Minden élsportoló megszállott

Sikeres profi pályafutásának eredményeit még felsorolni is pont elég: kétszeres magyar bajnok, kétszeres Európa-bajnok, és egyszeres világbajnok. Ilyen eredmények eléréséhez minimum megszállottnak kell lenni, de Béres Alexandra szerint minden élsportoló megszállott egy kicsit.


A fitneszteremben edzés előtt

A Váci úti impozáns irodaház földszintjén található a nem kevésbé impozáns Alexandra 1. fitneszterem. Az utca felőli oldalon hatalmas üvegablakok vannak, a járókelők megállhatnak, és meg is állnak, hogy egy kicsit bekukucskáljanak. Nyugodtan be is mehetnének, mert odabenn igen kellemes fogadtatásban lenne részük, sőt még csak szerencsésnek sem kell lenni, hogy találkozzanak a névadóval és tulajdonossal Béres Alexandrával. Alexandra ugyanis ideje legnagyobb részét itt tölti.



-Ugye ez még nem a reggeli volt? -kérdezem Alexandrát, miután befejezett egy szendvicset és elkezdtünk beszélgetni.

-Nem, a reggelin már régen túl vagyok. Ma korán keltem, minden reggel nagy dugó van a szentendrei úton, így időben el kell indulnom. Szóval már otthon megreggeliztem, most csak két interjú között, és egy edzés előtt pótoltam kicsit.



Az rsg-től a fitneszig

-Egyébként szokásod korán kelni?

-Hétköznap, így ma is fél hétkor kelek, reggeli után autóba ülök és bejövök ide. A napi program aztán már változó, de rendszeresen vannak találkozóim újságírókkal, alakjukon vagy életvitelükön változtatni kívánó emberekkel, és természetesen ott vannak az edzések. Naponta többet is tartok, van nyugdíjas torna, vannak gyerek csoportjaim is, zsírégető óráim, úgyhogy naponta legalább két edzést tartok.

-Bár már visszavonultál az élsporttól, ezek szerint még sincs mozgáshiányod.

-Az biztos, viszont az is igaz, hogy már koránt sem edzek és mozgok olyan intenzitással, mint amikor még versenyeztem. Akkor nagyon komolyan edzettem, ez volt az életem. Kezdetben a ritmikus sportgimnasztika, aztán pedig a fitnesz.

-Apropó, miért váltottál sportágat?

-Ennek több oka is van. 18 éves koromban jöttem rá, hogy az RSG-t csak azért csinálom, mert nagyon szeretem, sőt imádom, de nem tudtam ebben a sportban kiugró eredményeket elérni. Igazából nem volt hozzá megfelelő sem az alkatom, sem pedig az izomzatom. Igaz, hogy évekig voltam a válogatott keret tagja, de komoly, világraszóló eredményt nem tudtam produkálni.



Kellett hozzá megszállottság


Világbajnoki formában

-Ekkor jött a fitnesz.

-Így van. Elkezdtem figyelni a rokonsportágakat, például a tánc, amiben még versenyen is indultam, az aerobic, amit túl keménynek, erőteljesnek és kevésbé nőiesnek tartottam, és persze a fitnesz. Volt egy toborzás, ahol azt mondták, hogy nagyon tehetséges vagyok és, hogy feltétlenül érdemes lenne komolyabban megpróbálnom. Magyarországon ekkor jelent meg először a fitnesz, nem volt semmilyen háttere, még edzőink sem voltak, mindent magunknak kellett kitalálnunk. Kimentünk Amerikába, tanultunk edzőktől, könyveket, edzésterveket olvastunk.

-Akár azt is mondhatnánk, hogy kellett hozzá némi megszállottság is…

-Így igaz, kellett hozzá megszállottság, kitartás, akaraterő, elkötelezettség. Szerencsére mindezt megkaptam korábban az RSG-től, és apukámtól, aki belém nevelte ezeket az erényeket. Szerintem minden élsportoló megszállott, a kimagasló eredményekért ugyanis hatalmas áldozatokat kell hozni, ehhez pedig néha megszállottnak kell lenni.



Megszállottak Klubja

Besenyei Péter mondta Alexandráról
Besenyei Péter műrepülő világbajnok ajánlotta be Alexandrát a Megszállottak Klubjába. Választását így indokolta: „Alexandrát már régebb óta ismerem, és elismerem eredményeit, kitartását és a sporthoz való példa értékű hozzáállását. Nagyszerű sportembernek tartom, aki követendő példa lehet mindenki számára. Nem kétséges, hogy méltó helye van a klubban, és a Megszállottak Klubja büszke lehet rá.”

-Magyarországon működik egy klub, a Megszállottak Klubja. Te, hogy kerültél be ebbe az illusztris társaságba?

-Ide csak úgy lehet bekerülni, ha meghívják az embert. Ennek a klubnak olyan emberek a tagjai, akik a hétköznapit jóval meghaladó, már-már hihetetlen teljesítményekre képesek, egy nem olimpiai sportágban. Most ötvenöt tagja van a klubnak. Engem Besenyei Péter műrepülő ajánlott be, akivel egy sítúrán kötöttem barátságot. Tavaly ősszel fel is vettek a klubba, ami számomra hatalmas megtiszteltetés, mert lenyűgözőnek tartom, amit ezek az emberek véghezvisznek.

-A sporton kívül, a hétköznapi életben is hasznát veszed az élsportolók megszállottságának?

-Néha szükségem volt és van is rá. Annak idején még sportolóként előfordult, hogy nem úgy sikerült egy verseny, ahogy szerettem volna, igaz, hogy pontozásos sportágakban ez nem ritka, de mégis megviseli az embert. Ilyen esetekben mindig újra kellett kezdeni, amiben segített az a tulajdonságom, amit apu úgy fogalmazott meg, hogy a kudarcokat valójában nem kudarcként élem meg. Inkább erőt adnak a folytatáshoz.



Családi és orvosi háttér

-A szüleidnek van szerepük a sportpályafutásodban?

-Mindkettőjüknek van, igaz, hogy másképp. Apukám volt az, akinek a hatására elkezdtem sportolni, a sport mellett ő volt az, aki belém plántálta a szorgalmat és a kitartást. Anyukám pedig biztosította az élsporthoz szükséges nyugodt családi hátteret. Orvosként apukám irányította és felügyelte a táplálkozásomat is kiskoromban, illetve amíg együtt éltünk, erre a mai napig odafigyelek. Később az RSG-válogatottban, rettenetes diétát kellett tartanom, és gyakran előfordult, hogy rendszertelenül ettem, főleg versenyek előtt, amikor hozni kellett a súlyt. A fitnesz diéta sokkal könnyebben kezelhető, mert szinte mindent lehet enni, persze csak módjával. Ugyanakkor ma már nem is kívánom azokat az ételeket, amiket gyerekként még imádtam, ilyen a pacal, nem eszem cukrot, és a vörös húsok közül is csak a marha bélszínt.

-Olvastam a honlapodon, hogy karitatív rendezvényeken is szerepelsz, ennek van valamilyen különleges háttere?

-Nincs különleges háttere. Egyszerűen csak megkerestek, és én igent mondtam. Évente öt jótékonysági fellépésünk van, és szerencsére mindenhol szívesen látnak bennünket.



Dr. Béres Alexandra


Alexandra 1 fitneszterem

-Az élsport mellett jutott időd a tanulásra is. A Testnevelési Egyetemen tanári diplomát szereztél. Vannak további terveid is a tanulást illetően?

-Igen! Idén kezdtem el az egyetemen a phd képzést, ha minden jól megy pár éven belül a sporttudományok doktora leszek. Azért vágtam bele, mert nagyon gyakran kerestek meg olyan problémákkal, amikkel én nem tudtam mit kezdeni, viszont olyan orvost sem találtunk, aki ezekre a speciális mozgásszervi gondokra tudta volna megoldást. Például megkeres valaki, hogy a műtött térdével járhat-e az óráimra, én pedig nem akarom neki azt mondani, hogy menjen el egy orvoshoz, aztán jöjjön vissza a válasszal. Inkább konzultálok az orovossal és utánanézek a problémának. Sokkal jobb, ha én magam is tudom a választ ezekre a kérdésekre.



A jövő: tanulás, curling, nyugalom


Rövidtávú cél

-A jövődet hogy tervezed, szerepet játszik-e még benne a sport, vagy már csak a civil szféra?

-Nem szokásom hosszú távra tervezni, inkább közeli, megvalósítható célokat tűzök ki magam elé, és azokat próbálom meg teljesíteni. Hogy a fitnesszel mi lesz, merre halad azt még én magam sem tudom. Alig tíz éve, hogy feltűnt Magyarországon, és már azóta is rengeteg változáson ment át. Szeretnék sokat foglalkozni gyerekekkel, mellette ott van a doktorandusz képzés, az is eltart még néhány évig, és van egy új sportom, a curling. Tagja vagyok a válogatottnak, és decemberben ott leszünk az olaszországi Európa-bajnokságon, Courmayeur-ben. De a legfontosabb mégis az, hogy megpróbáljam egy kicsivel nyugodtabbá tenni az életemet. Jó volna naponta csak 8-9 órát dolgozni!

Comments

comments