Mi az a csörgőlabda? Ismerd meg a sportágat Te is!

A tornateremből csak a labda gurulása hallatszik ki. Egymással szemben két csapat játékosai, akik nagyokat dobnak, majd nagyokat vetődnek. Interjú.

A XV. kerületi tornateremben magas, jó kiállású férfiak állnak csendben. Koncentrálnak. Aztán az, akinél a labda van, az ellenfél kapujára céloz. A labda csörgő hangja megtöri a csendet, a védő játékos vetődik, és megszerzi a bőrgolyót, mielőtt az a kapuba jutna.
Ez a csörgőlabda lényege. És lényeg még az is, hogy ezt a sportágat férfi és női látássérült, vak és gyengénlátó sportolók űzik. A sportágról a Magyar Csörgőlabda válogatott két tagjával, Orsós Sándorral és Orsós Zsolttal beszélgettünk.

Extrem.hu: Húsz percesek a mérkőzések, amelyek két 10-10 perces félidőből állnak. Néztem az edzésüket. Mit mondjak… Igen komoly fizikai és agymunka kell a sportághoz.





A nemzetközi élvonalban

Orsós Sándor: Igen, de minden sport kemény, csak ez éppen máshogy. Az utóbbi években judóztam is, ami szintén nem egyszerű sport. A csörgőlabdában 20 perces játékidő alatt végig összpontosítani kell, és a vak sportolók csak az érzékszerveikre hagyatkozhatnak. Két csapat áll egymással szemben, a labdát pedig – gurítással, hajítással – az ellenfél térfelére kell “bevinni”. Strapás az biztos, így fizikailag is toppon kell lenni. Hiszen mégiscsak egy majd másfél kilós labdát passzolgatunk ide-oda.

Extrem.hu: Folyamatos koncentrációt igényel minden egyes mozzanat… 

Orsós Sándor: Igen. Egy támadásra 10 másodperc van, ennyi idő alatt kell a labdának elhagynia a játékteret. Onnantól számolják a másodperceket, ahogy az első védőjátékost megérintette a labda. Egymással szemben pedig három-három játékos áll. A két csapat mögött egy nagy kapu, ami a pálya teljes szélességét elfoglalja. 9 méter széles és több,  mint egy méter a magassága.

Extrem.hu: Milyen távol van egymástól a két csapat, és mennyire lehet elmozdulni támadásnál?





Széltében-hosszában

Orsós Sándor: 18 méter a pálya hossza, amit három zónára osztanak fel.

Extrem.hu: Nagyokat vetődnek. Ha én tenném, nekem biztos a csontom törne…

Orsós Sándor: Rosszabbul néz ki, mint amilyen vészes.

Orsós Zsolt: Nem a vetődés a lényeg, hanem a gyorsaság és a jó reflex. Lereagálni a labdát, hogy honnan jön és hova érkezik majd.

Orsós Sándor: A testvérem és én is két méter magasak vagyunk, ami NAGY előny ebben a sportágban. A magyar válogatottban mindenki 190 cm feletti. Igaz, ellenpélda is akad, mert a világ legjobb csörgőlabdása olyan pici, mint egy félbevágott porcelánkutya.

Extrem.hu: Veszélyes sport?

Orsós Sándor: A labda 50-70 km/órás sebességgel érkezik, és nagyot tud ütni…

Extrem.hu: Ha Ön dobja biztos 70 km/órás lesz a sebessége…

Orsós Sándor: Na jó, legyen 60, az arany középút. A lényeg, ha a labda eltalálja a sportolót, könnyen betörheti az orrát, vagy felrepedhet tőle a szája, kitörhet az ujja, és zúzódásokat is okozhat.

Extrem.hu: Nagyon eredményes a hazai válogatott. Az elmúlt években többek között a finneket, a litvánokat, az angolokat is megverte. 2000-ben Sydneyben nyolcadik helyre vetődtek, Athénban pedig 7-ek lettek az olimpián.

Orsós Sándor: Számomra mégis a diák sportévek voltak a “legmenőbbek”. 1991 és 1995 között az összes ifi Eb-t megnyertük. Mi voltunk Európában a legjobb csapat!

Comments

comments