A törzsfejlődésben akadt egy oldalág, ami ugyanúgy a szörfből fejlődött ki, mint a snowboard, mégis evolúciós zsákutcának bizonyult. Pedig ikertestvére a snowboardnak. Most próbálják újra életre kelteni. Ez nem más, mint a monosí.
Ha hatvanas évek Amerikájában több szörfös is azon dolgozott, hogy hogyan téliesíthetné kedvenc játékszerét. Az egyik evolúciós vonalból fejlődött ki a snowboard. Van viszont egy másik vonal, amelyik a kezdeti előnye után hanyatlásnak indult, sőt, majdnem teljesen kihalt. Az amerikai találmányi hivatalhoz benyújtott első monosí vázlatrajzot itt nézheted meg.)
A fő különbség a snowboard és a monosí között az, hogy itt a kötések egymás mellett és nem egymás mögött vannak, mint a snowboardnál. No meg persze az, hogy itt a síelésnél használt síbotok megmaradtak. A hóban kevésbé esztétikus nyomvonalat húz maga mögött, mint a snowboard, viszont a hívei szerint könnyebb vele bánni, mint a hódeszkával.
Amikor a hetvenes évek elején végre sikerült egy olyan monosít megalkotni, ahol a kötések nem oldódtak le azonnal, és megfelelő sebességgel lehetett vele haladni a hóban, a monosí egyik úttörője kivitte az egyik amerikai síparadicsomba, kipróbálásra. Nem fogadták egyből szívükbe a síelők a szörföst és új találmányát, amivel látszólag sokkal gyorsabban vált a lejtők ördögévé, mint ők a dupla lécükkel.
Persze mivel akkoriban még a legtöbb síparadicsomból ki voltak tiltva simpla-sízők, PR-jukat más pályákra kellett terelniük. Elég volt néhány klasszul megcsinált film, persze igazi dögös háttérzenével, és megindult a kereslet. Sorra jelentkeztek a gyártók – először az USÁ-ban, aztán Franciaországban, majd Japánban is egyre népszerűbb lett.
Aztán pár év múlva beindult a snowboard őrület, és a monosí gyártók egyre inkább leálltak a monosík gyártásával.
Mára már csak néhány kisebb cég gyárt monosíket: a Duret, a Lunar, a Swell Panic, a Snowshark és a White Knuckle modelljeihez lehet hozzájutni – persze csak az interneten. Az egyik ilyen site a www.monoski.com. Persze mivel nem tömegtermelésben gyártják a léceket, így kb. 3-4-szer annyiba kerülnek, mint egy snowboard.
2001 óta több szövetséget is alapítottak a sportág újbóli felvirágoztatására az USÁ-ban, Franciaországban és Japánban. A szövetségek szervezésében táborokat, versenyeket is rendeznek.
Felhívtunk a nagyobb budapesti sportáruházakat, hogy hallottak-e már a monosíről, de csak snowboardjuk van. Ezek után a Magyar Síszövetségnél próbálkoztunk, de ott is csak mély hallgatás volt a válasz.