Mocsár-búvár vb: nyakig a trutyiban

Minden sporthoz kell némi lököttség, de a mocsár-búvárúszáshoz diploma kell őrületből. Mégis közel százan vesznek részt évente a sportág világbajnokságán. Ráadásul nem is ez az egyetlen eszement sportverseny Llanwrtyd Wells-ben, a walesi falucskában, amit a sportversenyei mentettek meg a kihalástól.


Llanwrtyd Wells
Forrás: www.neuaddarmshotel.co.uk

Hol volt, hol nem volt:



Llanwrtyd Wells neve elárulja, hogy a település Wales-ben található. Valószínűleg nem hallottatok még róla, ezzel mi sem voltunk másképp. Llanwrtyd Wells (csak kiejteni ne kelljen) Nagy-Britannia legkisebb települése, alig hatszáz lakossal. Persze nem ezért írunk róla. Hanem azért, mert a település eséllyel pályázhatna a világ legőrültebb versenyeit rendező helyszín címére. Minden júniusban itt tartják például a Ló-Ember Maratont, ahol a két- és négylábúak 22 mérföldön (kb. 35 km) mérik össze erejüket, kitartásukat. Nem viccelünk. Idén június 7-én például 400 futó és 38 ló indult az árkon-bokron át vezető versenyen. A viadal igen egyszerű elven működik: gyorsabban kell futni, mint a lovak.



Hogy ez lehetetlennek tűnik? Ja, kérem, Nagy-Britanniában vagyunk, ahol mindenre lehet fogadni, és minél nehezebb a kihívás, annál jobb. Állítólag a 18. században, amikor arról vitatkoztak, hogy az ember magasabbrendű-e (ergo erősebb, gyorsabb) az állatoknál, akkor jutottak arra a következtetésre, hogy meg kell tudni verni a lovakat futásban. Erre Arany János a következőket mondaná: „S a nép, az istenadta nép, Ha oly boldog-e rajt’ Mint akarom, s mint a barom, Melyet igába hajt?”


Maraton wales-i módra
Forrás: llanwrtyd-wells.powys.org.uk

Volt is egy ember, Guto Nyth-Bran, aki állítólag egyszer legyőzte ló-ellenfelét maratonban. Ezt a hagyományt újították fel a 20. század második felében, és jövőre már a 25. Ló-Ember Maratont rendezik Llanwrtyd Wells-ben. Hogy komolyabb tétje is legyen a versengésnek, itt is halmozódik a nyeremény, ha egy évben a ló nyer. Mivel idén sem nyertek a derék brit futók, így jövőre már 25 ezer font vár arra, akinek ez sikerül. Ez több mint kilencmillió forint! Ezek után persze nem csoda, hogy Nagy-Britannia legpatinásabb fogadóirodája, a William Hill is beszállt a játékba, egy font felrakásával 20-at lehet visszanyerni, ha valaki gyorsabban futja le a távot, mint a lovak. Ez a fogadósdi érdekes dolog: minél több egymást követő évben nyernek az esélyesebb lovak, annál magasabb a nyeremény, és annál inkább igazolva látszik, hogy az ember esélytelen, így egyre nő a homo sapiens(?) győzelmével nyerhető összeg. Ugyanakkor a fogadóiroda nyilván azzal is számol, hogy egyszer minden sorozat megszakad, azaz valamilyen csoda folytán megint a simabőrű kerül ki győztesen a versengésből. Akkor pedig valaki nagyon nagyot kaszál…



Nyakig az iszapban



Persze nem csak futásban találtak ki őrült versenyeket Llanwrtyd Wells-ben. Dombjaik vannak, patakjaik, mocsaraik – ebből kellett gazdálkodni. A futóverseny egyértelmű választásnak tűnt, de mit csináljanak a mocsarakkal? Rendezzünk búvárversenyt – viccelődhettek a derék wales-iek egy pint sör mellett. Valahogy így jött létre a Bog Snorkelling. Ezt leginkább „hobbi-szabadtüdős búvárkodás mocsárban”-ként fordíthatnánk.


A pálya
Forrás: Outside online

A verseny lényege, hogy egy kb. 55 méter hosszú árokban, amit a mocsárban vájtak, kell két hosszt megtenni a lehető legrövidebb idő alatt. Ez a legjobbaknak két perc alatt megvan. Kötelező felszerelés a búvárpipa és a békaláb. A neoprén öltözet nem kötelező, de ajánlott, mivel a mocsár elég hideg és persze rendkívül mocskos. Az indulók normál úszásnemekben nem teljesíthetik a távot, de ezzel a trutyiszerű mocsárban nem is sokra mennének. Idén közel százan vágtak neki a távnak, nem csak Nagy-Britanniából, de jöttek Ausztráliából, sőt Amerikából is. Hogy emberek önszántukból miért vesznek részt ilyen versenyeken, arra nem sikerült rájönnünk, de azt tényként közölhetjük, hogy a világ leggyorsabb mocsár-búvárúszója 2002 után idén újra a brit Phillip John. (2001-ben a száj- és körömfájás járvány miatt nem tartották meg a versenyt.)


Fő az egészség!
Forrás: ic Wales

A győztes kap egy trófeát és pár ezer forintot, a többiek pedig vihetik haza a mosnivalót, amivel legalább egy hétig el lesz a mosógép, még ha valami „csodamosóport” is használnak.



Azért térjünk csak vissza a versenypályára. Érdemes, bár a kényes gyomrúaknak nem ajánlott. Szóval mocsár, olyan igazi, gyökerekkel, rovarokkal, no meg felszálló metángázzal. Gordon Green, az őrület atyja, a Mocsár Mestere a mocsár egészségre ártalmas voltát firtató kérdéseket azzal szokta elhessegetni, hogy „errefelé a mocsarak elég savasak ahhoz, hogy a legtöbb baktériumot megöljék”. (Persze hacsak nem fulladt bele pár nappal korábban egy-két birka.) Bár állítólag élnek halak is a mocsárban, a búvárok leggyakrabban ártalmatlan vízi skorpióval szoktak találkozni.

Ha egyszer egy üzlet beindul:



Kíváncsiak voltunk, honnan ered ez a tényleg nem mindennapi sportág. Kiderült, hogy a már említett Gordon Green az érdemi szerző. Green 1976-ban otthagyta a londoni jégkrémgyári igazgatói állását, és feleségével vett egy 20 szobás viktóriánus fogadót Llanwrtyd Wells-ben. Szüksége volt valamire, amivel odavonzhatja a turistákat. A walesi táj és a tipikus walesi időjárás miatt az aprócska település még nem jutott volna a Neckermann katalógus címlapjára. Pár évvel később épp a fogadóban, némi sör mellett vitatkozott a farmerokkal – mi másról, mint a vidék egyik ősi kérdéséről, a fentebb már említett Ló/Ember problémáról. Innen ered a maraton modern verziója, és onnan már nem volt megállás. Egymás után pattantak ki a fejéből az őrültebbnél őrültebb ötletek.


Green ötletei tömegeket vonzanak
Forrás: llanwrtyd-wells.powys.org.uk

A mocsár-búvárkodás állítólag onnan ered, hogy Green 1985-ben egy angol házaspárral beszélgetett – hol másutt mint a fogadóban. A sörözgetés mellett szóba került a házaspár új otthona. A feleség azt találta mondani, hogy „van némi felújítanivaló a házon, de korántsem annyi, mint a kertben. Az legfeljebb mocsár-búvárkodásra alkalmas.” Voilá, pár perc, és már meg is született Green fejében egy újabb sportág. Az első versenyt még 1985 augusztusában megtartották, és azóta minden nyáron a Bank Holiday-kor (munkaszüneti napon) megismétlik. Idén erre augusztus 25-én került sor. Állítólag, amikor Manchester kandidált a 2000-es nyári olimpiára, Green még a szervezőbizottságnak is írt, hogy esetleg felvehetnék a mocsár-búvárkodást a programba. „Lehet, hogy ezért nem Manchester lett a befutó” – elmélkedett Green később.

A maraton és a búvárverseny mellett Green ötletgyárából a következők kerültek ki: a búvárverseny mountain bike-os verziója, ahol a biciklit ők biztosítják, de a mocsárba a versenyzőknek maguknak kell bemenni. Van cross-country futó/gyalogló verseny, ahol az ellenőrzőpontokon sört szolgálnak fel, és emellett még van vagy féltucat sörfesztivál is.

Comments

comments