Szombaton délelőtt, kevéssel 11 óra előtt megkezdődött a 2. Vagabond Kalandsport és Természetfilm Fesztivál a Millenárison. Sok-sok jó film, ideális környezetben.
Millenáris: ideális helyszín |
Mindenek előtt szögezzük le: a tavalyi fesztivál neuralgikus pontja, a helyszín (PeCsa) idén nem fog gondot okozni. A Banff/Vagabon Fesztivál megtalálta méltó helyét a Millenárison. Kulturális program kulturált környezetben. Délelőtt a Fogadó földszintjén lehetett megváltani a jegyet, kedves hölgyek igazították útba a tévelygőket, bár nagyon nem lehetett eltévedni. A második emeleti kis teremben kezdődtek a vetítések valamivel 11 óra előtt. A második magyar kalandsport és természetfilm fesztivált Kollmann András szervező, mindenes, és Barkó Csaba szpíker nyitotta meg, néhány keresetlen, szívhez szóló mondattal. Szerencsére a projektor is a kezdés mellett voksolt, így A Streiter sztorival kezdetét vette a szemle. Molnár Attila Dávid az Osztrák-Magyar Monarchia 1918-ban, az Adrián elsüllyed torpedórombolójának felkutatásáról készített frappáns kis alkotást. Víz alatti felvételek, búvárfotós kulisszatitkok, rothadó háborús emlékek 65 m mélyen. Mindezt (zsűri és szervezők nélkül) 23 (megszámoltuk!) szerencsés korán érkező és hozzátartozó láthatta. Így ők tudhatták meg, hogy anno 1914-ben a Streiter elsőtisztje, Stripecz Dezső távházasság útján lépett frigyre kedvesével. Sőt, mi szerencsések még a szerelmi tengerészkódolásba is be lettünk avatva. Stripeczné (Mimi) imigyen tudatta tengeren szolgáló urával, hogy fiuk született: “periszkópos tengeralattjáró befutott”.
Csipetnyi filozófia és György király szigete
Vetítés (a többiek hátul ültek) |
A Streiter után sem mondhattuk, hogy kint vagyunk a vízből, Cseh Attila A festő c. 6 perces filozófiai szösszenete még a hullámok között tartott bennünket egy-két kellemes vizuális-verbális poénnal.
Eztán viszont kíméletlenül belecsaptunk a lecsóba (by Barkó Cs.), hiszen következett a Fesztivál egyik várható díjazottja, Az élet fagyos szigete, Tóth Zsolt Marcell filmje. A film egy négyrészes sorozat első epizódja, mely a 2003-as magyar Antarktisz-expedíció kalandjait és viszontagságait énekli meg. A szerencsésebbek már láthatták a Magyar Televízióban, aki lemaradt róla annak melegen tudjuk ajánlani ezt a jéghideg filmet. Bár, a szerző szerint annyira nem is volt hideg a György király-szigeten. Igaz, abban az egy hétben, amíg eljutottak a bázisul szolgáló Olasz-öbölbe, majd meghaltak, pláne, amikor sarkvidéki viharok tomboltak. Azonban a hideggel, és az egy-két mázsás szánokkal folytatott heroikus küzdelem hevében sem vesztették el humorérzéküket a lányok és fiúk, így mi sem unatkoztunk a szűk félóra során (és már közel százan lehettünk a nézőtéren). (16.15-kor meg lehet nézni a második részt is.)
Szindbád és a bálnák
The North Face stand a Teátrumban |
A fagyos Déli-sark után átadtuk magunkat az irodalomnak, egész pontosan Kármán Iréne Krúdy adaptációjának. Érzelgős utazásra indultunk a rája formájú Szindbád társaságában, aki gondolatban végiglátogatta pikkelyes szerelmeit. Az utazás után félre tehettük az érzelgősséget. Hadzsi Imre Baleo baleo! c. egy indonéz bálnavadász közösségről szóló filmje, helyenként bizony meglehetősen naturalista és megrendítő erejű volt. A rendező elmondása szerint a film célja, hogy az emberek végre ne csak feketének és fehérnek lássák a bálnavadászatot. Az indonéz falu lakói abból tartják el magukat, hogy a férfiak, az évszázadok óta megszokott módon és módszerekkel ámbráscetre vadásznak. Kihajóznak, kézi erővel megszigonyozzák a bálnát, feldarabolják, és elfogyasztják. A FAO (az ENSZ élelmezésügyi szervezete)-tól kaptak egyszer egy modern hajót, de vissza is adták, miután túlzottan hatékony volt vele a vadászat, magyarán túl sok cetet pusztítottak el. A vadászat kimenetele (a primitív eszközök dacára) általában nem kétséges (veszít a cet), azonban előfordul, hogy egy-egy vadász hagyja ott a fogát, vagy éppen a lábát, mint a film egyik szereplője.
Most pedig eláruljuk, miért nem lehet ámbrás cet húst kapni a Tescoban: azért mert ehetetlenül rossz.
Sokkal jobb hír, hogy este hatig tartanak a vetítések, utána díjkiosztó, után meg jönnek a kanadai fesztivál díjnyertes filmjei, egyenesen Banff városából! Tessék menni a Millenárisra!