Egy tizenhat éves holland srác, Boyan Slat évekkel ezelőtt éppen Görögországban nyaralt, mikor búvárkodás közben rácsodálkozott arra, hogy több a műanyag flakon a vízben, mint a hal. A dolog otthon is gyötörte, egészen addig, míg rá nem jött a világmegmentő megoldásra.
Az óceánok megtisztítását a műanyag dobozoktól eddig lehetetlennek, vagy legalábbis túl költségesnek tartották, egészen eddig. Több száz önkéntesből álló csapatával egy évig tesztelte a módszert, majd a közben 19 évessé cseperedett Boyan Slat június elején hivatalosan is bejelentette, hogy az általa kitalált rendszer technikai és anyagi szempontból is kivitelezhető.
RÖVIDFILM A PROJEKTRŐL:
Ezzel tíz év alatt mintegy 66 millió tonnányi műanyag flakontól tisztítja majd meg a Csendes-óceánt, azaz a teljes úszó műanyag-szennyezés 42 százalékától. “Nem nekünk kell az óceánhoz menni, mert az jön hozzánk, ugyanis megvan az a tulajdonsága, hogy folyamatosan tisztítja önmagát” – mondta Slat, aki még főiskolai tanulmányait is feladta ezért a projektért.
A módszer a természetes áramlatokra és a széljárásra alapoz, amely passzív szállítója a szennyezésnek, és össze is gyűjti azt. Ez azt is jelenti, hogy ezentúl felesleges hálókat és hajókat használni arra, hogy összegyűjtsük a tengerekben található műanyag hulladékot. Elég hozzá egy szilárd, de vízfelszínen lebegő akadály, ami megállítja őket.
Slat és csapatának 530 oldalas tanulmánya kedden kapott zöld utat, a pénz megvan rá, a szakmai szervezetek pedig mind beálltak mögé. A következő lépcsőfok a művelet kiszélesítése lenne a Csendes-óceánon kívül más vizekre, ehhez azonban kétmillió dollárra van szükségük.
Azt azért Slat is kifejtette, hogy ez a módszer csak az egyik része a megoldásnak, kell hozzá az is, hogy ezentúl ne kerüljön műanyag szemét az óceánokba. Ez már rajtunk múlik.
Szólj hozzá