Extrémsportos felszerelésekkel foglalkozó sorozatunk legújabb részében a hálózsákokat vizsgáltuk meg tüzetesebben a bakancsok, a kabátok és a sátrak után. Az extrem.hu cikkéből megtudhatjátok, milyen fontos tulajdonságokra kell odafigyelnetek vásárláskor.
Jó hálózsák, nyugodt alvás |
Ugye, mindenkinek volt már része olyan kalandban, amely alatt akár több napig is távol kellett maradnia a jó meleg otthoni ágytól? Az is lehet, hogy nem mindig volt biztosítva a megfelelő szállás lehetőség. Ha volt ágy, akkor nem volt lepedő, huzat, vagy legrosszabb esetben takaró. Ha ágy sem volt, vagy egy kempingben kellett sátorozni, az első túrázó talán elfelejtett hálózsákot vinni, így csak a sátor alja választotta el emberkénket a bungaló padlójától vagy akár magától a földtől. S ha az előbbi hideg, az utóbbi pedig még köves is volt, az alvásnak biztos, hogy lőttek. Az előbb említett esetek, higgyétek el, előfordulnak, hiszen egy esetben például én magam is szenvedő alanya voltam feledékenységemnek, illetve fel nem készültségemnek. Éppen ezért itt az ideje, hogy a bakancsok, a kabátok és a sátrak után kicsit többet tudjunk meg a hálózsákokról is.
Ha már a fontosabb tulajdonságoknál tartunk, a következőket mindenféleképpen érdemes megfontolni az első vagy egy újabb hálózsák megvásárlásakor. A mesterséges szigetelések egyre inkább könnyebbé és lágyabbá válnak. A gyártók minél inkább az ultrakönnyű külső réteg fejlesztésére koncentrálnak. Legtöbbjük rendelkezik DWR-rel, azaz tartós víztaszító képességgel.
Ezt azzal érik el, hogy a varrást, illetve a varrás által okozott pirinyó lyukakat hegesztéssel helyettesítik, azaz egy bordás anyagot hegesztenek a külső rétegre. Érdemes megfontolni a puha tapintású hálózsákok beszerzését, melyek anyaga általában Pertex vagy mikroszálas poliamid. Az ember használat közben úgy érzi, mintha selymen feküdne. Egy hurok vagy kis akasztó pedig megóvja az alvót, hogy az éjszaka kellős közepén a hideg földön kössön ki. A legjobb változat egyébként a klasszikus múmia formájú hálózsák. A meleget maximálisan benntartja, bár a vastagabb zsákok akár klausztrofóbiát is okozhatnak. Érdemes ott, az adott üzletben belebújni. Ha esetleg kapucnija is van a hálózsáknak, plusz meleghez juthatunk. Ugyanez a helyzet a melegítő gallérral, amely megakadályozza a meleg elillanását a nyak körül. Ennyi elég is ahhoz, hogy az eladó segítségével megtaláljuk álmaink hálózsákját.
Akár a kemény mínuszokban is melegen tartják az alvókat, Fotó: www.mtnphil.com |
Először a már jól ismert Mountex üzletében kötöttem ki, ahol ismét Csibi Sándor volt a segítőm. Azt hangsúlyozta, hogy egy túrázónak fontos, milyen nehéz cuccot visz magával egy útra, ezért a hálózsák súlyára nagyon oda kell figyelni attól függően, hogy ki milyen hosszú kalandra vállalkozik. A töltőanyag ezért kritikus. Ha az pehely, akkor kerülni kell a nedves szálláshelyeket. Például ha erdőbe megyünk, vagy a trópusokon túrázunk, akkor a pehelyről le kell mondanunk, mert a szigetelése nem tökéletes. Ezekre a helyekre műpehellyel töltött hálózsákokra van szükségünk. Viszont ha például magashegyi túrára megyünk, a pehely töltet megfelelő.
Hannah Bivak |
Mint ahogy a sátraknál is, a hálózsákok esetében is az egyik kedvenc márka a cseh Hannah. A Bivak zsákot elsősorban magashegyi túrákhoz, alpesi- és sziklamászáshoz ajánlják. Egy négy évszakos hálózsákról van szó, amelyet a nagyon jó minőségű Izotherm töltet tesz alvásra alkalmassá minden körülmény között. Jobb- és baloldalon is található cipzár, és alig két kilogramm a súlya. Nagy előnye, hogy akár –17 ºC-ban is kellemesen használható. Hőgallérral és hőszigetelt cipzárral rendelkezik. Ára a többihez képes még alacsonynak mondható, hiszen 19.900 forintért be lehet szerezni.
Persze nyilvánvaló, hogy nagyon sok ember számára még ez a majdnem 20.000 forint is nagyon sok egy szimpla hálózsákra, de mivel egész évben használható és évekig lehet használni, érdemes egyszer többet kiadni, mint többször rossz minőséget választani. A Hannah hálózsákok egy másik változata a Scout, amely ultrakönnyű és egészen kicsire összenyomható. Töltete egy 120g/m²-es Micro-tec anyag, amely lehetővé teszi, hogy a zsákot hidegebb éjszakákon is könnyű szívvel lehessen használni. Szintén van jobb- és baloldali cipzár, és egy kilogrammnál is könnyebb. Extrém körülmények között -7ºC-ig használható. 21.500 forintba kerül.
Egy másik kedvelt márka a francia Lafuma. Itt van például az Ultralight 1200 XL. Érdekessége, hogy saját fejlesztésű töltettel készült, mely a Warmloft 3D nevet viseli. A rost anyag és a spirális forma eredményesen benntartja a meleget. 1,2 kilogramm a súlya, és -5ºC-ig használható. Az alacsonyabb árkategóriába tartozik, hiszen 13.500 forintba kerül. De mi a helyzet a drágább hálózsákokkal? Mi az, ami költségesebbé teszi beszerzésüket?
Ilyen például a Warmpeace Explorer 1200-as terméke. Kifejezetten expedíciós hegymászáshoz ajánlják. Külső rétege vízlepergető, szélálló és lélegző anyagból készült, s mivel töltőanyaga pehely, így hosszabb használat során is elkerülhető a nedvesedés. Az extrém kondíciók túléléséhez is nagy segítséget nyújt, hiszen hihetetlen módón még -35ºC-ban is használható. Mindkét oldalon található cipzár, amely lehetővé teszi, hogy akár két hálózsákot is összeillesszenek. Kapucnival és melegítő gallérral kényezteti tovább használóját. Külső anyaga Gore DryLoft, belső anyaga pedig Pertex Tafeta. A 180 cm-es változat 82.400, míg 195 cm-es változata pedig 87.200 forint. Sándor itt elmondta, hogy ugyanaz a helyzet áll fenn, mint a sátrak esetében. Az átlagos ember ennyi pénzt nem tud kiadni egy hálózsákra, de persze neki nem is kell, hiszen nem fog extrém körülmények között hegyet mászni. Még maguk a sportolók sem nagyon engedhetik meg maguknak, hogy saját pénzből ilyen minőségi termékeket vásároljanak. Általában a szponzor az, aki ellátja támogatottjait a legjobb fellelhető felszereléssel. Sándor azt is megjegyezte, szinte lehetetlennek tartja a magyarországi körülmények között, hogy valaki csak úgy az utcáról betérjen, és egy ilyen kaliberű hálózsákot vásároljon.
Warmpeace Explorer 1200 |
Ez alkalommal újra a Hervis egyik üzletébe tértem be. Itt, mivel más módon árusítják termékeiket, mint például a Mountex, két soron találtam meg az össze hálózsákot, persze becsomagolva, így arra nem volt lehetőség, hogy teljes valójában megtekinthessen a kínálatot. Itt szintén fellelhető egy cseh márka. A SportLand Lima hálózsákja 17.990 forintba kerül, de csak +6ºC-ig használható, tehát nem egy télre is alkalmas termékről van szó. 1,2 kilogramm a súlya, ami nem egy nagy megterhelés egy tavaszi vagy nyári túránál. De itt van például ugyanazon márka Alaska zsákja. Szintén 17.990 forintba kerül, de már hidegebb körülmények között, akár -17ºC-ban is használható. Súlya 1,8 kilogramm.
Mindenekelőtt az kell eldönteni, hogy milyen évszakban, milyen időjárási viszonyok között, és hová szeretnénk kirándulni. Ha ez megvan, akkor a fent említett tulajdonságokat figyelembe véve indulhatunk egy közeli szakboltba, ahol további fontos információk után kiválaszthatjuk hálózsákunkat. Általában a 20.000 forint körüli ár az átlagos Magyarországon, ami persze minőségi terméket jelent, de ennél jóval olcsóbban, akár 10.000 forint alatt is találhatunk hálózsákot. Persze a kérdés csak az, hogy bírni fogják-e a strapát több éven keresztül, vagy sűrűn kell majd cserélgetni őket. Ilyenkor talán érdemesebb egyszer többet befektetni, és pár évig nem lesz problémája az embernek, már ami a hálózsákok beszerzését illeti.