A magánűrhajó építésre kiírt X Prize tízmillió dolláros fődíját már elvitték, de az alapítványnak még bőven van pénze. Csak még nem tudják mire költsék: rákkutatás, nanotechnológia, mesterséges intelligencia? Mindenki beküldheti a saját ötletét. Lehet, hogy a tied menti meg a világot?
Egy éve még a SpaceShipOne is scifi volt Forrás: Scaled Composites |
A XX. század elején a repülőipar feljesztésére tucatnyi pályázatot írtak ki. A cél az volt, hogy ezzel inspirálják a mérnököket tervezőket. Ennek mintájára hozták létre az Ansari család pénzén az X Prize-t, aminek célja az volt, hogy az űrhajózás és az űrturizmusnak adjanak akkora lökést, mint anno a repölőknek. Ahogy erről mi is beszámoltunk, ezt október 4-én a Burt Rutan által készített SpaceShipOne űrhajó elvitte.
Az X Prize-t felügyelő alapítvány munkatársai munka nélkül maradtak, de korántsem áll szándékukban nyugdíjazni magukat. Jelenleg a legnagyobb gondjuk az, hogy milyen területet válasszanak ki legközelebbre?
Az Űrszekerek hajtóműve – ma még scifi |
Nehéz a választás
Ez elsőre talán legyintésre méltó problémának tűnhet, pedig nem az. Természetesen van néhány egyértelmű jelölt: rák- és AIDS-kutatás, nanotechnológia, mesterséges intelligencia, teleportálás, stb., ezek amolyan Szent Grálok.
A új X-Prize-t nem olyan örök vágyaknak akarják szentelni, mint az örök élet, hanem olyan céloknak, amik pár (max. 10) éven belül megvalósíthatóak, és ahol a felajánlott mintegy 10 millió dollár eredményre is vezet. (A SpaceShipOne elkészítésébe a Microsoft egyik alapítója, Paul Allen a hírek szerint 20 millió dollárt ölt bele.)
Kivitelezhető és érdeklődésre számot tartó is legyen
Az alapítvány a kutatási terület kiválasztásakor olyan szempontokat is figyelembe vesz, minthogy milyen előrehaladott jelenleg a tudomány azon a területen, hány csapatnak lenne reális esélye pályázni, a nagyközönség mennyire érdeklődik a terület után, milyen más területekre lenne hatással ezen terület sikere, stb? Arra jutottak, hogy minél több ember ötletét hallgatják meg, annál nagyobb kreatív masszából válogathatnak, annál többet megtudnak arról, hogy miről gondolják azt az emberek, hogy jobbá teheti a világukat. Október 7-én tették közzé az alapítvány honlapján azt az űrlapot, amit bárki kitölthet (aki tud angolul), és leírhatja, hogy ő mit javasol. Az első három napban több mint ezer javaslatot kaptak!
Legyen mondjuk a hibernálás
Nagyon érdekes területnek tűnik például a hibernálás, amit nem csak az űrhajósok használhatnának hosszabb utakon (lásd Alien sorozat), hanem jelenleg még nem gyógyítható betegségek legyőzésének halogatására vagy akár bűnözők időleges likvidálására (lásd Demolition Man) is alkalmazható lenne. A hibernálás kutatása ma már nem csak vágyálom, nem csak a scifikben létezik. A DADLE (D-Ala,D-Leu-enkephalin) elnevezésű, ópiumszerű tulajdonságokkal rendelkező, az emberi agyban termelődő molekulához hasonló vegyület segítségével sejtkultúrákban már hibernált állapotot idéztek elő. A téli álmot alvó állatok tanulmányozása is sokat segít. Azonban a hibernálás nem csak biológiai kihívás, hanem technikai is, hisz az „ágy”, a hibernákulum elkészítése legalább olyan nehéz feladat.
Vágyak toplistája
Elképzelhető azonban, hogy a hibernálás a beküldők listáján csak a 20-30. hely körül szerepel, és egy napelemmel működő eszköz, vagy a videótelefon elterjedt használata sokkal többek álma. Az azonban már maga is nagy dolog, hogy van egy olyan alapítvány, amelyik a világ nagy kihívásainak megoldásában segítséget akar és tud is nyújtani.