Mountainboard: Biztosabb lábakon, mint snowboardon

Május közepén az összes sí központ bezárt. A snowboardosok egy része a nyáron átnyergel a wakeboardra vagy a kite-re, van aki hullámlovagol, egyesek pedig kereket szerelnek a deszkára. Cikkünkben velük foglakozunk.





“Deszka kerekekkel”
A mountainboard kiegészítő sportként indult, de mára önálló sportággá nőtte ki magát. Természetesen snowboardosok találták fel, akik unatkoztak nyáron és keresték a módját annak, mi hasonlót lehetne csinálni.

A mountainboard a snowboard, a gördeszka és a mountainbike keresztezéséből jött létre.

Snowboardhoz hasonló a használata

A mountainboard nagy és masszív gördeszkára emlékeztet, a kerekei úgy néznek ki mintha egy MTB abroncsait anyika betette volna a 90 fokos programba.
A kerekek felfüggesztése a gördeszkára hajaz, csak sokkalta masszívabb.

Használata leginkább a snowboardra emlékeztet, pontosan úgy kell terhelni és súlypontot áthelyezni, mintha havon volnánk, csak éppen kerekeken száguldunk. Snowboardozáskor a fékerőt azzal érjük el, hogy élezünk a deszkával. Na a mountainboarddal ilyet nem lehet, a fékhatást azzal érjük el, hogy bedöntjük a lapot és ez fékezi a kerekeket. Ha döntjük a lapot, az első és hátsó tengelyek ellentétesen fordulnak, így a deszka kanyarodik. Ha jobbra döntjük a lapot, jobbra megy, ha balra döntjük, akkor balra. A sportágnak ma már több szakága van, lézezik freeride vonal, street, carviing, sttb. Aki jobban el szerenen mélyedni a dologban, az olvasgessona a Magyar Mountain Board Egyesület honlapján.

Helyzet itthon






Freeride vonal
A mountainboardozás Magyarországon még gyerekcipőben jár. A Magyar Mountain Board Egyesület elnöke, Pelyhe Ádám elmondta, hogy itthon körülbelül 20-25 aktív boardos van, 60 főre becsülte azoknak a számát, akik kite ernyővel használják ezt az eszközt.

Az USA-ban, Angliában és Németországban a sportág komoly népszerűségnek örvend. Sok nagyobb városnak van saját mountainboard parkja, ahol kisebb-nagyobb ugratók, boardercross pálya, csúszókorlátok, vizesárkok, hosszú füves lejtők és felvonó, vagy azt helyettesítő teherautó v. pótkocsis traktor várja a deszkásokat tavasztól őszig, télen pedig snowboard parkként üzemelnek.

A mountainboardozáshoz nem kell olyan meredek lejtő, és olyan komoly pálya, mint a snowboardozáshoz vagy a síeléshez, így rengeteg helyen lehet csúszni. Itthon népszerű találkozóhely a Normafa, a Sashegyi Bikeparkban idén tavasszal külön pályát épített a Magyar Mountain Board Egyesület, az év legkomolyabb rendezvénye pedig a Tokajban rendezett verseny.

Nehéz megtanulni?







Downhill
Aki deszkázott már valaha – legyen az snowboard, szörf, gördeszka vagy wakeboard -, az könnyen megtanul egy másik dezskás sportot. Általánosságban elmondható, hogy a mountainboardon biztosabb lábakon áll az ember, mint egy snowboardon, mivel a gumik jobban tapadnak a talajhoz, így az ember alól nehezebben tud kicsúszni a deszka. Ez nagy előnyt jelent például ugrásból történő érkezésnél.

A hátránya viszont, hogy ha az illető elveszíti az egyensúlyát, nem lehet hirtelen csúsztatással, farolással korrigálni, úgy mint a snowboardnál, hanem sajnos a legtöbb esetben esni kell. Másik hátránya a snowboarddal szemben, hogy nagyon meredek lejtőn nem lehet “lesumákolni”, úgy mint a snowboarddal (ti. csúsztatás sarokélen).

Nagyokat lehet ezzel esni ?






Street vonal
A szűzhavas snowboardhoz képest azért kemény dolog a mountainboardozás. A ratrakkal eldolgozott sípályához képest már annyira nem vészes, mivel az ember itt teleaggatja magát protektorokkal (védőfelszereléssel).

Bukósisakban, térd és könyökvédőben, csuklóvédőben és impact shortban egyáltalán nem vészesek az esések. Persze itt is lehet csúnyán érkezni, zúzódásokat szerezni, vállat meghúzni, de mondjuk egy downhill mountainbike-hoz, vagy neadjisten egy motorkrosszhoz képest kifejezetten kellemesek az esések.

A másik általánosság meg az, hogy az ember akkor esik sokat, amikor kezdő, de akkor meg rendszerint nem megy gyorsan, és nem ugrik magasra, így nincs belőle nagyobb baj. Amikor már gyorsan megy és magasról esik le, akkor meg már van akkora gyakorlat, hogy a hibázások nem olyan durvák, így az esések is egyrészt ritkábbak, másrészt meg rendszerint csak elcsúszik az ember, és nem fejre esik.

Hogyan lehet elkezdeni?

Akit érdekel a sportág, kövesse figyelemmel a fórumot a szövetség honlapján. A Normafánál és a Sashegyi parkban bárki csatlakozhat a riderekhez, kipróbálhatja a deszkákat és tanácsot is kaphat, hogyan kezdje!

Comments

comments