Milyen sátorban a legjobb?

A bakancs és a kabát megvásárlása után extrémcuccos kisokosunk a sátrakkal foglalkozik behatóan. Az egész családnak kell-e hely, vagy csak egy személynek? Hétvégi kiruccanásra vagy komoly expedícióra? Cikkünkből kiderül, mire kell odafigyelni a választáskor.


Tumultus a placcon
Fotó: Philip Greenspun

Az emberek, ha kirándulni vagy túrázni mennek, természetesen azon is elgondolkodnak, hogy egynapos legyen a kaland, vagy több napig tartson. Ha a több nap mellett szavaznak az illetékesek, akkor feltétlenül szükség van egy sátorra a személyek számától függetlenül. Ez akármelyik évszakban eszébe juthat az embernek, így nem árt jobban körülírni e témát. A bakancsok és a kabátok után extrémfelszereléseket bemutató sorozatunk legújabb fejezetéből megtudhatjátok, mire érdemes odafigyelni a választásnál, mik az egyes sátrak legfőbb tulajdonságai, és hogy hogyan tudtok hozzájutni ezekhez a termékekhez.


Sátorozni kompon is lehet
Fotó: Philip Greenspun

A sátor előterének elég nagynak kell lennie, ami minimum fél négyzetmétert jelent személyenként, hogy könnyen elférjen az utazó csomagja és bakancsa, illetve más egyéb, de azért fontos dolgok. A sötétben foszforeszkáló cipzárak a hajnalban dolgát elvégezni szándékozó túrázónak nyújtanak abban segítséget, hogy ne a saját arcán landoljon a sötétben való botladozás közben. A sátor alja és a sátorlap esetében a szegélyezésnek biztosítania kell a maximális kopásállóságot, és minél jobban növelnie kell a vízállóságot.



Az esetleges két bejárat a sátor szellőzését teszi lehetővé. A rögzítőkötelek nélküli, szabadon álló sátrak több rudat és nagyobb súlyt jelentenek, de stabilabbak és könnyebb őket mozgatni.

A kötelekkel rögzített modellek sokkal könnyebbek, de ott cölöpökre is szükség van, ami nagy kihívás, ha kőre, homokra vagy hóra szeretnénk felállítani sátrunkat. Nagyon fontos, hogy az ember könnyedén fel tudjon ülni a sátorban, hiszen senki sem szeretne egy szűkös helyen feküdni vagy ülni.



Mi a helyzet a gyakorlatban?



Hannah Impact és Target-S

Ennyi előtanulmány után felkerekedtem, és szétnéztem a piacon. A Mountex üzletében Csibi Sándor segített eligazodni a különböző sátrak között. A Hannah márka Sándor szerint megbízható. A csehek, úgy látszik, tudják, mi kell az embereknek, hiszen bőséges választékkal szolgálnak, és tulajdonképpen az összes cél kielégítésére alkalmasak sátraik. Az alacsonyabb árkategóriával azokat az alkalmi túrázókat, kirándulókat célozzák meg, akik bár nem minden hétvégén, de azért néhányszor kiruccannak az év folyamán. Ide tartozik például a Hannah Impact, a Troll-S vagy éppen a Target-S. Ezek 20-30.000 forintba kerülnek. Az Impact egy könnyű szerkezetű, stabil felépítésű sátor. Súlya 3,3 kg. A Troll-S egy helytakarékos sátor, amelyet elsősorban hátizsákos, kerékpáros és vízi túrákhoz ajánlanak gyártói. A Target-S már két bejárattal rendelkezik. Stabil, három rudas szerkezetű. Tágas az előtere, és csak kicsit nehezebb, mint az előzőek: 3,5 kg. Mindhárom esetében anyaguk révén lélegző és vízlepergető tulajdonságuk sem mellékes. A Hannah outdoor szériája viszont csak tavasztól őszig használható.


Hannah Expedition

Egy kicsit már drágábbak a Coleman sátrak, amelyeknél a falak már szinte leheletvékonyak. Csak ez a majdnem hártya választja el a sátorlakót a külvilágtól. A gyártók még erősebbé, még víztaszítóbbá tették termékeiket. Ezek is három évszakon át, tavasszal, nyáron és ősszel használhatók. Áruk egy laikus számára már elég borsosnak tűnhetnek, hiszen 40.000 forint körül lehet néhány változatukat megvásárolni.



Egy kicsit visszatérnék a Hannah-hoz, hiszen ők egy rendkívüli expedíciós sátort is piacra dobtak. Fantázianeve érdekes módon Expedition.



Elsősorban magashegyre ajánlják. Többszörösen keresztezett, illetve öt rudas váza és különleges formája magas fokú szélállóságot és stabilitást kölcsönöz a sátornak, amely egy nagyon hatékony szellőzőrendszert is tartalmaz. A bejáratoknál egy nagyobb és egy kisebb előtér is található. Az előzőekhez viszonyítva elég nehéz, hiszen 4,9 kg. A 6-8000 méteres hegyek megmászásánál használják. Ára a csillagokat veri, hiszen 122.500 forintba kerül.


Coleman Aries

Sándor szerint, aki maga is hegymászó, az ilyen drága sátrakat a boltba betévedő potenciális vevők egyike sem vásárolja meg, hiszen nincs olyan hétköznapi ember, aki ennyi pénzt kiadna egy sátorért. Mondjuk az is igaz, hogy egy átlagos ember nem mássza meg az Everestet. Az ilyen magas kategóriájú sátrakat azok a profik használják, akik szponzoruktól megkapják a Földön fellelhető legdrágább felszereléseket. Ha arról lenne szó, hogy saját pénzükön vegyék meg a szükséges termékeket, ők is gondban lennének.


VauDe Mark IV Snow

Sándor egyébként egy, a német VauDe által gyártott sátrat használ már több éve. Ha cserére is volt szükség az idő folyamán, a márka megmaradt. Ára alapján a középkategóriába tartozik, hiszen 50.000 forint körül meg lehet vásárolni. Van egy téli verziója is, a Mark IV Snow, amely minden extrém körülményre fel van készülve. Viharálló és hihetetlenül stabil. Egy háromszemélyes sátorról van szó, amely két nagy előtérrel, és egy nagy belső térrel rendelkezik. Szellőzőrendszere a megfelelő levegőátjárást teszi lehetővé, melynek egy része lezárható, hogy a szigetelés biztosítva legyen. A csúcsos sátortető pedig megakadályozza, hogy a hó mindent eltorlaszoljon.

Végre egy magyar márka



Betértem egy másfajta sportüzletbe is. A Hervis ugyanis kicsit másképpen árulja portékáját, mint például egy olyan hegymászó bolt, mint a Mountex. Eladó híján a felfedezőút egyéni volt. Itt viszont végre egy magyar márkájú sátor is felbukkant.


RP Outdoor Apartement

Az RP Outdoor Apartement nevű változata négyszemélyes, üvegszálas és majdnem öt kilót nyom. 2000 mm-ig vízálló. Viszont itt egy hegesztett varratokkal ellátott nyári sátorról van szó, így a többi hónap alatt nem használható. A sátor kétrétegű, és egy nagy előtér is tartozik hozzá. Ára még az alacsonyabb kategóriába tartozik, hiszen 24.990 forintot többen megengedhetnek maguknak, mint 50.000-et. Sajnos a sátorkínálat nem volt a legjobb, így csak a fent említett RP-t tudtam jobban megvizsgálni.



Igaz, most csak két üzletbe tértem be, az ott fellelhető termékek rendeltetési céljukat tekintve nagyrészt lefedik a magyar piacot. Természetesen itthon is megtalálhatók továbbá az olyan outdoor márkák, mint a The North Face vagy az Ajungilak, de lényeges különbség nincsen sátraik között az egyes kategóriákban, leszámítva például az anyagok minőségét vagy a kidolgozást. Persze az is igaz, hogy a kis részletek megváltoztatják a súlyt, a víz- és szélállóságot, illetve a tartósságot. Mindenkinek el kell döntenie, hogy hegymászáshoz, könnyebb túrázáshoz, erdőbe való kiruccanáshoz vagy udvarba a gyerekek számára van szüksége alvóalkalmatosságra. Ha ez megvan, az adott kategóriákon belül végig lehet böngészni a teljes kínálatot, és hamarosan újabb és újabb sátrakkal találkozhatunk majd a szomszéd kertjében, a turistahelyeken vagy az elhagyatottabb területeken.

Comments

comments