Több mint egy hét bezártság után búvárok kimentették a hat brit barlangászt, akik egy mexikói barlangban rekedtek. Kétszáz riporter várta őket a bejáratnál, de interjú helyett a mexikói bevándorlási hivatalba szállították őket egy katonai dzsippel. Hogy miért?
A víz elzárta a kiutat Forrás: CSCA 2004 |
Március 25-én, csütörtökön számoltunk be a brit Védelmi Minisztérium barlangász expedíciójának kálváriájáról. Március elején érkezett a 14 fős, főként katonákból álló csapat a híres Cueva de Alpazat barlangrendszerhez. Fő céljuk a barlangrendszer feltérképezése volt. Legutóbb 2000-ben járt egy team hasonló célzattal a több mint 100 km hosszú barlangrendszerben.
Pechükre azonban március 17-én óriási eső hullott a területen (ez arrafelé korántsem ritka), és a barlangba áramló víztömeg feltöltötte az egyik termet, elzárva a kifelé vezető utat. A brit barlangászok már korábban felszereltek egy tábort a barlangrendszer egy magasabban fekvő pontján, hogy vészhelyzet esetén legyen hol meghúzniuk magukat. Mivel búvárfelszerelés nem volt náluk, így a hat bent lévő barlangász nem tehetett mást, mint értesítették a barlang előtt tartózkodó társaikat.
Mexikói-brit cooperáció |
Két választási lehetőségük volt: vagy kivárják, míg megfelelő szintig apad a víz, vagy barlangi mentőbúvárok behoznak nekik búvárfelszerelést, amivel kiúsznak. Ők inkább az utóbbit választották volna, azonban diplomáciai problémák adódtak, így a fő cél az lett, hogy minél hamarabb kijussanak.
Történt ugyanis, hogy a brit Védelmi Minisztérium által szervezett „önkéntes kaland tréning túra” tagjai turistavízummal érkeztek Mexikóba, az expedíciók számára készített speciális vízum helyett. Így amikor a mexikói hatóságok értesültek a britek balesetéről, nem győztek csodálkozni, hogy miért gyakorlatozik egy tucat brit katona Mexikóban. Vicente Fox mexikói elnök magyarázatot követelő levelet írt brit kollégájának. A mexikóiak felháborodását tovább növelte, hogy a barlangászok nem tartottak igényt a mexikói szakemberek segítségére, mondván, hogy ők inkább megvárják a Nagy-Britanniából a helyszínre rendelt tapasztalt barlangi búvárokat. Ezek után az expedíciót vezető Stephen Whitlock őrnagy érthető módon inkább az úszásra szavazott, hogy minél hamarabb elüljön a botrány.
A hat kimentettet a fotósok felsorakoztatták |
Végül csütörtök délután (márc 25.) a két Mexikóba rendelt szakember és a továbbra is segítő mexikói mentőegységek hat órás munkával mind a hat bent rekedt brit barlangászt átúsztatták a vízzel telt barlangszakaszon. Mire a nap lenyugodott, az utolsó barlangász is kijutott. Mindegyikük remek egészségnek örvendett (némi borotválkozás azért rájuk fért). „Egyáltalán nem volt félelmetes, inkább kényelmetlen. Ha még egy hétig bent kellett volna maradnunk, már soványabban jöttünk volna fel, de megcsináltuk volna” – nyilatkozta Jonathan Sims, a csapat egyik tagja a Reuters-nek, majd elmondta, hogy ha rajtuk múlott volna, akkor inkább kivárták volna az apadást, hogy saját erőből, segítség nélkül tudják megoldani a problémát.
Katonai kísérettel szállították el őket |
A döntést azonban nem ők hozták meg. A barlang előtt csütörtök délutánra ugyanis már több mint kétszáz riporter és fotós zsúfolódott össze, hogy felvegyék, amint a diplomáciai konfliktusba keveredett brit barlangászok botladozó léptekkel kimásznak a barlangból.
A káosz jeleit mutató tömegjelenet miatt a beígért sajtótájékoztató elmaradt, és briteket azonnal mexikói katonai járművekhez kísérték, és egy közeli hotelbe szállították. Ott először egy orvosi vizsgálaton estek át, majd elvitték őket a bevándorlási hivatalba kihallgatásra. A pénteken kezdődő tárgyaláson döntik el, hogy a turistaként az országban tartózkodó brit katonáknak mi volt a tulajdonképpeni célja.
A brit expedíció tagjai továbbra is azt ismételgetik, hogy ők barlangászni és a barlangot feltérképezni jöttek. A Védelmi Minisztérium pedig arra hivatkozik, hogy náluk a „barlangászás, a kajakozás, a sziklamászás és a tengeri vitorlázás olyan tevékenységnek számít, ami segít fejleszteni a katonák egyéniségét és vezetői képességeit”. Arra nem számítottak, hogy barlangászással a BBC és a CNN hírei közé is felkerülhetnek.