A C-vitamin hiányától lassan gyógyulnak a sebek, a B-vitamin hiánya pedig kihat a viselkedésre. A recept: fókahús és lekvár. Erőss Zsolt az energiagélre esküszik.
Az extrém erőpróbák során a sportolók csúcsra járatják szervezetüket. Az egészség megőrzésében nagyon fontos szerep jut a vitaminoknak. Hiszen ezek az erőpróbák nem csak fizikálisan gyötrik meg az emberi szervezetet, hanem a vitaminháztartást is szétverik.
Hideg ellen fókahús és lekvár
Mindezt 105 évvel ezelőtt már Amundsen és csapata is tudta. Ő és legénysége hajózott át
Expedíció előtt több hónapos vitaminkúra |
Mielőtt Amundsen elindult az expedíciókra, hosszú hónapokig készítette fel magát és csapatát.
Az út előtti táplálkozásba rengeteg zöldséget, gyümölcsöt építettek be, hogy komoly vitaminkamra legyen a szervezetük.
Ettől függetlenül azonban bőséges C-vitamin tartalékkal indultak útnak.
Útjuk során erejük jócskán ki is tartott, főként azért, mert Amundsen kiváló táplálkozási szakértőnek bizonyult. Legénységével szigorúan betartatta például azt, hogy minden nap egyenek friss húst, legtöbbször fókahúst, valamint lekvárt. A kekszre pedig kakaóporos vajat kentek, vagyis mindenből igyekeztek kihozni a maximumot.
Amundsen tudta: ha legénysége tagjai legyengülnek, az mindnyájuk életébe kerülhet. Például, ha a szervezetben C-vitamin hiány lép fel, akkor a kisebb sebek is nehezen gyógyulnak, a B-vitamin hiánya pedig kihat a kognitív viselkedési folyamatokra, és ez még nem minden…
Erőss Zsolt alaptábori és hegyi kosztról mesél
– Éppen ezért mi is komolyan készülünk egy-egy magashegyi expedícióra. Itthon is egészségesen élünk, táplálkozunk – sok gyümölcsöt és zöldséget eszünk. A magashegyi mászás komolyan megviseli a szervezetet. A jegesen fújó szél, a mínuszok, a csúcstámadás feszített tempója fizikálisan és lelkileg is mindent felemészt. Az erőt és a vitaminokat is. Ezért mindig a toppon kell lenni, hogy a túrák kibírhatóak legyenek – mondta el az extrém.hu-nak Erőss Zsolt hegymászó.
Zsolt szerint nem csak a C-vitamin hiány okolható a sebek lassabb gyógyulásáért.
– Nagy magasságokban az oxigénhiányos állapot miatti nagy megterhelés miatt is lassabban gyógyulnak a sebek. Ami itthon napok alatt összeforr, az ott hetekig eltarthat – tudtuk meg Zsolttól.
Erőss: “A 8000-es hegyek felemésztik a szervezet vitaminkészletét” |
Elmondta azt is: ha étkezésről van szó, akkor külön kell beszélni az alaptábori és a hegyi étkezésről.
Hiszen az alaptáborban még “dőzsölnek”, egymás után fogyasszák a helyben megvett élelmiszereket: tejet, tojást, csirkét, rizst. A hegyen azonban maradnak a száraz étkek, vagyis a zacskós levesek, a rizs és a tészta.
A csúcstámadás pedig külön kategória…
– Ez sokórás folyamatos menetelés, küzdelem az idővel, időjárással, magunkkal. Ilyenkor szinte alig eszünk valamit, bár az extrém megterhelés miatt a szervezet nem is tudná megemészteni az élelmet – mesélte Zsolt, majd hozzátette: nemcsak, hogy nem esznek, szinte folyadékot is alig vesznek magukhoz.
Éhezés a csúcson
– Csúcstámadásnál én negyed liter folyadéknál többet biztos nem viszek magammal, és általában az is megfagy. Gyakorlatilag ez az időszak a szervezet kiéheztetése – tette hozzá Zsolt, aki rendszerint 10-15 kg-ot fogy egy-egy expedíció során.
A magashegyi expedíciós mászás során azonban a csokoládé és a szőlőcukor nem maradhat ki a napi étkezésekből.
– A hegyi étkezésekben és a csúcstámadás során is nagy szerep jut az energiaszeleteknek és főként az <i>energiagélnek</i>, ami egy cukorkaszerű vitaminbomba. Ezek erőt adnak, de a csúcsot mégiscsak nekünk kell meghódítani… – fűzte hozzá Zsolt.
Erős menetben
Erőss Zsolt, ha éppen nem az egyik 8000-en mászik, akkor sem engedheti meg magának, hogy gyorskajáldai koszton éljen, hiszen mostanság majd minden évre jut egy csúcstámadás.
Ez tavaly sem maradt el, hiszen Erőss a K2-Gasherbrum-I Expedíció tagjaként a Broad Peak-et (8047 m) és a Gasherbrum-I-et (8068 m) is megjárta/megmászta.
Idén sem tétlenkedik, hiszen – mint azt az extrem.hu-nak elmondta – tavasszal a Himalájába indul. Igaz, most nem a K2 lesz a célpont, hanem több 8000-es csúcs.