A CNN napok óta műsoron tartja hat brit barlangász balesetének történetét. A brit hadsereg expedíciójának tagjai egy mexikói barlangrendszerben rekedtek. A helyi erők hiába vonultak ki segíteni, a britek csak Nagy-Britaniából érkező búvárok segítségét fogadják el. Fox mexikói elnök pedig felháborodott, hogy ő miért nem tudott arról, hogy brit katonák gyakorlatoznak az országában?
A brit expedíció Cuetzalanban Forrás: Combined Services Caving Association 2004 |
Hat búvár rekedt egy mexikói barlangban – olvasható a CNN-en és a hírügynökségek hírei között napok óta. Utánanéztünk, miért is lett ilyen felkapott hír egy barlangászbalesetből.
A brit Honvédelmi Minisztérium által szervezett számos „önkéntes kaland tréning túra” egyike a Tiger 2004, amely a Royal Geographical Society támogatását is élvezi. Az expedíció tizennégy tagjának legtöbbje katona, de van köztük két civil tudós is. Céljuk a mexikói Cueva de Alpazat tanulmányozása. A barlangrendszert a hetvenes években fedezték fel brit barlangászok. Azóta már mintegy 100 km-nyi útvonalat térképeztek fel, így érthető módon a Mexikóvárostól mintegy 180 km-re északkeletre fekvő terület a barlangászok Eldorádójává vált. Legutóbb 2000-ben indult egy nemzetközi expedíció az addig bejáratlan területek felfedezésére. A 2004-es csapat március elején érkezett Cuetzalan városkába.
A barlangrendszer egyes részei vízzel teltek Forrás: CSCA 2004 |
Mivel a barlangrendszerben sűrűn előfordul, hogy egyes részeket elönt a víz, így az expedíciók a föld alatt bizonyos helyeken „táborokat” építenek, vagyis élelmiszert, egészségügyi felszerelést, ruhákat, rádiót és hálózsákokat helyeznek el, hogy legyen hova menekülni vészhelyzetben. (Lásd a grafikát a cikk végén!) Emellett természetesen nem az egész csapat tartózkodik egyszerre a föld alatt.
Március 17-én, szerdán, amikor a csapat három tagjának váltására került volna sor, észlelték, hogy a kivezető utat elzárta a víz. A britek szerint a problémát az okozta, hogy a területre előre jelzett nagy esőzés pár nappal korábban érkezett meg. Összesen hatan rekedtek odalent. Négy katona, egy nyugállományban lévő tiszt és egy civil tudós. A mexikói hatóságok egész hamar ébredtek, és felajánlották a segítségüket.
A mexikói katonák segíteni jöttek |
Az expedíció vezetője, Stephen Whitlock őrnagy azonban minden mexikói segítséget elutasított, mondván, hogy köszönik szépen, de nem bíznak a mexikóiakban, inkább megvárják a Londonból a helyszínre repített két barlangi búvárt. A brit Honvédelmi Minisztérium már útnak is indította a két tapasztalt szakembert. A britek a helyszínre érkező riportereknek bizonygatták, hogy itt bizony nincs semmi érdekesség, a barlangászoknál ilyesmi gyakran előfordul, mindent kontrol alatt tartanak. Hogy miért nem örültek a riportereknek? Mint kiderült, nem csak azért, mert „égő”, hogy ki kell menteni néhány társukat.
A baleset híre ugyanis eljutott Vicente Fox mexikói elnökhöz is, aki azonnal magyarázatot követelt a brit kormánytól. Kiderült ugyanis, hogy az expedíció tagjai turistavízumokkal érkeztek az országba, pedig Mexikó törvényei szerint a kutatócsoportoknak és expedícióknak egy speciális vízumot kell beszerezniük. (Ez érthető egy olyan országban, aminek történelmi emlékeiből kevesebb maradt a határain belül, mint amennyi egy-egy híres külföldi múzeumban megtekinthető.) Ráadásul a Tiger 2004 expedíció tagjai katonák, és ahogy ezt a cikk elején már jeleztük, ők egy „önkéntes kaland tréning túrán” vesznek részt, vagyis tulajdonképpen gyakorlatoznak.
Bent nem túl izgalmas az élet |
Érthető módon Fox elnök nem volt elragadtatva attól, hogy országa területén brit katonák titokban tartott gyakorlatozáson vesznek részt. Az expedíció vezetője persze többször is hangsúlyozta, hogy ők a barlangrendszert jöttek feltérképezni, a Cueva de Alpazatot, ami a 70-es években britek találtak meg. Ők katonák, ez igaz, de Mexikóba békés szándékkal, tudományos céllal jöttek.
A diplomáciai csatározások mellett persze azért folyik a barlangászok mentése is. A bent rekedt hat férfi rádión tartja a kapcsolatot a külvilággal. Jól vannak, jó pár napra elegendő élelmiszerük van, a táborukat nem fenyegeti a víz. A felszínen maradt társaik szerint a lentiek legnagyobb problémája, hogy halálra unják magukat. Ha a következő napokban az esőzés intenzitása nem csökken, akkor a két búvár átúszik a barlang elárasztott részén, és könnyűbúvár felszerelést visz a lentieknek.
Élelmiszer-készletük kb. vasárnapig (március 28) tart ki. A sorsukról, a mentésről be fogunk számolni az extrem.hu oldalain.
Forrás: BBC online, Magyar feliratozás: extrem.hu |