat, de azért itt naponta takarítanak. A műfal mellett találunk bemelegítésre és erősítésre alkalmas bordásfalat, húzódzkodót. Ezeket a törzsközönség használja is. Mikor ott jártunk egy csapat fiatal mászó órákon át csak melegített – ez abból állt, hogy fél kézzel húzódzkodtak és annyi hasizomgyakorlatot végeztek, ami még Arnold Schwarzeneggernek is javára válna. Ők azok, akik komolyan gondolják a mászást. Ez a másik oka annak, amiért érdemes a Klébibe menni. Lelkes társaság jár ide, ez pedig húzóerőt jelent.