MotoX: a légtér kétkerekű urai

Bár Pamela Anderson is ott volt a MotoX döntőkön, a sztárok mégis a motorosok voltak. Bemelegítésnek ott volt a motoros magasugrás, aztán jött a főszám, a Freestyle. Itt a nyertes ugyanaz volt, mint mindig, a legnagyobb ellenfele el sem indult. Mégsem volt unalmas a verseny, sőt! És ez még csak kettő volt a három MotoX döntőből.


Itt repül a…motoros
Fotó: Ehrmann/EXPN

Motoros akrobaták három felvonásban:



Ahogy azt már a beharangozónkban megírtuk, a MotoX-esek döntői olyanok az X-Games-en, mint a focivébén a döntő: kihagyhatatlanok. Az extrém sportok olimpiáján három versenyszámot is rendeznek a motorosoknál. Pénteken (aug. 15) a Step-Uppal indítottak (ez a magasugrás motoros verziója), aztán szombaton jött a szabadstílusú extázis, vasárnap, az X-Games legutolsó versenyén pedig jöttek a legnagyobb ugrások, a Big Air. Elsőként az első két versenyfajta döntőjéről olvashattok.


A motoros gladiátorok kulisszái
Fotó: Ehrmann/EXPN

Más versenyeken nagy szó, ha négy-ötezren kilátogatnak a helyszínre, a MotoX-ben egy nullát még a nézőszám mögé kell írni. Bár a nézők számát kicsit túlbecsültük, hiába fér be százezer néző az LA Coliseumba, a MotoX döntőkön „csak” negyvenezren voltak. No, nem mintha ezzel nem dőlt volna meg minden eddigi X-Games-es nézőrekord, csak kicsit rontotta a látképet, hogy voltak üres helyek is. Persze szupersztárokból sem volt hiány a nézőtéren sem. Hollywoodból csak egy ugrás az LA Coliseum – Pamela Anderson és Tommy Lee ki is használta a lehetőséget.


Buyten 32 láb magasban
Fotó: Ehrmann/EXPN

Pameláékról azonban úgyis bővebben tájékozódhattok a pletykarovatokban, mi maradjunk inkább a verseny igazi sztárjainál:



Bubka is megirigyelné az ugrásaikat:



Bár a Step-Up önmagában is lenyűgöző látványosság, az X-Games-en csak előjáték az igazi extázishoz, a Freestyle döntőhöz. A pénteki Step-Up döntőről azért mindenképpen be kell számolnunk, mert megérdemlik a fiúk. A Step-Up lényege megegyezik a magasugráséval. Az nyer, aki a legmagasabbra képes felugratni, anélkül, hogy leverné a lécet. Egy magasságon mindenki kétszer próbálkozhat. Persze azért a fizika alaptörvényeit ők sem tudják kikerülni, ezért egy kisebb dombról indulnak el először downhillban, ott lendületet vesznek, aztán szinte függőlegesen kilőnek felfelé, mintha egy rakéta indulna az űrbe, amikor pedig elérik a lécet, akkor megpróbálnak motorukkal átjutni rajta, anélkül, hogy levernék azt. Ennek az egyik legnagyobb mestere Tommy Clowers, aki zsinórban háromszor nyerte meg az X-Games Step-Up számát.


A “magasugrás” három legjobbja
Fotó: Shazamm/ESPN

Idén Clowers-nek csak az ezüst jutott, a legmagasabbra ugyanis a 23 éves Matt Buyten jutott, aki most először vett részt az extrém játékokon. A nyertes magasság 32 láb, azaz kb. 9,6 méter volt. Buyten nyilatkozata az utolsó előtti ugrásáról: „Amikor átrepültem a 31 láb magasan elhelyezett lécen, arra gondoltam, hogy mennyire fognak fájni a golyóim a leérkezésnél.” A harmadik helyet Ronnie Renner gyűjtötte be, aki negyedik X-Games-éről némi nemesfémmel térhet haza. Renner szerint a Step-Up sokkal könnyebb, mint a másik két versenyszám. Itt nem kell kunsztokat bemutatni, csak jó magasra fel kell jutni a motorral.


Pastrana csak aranyat hord
Fotó: Alan Kec/Shazamm/ESPN

A tavalyi ezüstérmes, az egyik nagy esélyes, Brian Deegan már 28 lábon kiesett, és elég komolyan meg is ütötte magát. Deegan viszont nem csüggedt. „Van pár trükköm a Freestyle-ra, amitől az emberek a gyatyájukba fognak csinálni. Ha sikerül végrehajtanom őket, nyerni fogok, ha elesek, akkor nagyon keményen meg fogom ütni magam.” Hogy Deegan csak hangember volt-e vagy tényleg leesett-e a nézők álla a gyakorlatától, az az alábbiakban kiderül.



Freestyle a Keresztapa nélkül:



Sajnos nem jött össze a csúcstalálkozó a sportág két legnagyobb sztárja, az élő legenda Mike Metzger, akit állandó újításai miatt csak Keresztapaként emlegetnek és a fiatal zseni, Travis Pastrana között. Tavaly sérülés miatt Pastrana nem volt ott az extrém olimpián, idén pedig Metzger lépett vissza az utolsó pillanatban, a verseny előtt egy héttel elszenvedett agyrázkódása miatt. Pedig micsoda csata lehetett volna! Főleg, mivel a Freestyle történetének eddigi legnehezebb ugrását, a hátrabukfencet Metzger a tavalyi X-Games-en mutatta be. Így várható volt, hogy az idei döntőre is kitalálnak a fiúk valami őrült trükköt.



360 fok, elforgatva:


Deegan 360-a
Fotó: Ehrmann/EXPN

Az új trükk a nem-tengelykörüli 360 fokos forgás (off-axis 360). Ezt a trükköt akkor a legegyszerűbb megérteni, ha megnézitek videón, de azért megpróbáljuk szóban is elmagyarázni. Képzeljetek el egy kockát, amit nem az oldala mentén, hanem a csúcsa mentén fordítotok el 360 fokban. A 250 köbcentis motort pedig a kocka egyik átlójába képzeljétek. Nagyon látványos, de nagyon nagyot lehet esni, ha a motoros nem repül elég magasra a trükk közben, és nem lesz ideje újra álló helyzetbe forgatni a motorját.



Mivel a döntőben a motorosok csak egy kűrt futhattak, nagyon vigyázniuk kellett azzal, hogy mennyit kockáztatnak. Egy bukás túl sok idejüket elveheti, és az akár az érembe kerülhet. Ezért is döntött szinte minden döntős úgy, hogy a kűrje végén, csak a közönségnek még bemutat valami különlegességet. Amikor Brian Deegannak lejárt az ideje, vett egy nagy levegőt, és úgy döntött, megpróbál bekerülni a Freestyle történelemkönyvekbe. Így nyilatkozott: „Mindig a második voltam, aki megcsinál egy trükköt, de ma este, úgy voltam vele, hogy én leszek az első, aki bemutat egy új mozdulatsort. Otthon vagy tízszer megcsináltam habon [sűrű habbal borított pályán gyakorolják a fiúk a nehezebb ugrásokat], és ötször sikerült is. Úgy éreztem, készen állok.” Briannek – igaz már időn túl – sikerült megcsinálni az MotoX történetének első, versenyen végrehajtott 360-át.


Pastrana Halál csókja és Adams Cliffhangere

Pastrana ezt nem nézhette tétlenül:



Travis Pastrana ekkor még a nézőtérről nézte a küzdelmet. Aztán eljött az ő köre is. Egy előrebukfenccel (flip) indított, aztán bemutatott egy gyönyörű és rendkívül légies Halál csókját (Kiss of Death) [vagyis repülés közben csinált egy kézenállást a kormányon]. Ezután megpróbálkozott egy kombinációval, amiből nagyon semmi sem sikeredett, örült, hogy bukás nélkül kijött a trükkből. Majd bemutatot néhány egylábas és nulla lábas bukfencet [vagyis a bukfenc közben levette egyik vagy mindkét lábát a pedálról], sőt végrehajtott egy remekbeszabott koporsót (coffin) is [repülés közben háton, lábbal előre végigfeküdt a motoron]. Utolsó trükkjének szánta a 360-at, de a landolása nem igazán sikeredett, elesett belőle.


Deegan méltó ellenfele volt Pastrana-nak
Fotó: Shazamm/ESPN

Persze nem ő lenne a világ legsikeresebb MotoX-ese, aki minden versenyt megnyer, amin elindul, ha nem tudta volna eladni magát. Még a rosszul sikerült kombinációja után is úgy öklözött a levegőbe, mintha most ugrott volna egy hátrabukfencet. A gyakorlata után, egy akkora adrenalinadaggal a testében, amitől más egy hétig vigyorogna, csak a következőt mondta: „Nem haltam meg, ember, nem haltam meg!”



Az idei Freestyle versenyen kicsit a bírók mintha a nevek alapján is pontoztak volna. Mint a műkorcsolyában: ha nagy név vagy, könnyebben adnak magas pontszámot. Persze szó sincs arról, hogy Pastrana gyakorlata nem lett volna gyönyörű, de nem nyert akkora fölénnyel, mint, mondjuk a tavalyi Gravity Games-en. Most Pastrana mögött Nate Adams lett a második, és a történelmi tettet végrehajtó Brian Deegan begyűjtötte nyolcadik X-Games érmét. Most egy bronzzal gazdagotott a gyűjteménye. Már csak az arany hiányzott, de akkor hátra volt még az utolsó MotoX verseny, a Big Air, tehát még reménykedhetett, hogy egyszer nem ő lesz az „udvarhölgy”. Nemsokára megtudhatjátok, sikerült-e neki.

Comments

comments